Luxusní kompakt od Samsungu (první pohled)

12. srpna 2006
TWEET SDÍLET
V uplynulém týdnu, jako by se roztrhl pytel s digitálními kompakty, výrobci posílají na trh další a další modely, snad jim něco zůstane i na poprázdninovou Photokinu. Společnost Samsung patří o prázdninách mezi ty nejvíce činné, nový fotoaparát nese označení L70.

Ačkoliv nese digitál označení Digimax L70, kterým odkazuje na L řadu, zastoupenou retromodelem L85 a kompaktem L60, design spíše odkazuje k nedávno uvedené řadě NV. Tělo kompaktu je vyvedeno v lesklé černé barvě s minimem ovládacích prvků, je vidět, že designéři si dali záležet na "čisté vizáži", takže se vám do ruky dostane opravdu pěkný kousek, podobně jako u NV řady.

Klepněte pro větší obrázek

Méně potěšující je však informace, týkající se rozlišení snímače. Ani u Samsungu se nevyhnuli honbě za megapixely, a tak má novinka (již tradičně pro letošní léto) snímač s rozlišením 7,2 Mpx a velikostí 1/2,5". Objektiv nabízí trojnásobný optický zoom s rozsahem 37,5–112,5 mm (ekvivalent kinofilmu) s průměrnou světelností F2,7–5,2.

Klepněte pro větší obrázek

LCD displej je stejný jako u NV řady, dvouapůlpalcový s rozlišením 230 000 obrazových bodů, jehož jas je automaticky nastavován podle intenzity okolního osvětlení. Zřejmě nejzajímavějším prvkem celého aparátu je ovládání pomocí prvku nazvaného Touch & Click. Ten je na zadní straně těla a tvoří ho celkem devět tlačítek, z nichž mají však pouze tři popisek. Do devítibodového ovladače jsou integrovány všechny funkce přístroje, aktuální funkce daného tlačítka se pak zobrazuje na displeji.

Klepněte pro větší obrázek

Další novinkou je technologie ASR (Advanced Shake Reduction), která má zajistit ostré snímky a nahradit stabilizátor obrazu. Její princip je založen na kombinaci dvou snímků – jeden je ostrý, avšak podexponovaný, druhý je pak správně exponovaný, ale rozmazaný. Kombinací těchto dvou snímků by měl fotograf dostat výslednou ostrou fotografii. Otázkou zůstává jak kvalitní výsledný snímek bude a hlavně do jaké rychlosti závěrky ještě bude technologie funkční.

Klepněte pro větší obrázek

Fotoaparát je konstruován jako expoziční automat, nastavení expozice tedy nemáte šanci ovlivnit, vyjma kompenzace expozice. K dispozici je také jedenáct scénických režimů. Videosekvence je možné natáčet v rozlišení 640 × 480 pixelů při frekvenci 30 sn./s. Pro ukládání dat je tradičně použita SD karta nebo interní 32MB paměť, o napájení se stará Li-Ion akumulátor. Rozměry fotoaparátu jsou 94 × 57 × 17,5 mm, hmotnost 113 g. Podrobnou technickou specifikaci naleznete zde.

Samsung Digimax L70 by se měl na trhu objevit v říjnu tohoto roku za doporučenou cenu 8 990 Kč.

Témata článku: Technika, První pohled, Samsung