Má honba výrobců digitálů za co největším počtem megapixelů ještě smysl?

Má honba výrobců digitálů za co největším počtem megapixelů ještě smysl?

Výrobci digitálních fotoaparátů uvádějí na trh stále nové přístroje s čím dál tím vyšším rozlišením snímačů. Po 8Mpx digitálech jistě v dohledné době nastoupí aparáty s ještě více megapixely. Přitom výrobci tyto snímače již často vkládají i do běžných kompaktů. Má však další zvyšování rozlišení ještě reálný smysl, nebo už jde spíš jen o marketingovou „návnadu“ na kapsy zákazníků?

S příchodem digitálů mnozí předpovídali, že klasická fotografie v její papírové podobě bude na ústupu. Nic takového se však naštěstí neděje, neboť prohlížení fotek na monitoru počítače, v televizi nebo dokonce na miniaturním displeji foťáku jaksi není ono.

Papírové fotky jsou naproti tomu „reálné“, podle stupně jejich ohmatání či pokrčení mají svoji historii, po založení do alb je můžete řadit do knihovny a můžete je také nechat kolovat mezi kamarády v hospůdce.
S vyvoláním ve fotolabu však často nastává otázka, jaký maximální formát lze z příslušného fotoaparátu udělat. Z technického hlediska je zde rozhodujícím kritériem počet bodů, z něhož se skládá snímač každého digitálu. Jsou to ony známé megapixely (Mpx), udávající se jako hlavní charakteristika každého přístroje. Zatímco první digitály měly kolem 1-2 megapixelů (tzn. 1-2 milionů bodů), dnes se průměr pohybuje kolem 5-6ti megapixelů. Zdá se, že se toto číslo bude i nadále zvyšovat.


Počet obrazových bodů snímače většinou najdete uveden přímo na fotoaparátu

Čím více bodů snímač má, tím větší papírový snímek z něj lze vytisknout. Od toho totiž závisí, jak velký bude mít obraz rozlišení. To se udává jako DPI, tedy počet bodů na jeden palec (= 2,54 cm). Většinou je jako ideální hodnota pro tisk resp. vyvolání uváděno 300 DPI. Následující tabulka orientačně ukazuje, jak velký snímek z jak velkého snímače lze za tohoto předpokladu vytisknout.

Rozlišení fotoaparátu Velikost snímku (v obrazových bodech) Rozměry snímku při 300 DPI (v cm) Rozměry snímku při 150 DPI (v cm)
1 Mpx  1280 × 960 10 × 8 20 × 16
2 Mpx  1632 × 1224  14 × 10  18 × 20
3 Mpx  2048 × 1536  17 × 13  34 × 26
4 Mpx  2272 × 1704  20 × 14  38 × 28  
5 Mpx 2560 × 1920  22 × 16  44 × 32
6 Mpx  3072 × 2048 25 × 17 50 × 34
7 Mpx 3072 × 2304  26 × 19  52 × 38
8 Mpx  3264 × 2448  28 × 21  56 × 42

Z tabulky vidíte, že rozdíly ve velikostech snímků nejsou mezi jednotlivými počty megapixelů nijak dramatické. Také je zřejmé, že rozhodně neplatí častá domněnka, že s dvojnásobným počtem obrazových bodů můžete tisknout snímky s dvojnásobnou délkou stran! Tedy že pokud s 2 Mpx digitálem uděláte snímek 14 x 10, tak s 4 Mpx to bude 28 x 20. Vždy je totiž potřeba počítat plochu, v níž jsou obrazové body umístěny. Správně tedy je:

2 Mpx: 14 cm × 10 cm = 140 cm²,
4 Mpx: 20 cm × 14 cm = 280 cm².

 


 

Pokračování 2 / 3

Důležitost hodnoty DPI je často přeceňována

Doporučované rozlišení snímků pro tisk 300 DPI však nelze brát nijak dogmaticky. Pokud je fotografie správně exponovaná a je dostatečně ostrá, nemusíte se bát nižších hodnot. Ani při 150 DPI, tedy poloviční hodnotě, žádné „čtverečky“ na snímku nespatříte. Tiskárna (resp. vyvolávací stroj) snímek totiž uměle přepočítá na vyšší rozlišení, tzv. jej interpoluje. Tím se obraz „zjemní“, chybějící kresbu v detailech však samozřejmě „domyslet“ nelze. Proto velmi záleží na námětu snímku. Pokud jde například o portrét, úbytek kvality při nižším rozlišení nebude na první pohled nijak dramatický. Dokonce lze říci, že pokud takový snímek zvětšený např. na formát A4 bude stále ještě dostatečně ostrý, neublíží mu již ani další zvětšování. Pokud by však námětem fotografie byla například typická podzimní krajina se stromy plnými malých lístků, ty by pak po umělém interpolování vypadaly neostře a „slitě“.


Dalším důležitým kritériem pro DPI je účel, k jakému bude snímek sloužit. Pokud si jej po zvětšení např. na formát A4 hodláte pověsit na zeď, (a budete se na něj tedy dívat ze vzdálenosti jednoho metru a větší), můžete v případě kvalitního snímku jít na hodnotu DPI mnohem nižší. S přibývající vzdáleností totiž oko nedokáže dostatečně rozpoznávat detaily. Dva stejně velké snímky, přičemž jeden z nich bude mít čtyřnásobné rozlišení, ze vzdálenosti dvou metrů od sebe nerozeznáte. V případě zapaspartování fotografie detaily navíc ještě mírně „zamlží“ krycí sklo.


Počet megapixelů digitálů je obecně často přeceňován, svědčí o tom i současná popularita 8Mpx přístrojů. Přitom většina z jeho majitelů si jen málokdy nechá snímky vyvolat či vytisknout na formát větší než cca 15 × 21 cm. Z 8Mpx snímku sice můžete vytvořit mnohem výraznější výřez při zachování stále dostatečného rozlišení, kvalita obrazu pak ale již naráží na kvality optické soustavy.


Obecně se dá říct, že celý snímek z 5Mpx fotoaparátu bude kvalitnější než 5Mpx výřez z 8Mpx digitálu. 5Mpx a 8Mpx přístroje mají většinou obdobnou optiku, stejně tak i velikost snímače bývá shodná. Naopak vměstnání většího počtu bodů na stejnou miniaturní plochu snímače (8,8 × 6,6 mm) má za následek nepříznivé jevy, jako např. zvýšenou míru digitálního šumu. Bylo by asi na dlouhou diskusi, jestli lepších snímků běžné velikosti dosáhnete spíše s např. 4 roky starou 3Mpx profesionální zrcadlovkou Canon D30 s kvalitním objektivem, nebo některým ze současných 8Mpx přístrojů - ovšem na rozdíl od D30 s téměř 6x menší plochou snímače…


Srovnání velikosti snímače 8Mpx kompaktu (vlevo) a 3Mpx zrcadlovky (vpravo)

 

Pokračování 3 / 3

Velikost snímku v grafickém editoru

Velikost vašeho snímku (i po případném ořezu) ve většině grafických editorů zjistíte např. z dialogového okna pro změnu rozměrů. Jako příklad si ukažme toto okno v Adobe Photoshopu. Velikost snímku v obrazových bodech zde vidíte v horní části okna.


Dialogové okno funkce Změna velikosti obrazu v editoru Adobe Photoshop

Dole je pak uvedena velikost v centimetrech při určitém rozlišení DPI. Možná vás napadne, co kdybyste zde velikost snímku nebo jeho Rozlišení přepsali vyššími hodnotami. Nezískali byste tím však bohužel vůbec nic. Provedla by se jen stejná interpolace, kterou provede tiskárna resp. vyvolávací stroj. Bylo by to jistě krásné, kdyby z 2 Mpx fotoaparátu šel takto jednoduše v počítači vytvořit 5 Mpx snímek, bylo by to však bohužel proti přírodním zákonům… (a proti snaze výrobců digitálů produkovat snímače se stále vyšším počtem obrazových bodů). Obraz proto vždy ponechte v jeho původní velikosti a rozlišení.

K něčemu však jsou tyto údaje grafického editoru přeci jen dobré. Pokud dole vypnete možnost Převzorkovat obraz, hodnoty velikosti a rozlišení se navzájem propojí. Když nyní do pole Šířka nebo Výška zadáte rozměr papíru, na jenž si snímek chcete nechat vyvolat, v poli Rozlišení pak můžete překontrolovat odpovídající hodnotu jeho DPI, jenž se automaticky přepočítá.

Jinak lze DPI snímku vypočítat velmi jednoduše:

Jistě bude v příštích letech zajímavé sledovat, kam až výrobci u běžných digitálů s počtem megapixelů půjdou. Otázkou však zůstává, jestli by se již neměli zaměřit spíš na vylepšování dalších parametrů snímačů, jako je například zvýšení dynamického rozsahu nebo potlačení digitálního šumu. Z vylepšení těchto mnohem důležitějších vlastností by však bohužel asi nebyl tak výrazný komerční dopad, jako když výrobce přijde na trh s novým kompaktním digitálem s „fantastickými“ 12ti megapixely…

Určitě si přečtěte

Články odjinud