Lumix TZ60: Všestranný cestovní kompakt

8. července 2014
TWEET SDÍLET
Lumix TZ60: Všestranný cestovní kompakt
Počátkem roku Panasonic představil dalšího pokračovatele ultrazoomové řady TZ, model Lumix TZ60. Co přinesl nového oproti svému předchůdci? Na to se hned podíváme!

Tady bych rád začal u dvou negativ „tézetšedesátky“. Tou první je viditelná aberace za extrémních podmínek v protisvětle. Zvláštní je, že její míra se lišila fotku od fotky i za prakticky totožných podmínek. Někdy takřka neznatelně nafialovělé hrany, někdy poměrně nepříjemná aura.

Druhým neduhem je měkčí kresba na nejdelším ohnisku, která je zřejmě způsobena difrakcí. Nicméně tuto drobnost lze snadno napravit při postprocesu. Jpeg je celkově méně kontrastní, saturovaný a měkčí než by se mohlo některým uživatelům líbit. Pokud to však někdo s fotografií myslí vážně, tak sáhne k možnosti zpracovat si RAW sám a tím toto specifikum odpadá.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Fotoaparát nabízí řadu možností jak doladit výslednou fotografii. Ať už volbou fotografované scény nebo použitím některého z patnácti uměleckých filtrů. Pro uživatele, kteří nechtějí stále měnit nastavení fotografované scény je tu i možnost volby tzv inteligentní automatiky (iAuto), která fungovalo prakticky bezchybně, a dle situace volila přesnou scénu, ať už šlo o makro, krajinu, portrét nebo i protisvětlo. Tady nelze automatice nic vytknout. S vyvážením bílé si taky hlavu lámat nemusíte, automatika je spolehlivá ve většině situací.

Co se týče digitálního šumu, tak tady si TZ60ka vede velice slušně. Do ISO 400 jsou fotky bez šumu. Na ISO 800 už lze najít náznaky zašumění a na ISO 1600 začíná docházet k degradaci obrazu, ale ještě pořád jsou výsledky bez větších problémů použitelné. Vyšší hodnoty už nelze doporučit nebo jen v nejnutnějších situacích, kdy je nutné počítat s nevalnou kvalitou obrazu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek 
Postupně všechny citlivosti od ISO 100 do ISO 6400
 

Témata článku: Technika, Testy, Kompaktní fotoaparáty, Panasonic

Určitě si přečtěte

6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

Desetitisíce fotek na disku ve stovkách složek, jejichž obsah je takřka nemožné ručně roztřídit – noční můra nejednoho zapáleného (a trochu líného) fotografa. Nejeden správce fotek přitom pomůže tohle peklo vyřešit.

15 časopis Computer

časopis Computer
SoftwareFotoškola