34
Fotogalerie

Lumix L10 v terénu: první fotky v ČR!

Panasonic uvedl v pořadí svou druhou amatérskou digitální zrcadlovku. Jaké jsou zkušenosti po týdenním testování?

S téměř jedenapůlletým odstupem ohlásil Panasonic další digitální zrcadlovku, která je založena na 4/3 „olympusím“ základu. Po přístroji Lumix L1, který jsme testovali v časopise DIGIfoto 8/2006, vstupuje na trh nový model Lumix L10. Desetimegapixelová zrcadlovka s Live MOS snímačem je (tak jako zrcadlovky Olympus a předchozí Panasonic L1) opatřena protiprachovým filtrem Supersonic Wave Filter, jenž odstraňuje nečistoty ze snímače.

01.jpg01_b.jpg
Pro srovnání: vlevo novinka Panasonic L10, vpravo první digitální zrcadlovka od Panasonicu – Lumix L1

Zatímco první vlaštovka od Panasoniku konstrukčně vycházela z analogové tradice fotoaparátů (podobnost s Leikou M), nová L10 má již tradiční „zrcadlovkový“ vzhled. Tělo se oprostilo od hranatosti a má hluboký grip pro uchopení. Výrobce nově přistoupil ke klasickému ovládání fotoaparátu – známému buď od konkurenčních zrcadlovek, nebo z firemních kompaktů. Z těla tak zmizel „el jedničkový“ kruhový volič s expozičními časy, v jehož středu byla umístěna spoušť. Clona je v závislosti na použitém „sklu“ řízena buď prstencem na objektivu, nebo tradičním předním či zadním (záleží na nastavení v Menu) kruhovým voličem.

08.jpg09.jpg
Robustní grip i objektiv – včetně Li-Ion akumulátoru a karty váží Lumix L10 jeden kilogram

Zadní stěna fotoaparátu je plně osazena samostatnými ovladači, práce se zrcadlovkou tak je relativně rychlá. Na horním kruhovém voliči najdete všechny dostupné expoziční režimy, nabídku motivových programů i režim Custom – pod touto ikonkou se skrývá hned trojí možnost vlastního nastavení parametrů fotoaparátu.

03.jpg
Detail kruhového ovladače – najdete zde všechny expoziční režimy

Vedle „kruháče“ je umístěn praktický přepínač mezi klasickým režimem snímání/sériovým snímáním/autobracketingem a samospouští. Poprvé se u Panasoniku setkáváme se samostatným tlačítkem Film Mode, po jehož stisku můžete aktivovat nejen jeden z několika barevných filtrů (dynamický, přírodní, jemný, nostalgie, živé barvy + standardní, dynamický a jemný odstín černobílého podání), ale také ovládat ve stupních ±2 EV ostrost, kontrast, saturaci a odšumovací filtr.

skrin.jpg
Horizontální nabídka Menu je pro uživatele jasná a srozumitelná – a to i díky možnosti výběru českého jazyka: jednotlivé položky rozbalíte a potvrdíte šipkou doprava

Beze zbytku je využit také čtyřsměrný ovladač – zde je vyhrazen prostor pro vyvážení bílé, citlivost ISO, režimy autofokusu (v režimu Live View nechybí oblíbená funkce Face Detection, která zaostří na vyhledanou lidskou tvář) a měření expozice. Samostatně vyvedený ovladač FUNC. je zkrácenou nabídkou Menu, musíte však počítat s jejím omezením – např. kalibraci teploty bílé barvy zde totiž nelze provést, tento úkon je možný pouze pod šipkou WB. Tak jako u L1 nechybí přepínač mezi „single“ autofokusem/kontinuálním ostřením a manuálním zaostřováním.

04.jpg
Čtyřsměrný kruhový ovladač – plně vytížen

Po levém boku hledáčku se setkáte opět s tlačítkem Live View. Tato funkce umožňuje sledovat snímanou scénu na LCD – s tímto počinem jsme se už u několika zrcadlovek setkali. Novinkou v historii zrcadlovek je však jiná záležitost: v době ohlášení byl Lumix L10 prvním kouskem, který přinesl displej na otočném a výklopném kloubu (po něm v polovině října následoval Olympus E-3). Live View je pro fotografa výborným pomocníkem v obtížných situacích: při snímání nad hlavou, příliš nízko při zemi – zkrátka tehdy, nemůžete-li sledovat scénu v hledáčku.

Při Live View se samozřejmě zobrazují na displeji všechny expoziční hodnoty i reálný histogram. Opět si můžete při volbě manuálního ostření nechat zvětšit středovou oblast snímku 4–10×. V kombinaci s výklopnými schopnostmi se tak zdá být L10 zcela ideální. Jeden háček však má - Panasonic nedopřává svému modelu dobré rozlišení 2,5" displeje – to činí pouze 207 tisíc pixelů, zatímco například výše uvedený Olympus má 230 000 obrazových bodů.

02.jpg
Převrat u zrcadlovek: výklopný displej

Hledáček fotoaparátu má dobrou očnici a nepostrádá dioptrickou korekci. Je však poměrně tmavý (to jsme kritizovali již u L1) a malý. Standardně výrobce dodává hledáčkovou lupu se zvětšením 1,2×, která sice obraz zvětší přibližně na úroveň ostatních APS-C zrcadlovek, ale zároveň se zkrátí tzv. oční bod „eye point“, takže budete mít trochu problémy s přehlédnutím celého obsahu hledáčku, zvláště stavových informací vpravo.

05.jpg
Funkci Live View je vyhrazeno samostatné tlačítko u hledáčku

Jak jsme se už zmínili, jednotlivé módy pro nastavení autofokusových bodů nastavíte šipkou doleva na čtyřsměrném kruhovém voliči. Přes hledáček figuruje u L10 – stejně jako u L1 – pouze tříbodový autofokus na principu fázové detekce. Nově přibyla v režimu Live View možnost až jedenáctibodového autofokusu, jenž zaostřuje pomocí detekce kontrastu obrazu na snímači. Samozřejmostí je výběr vlastního zaostřovacího bodu ze zvoleného pole. Podle krátkodobého testování se ukázalo, že při zaostřování má Lumix L10 mírnou časovou prodlevu. Poté je ale již odezva okamžitá.

Počáteční zkušenost – a to si můžete prohlédnout také na demosnímcích – hovoří o velice dobrém zpracování formátu JPEG, který se (na rozdíl od některých zrcadlovek) soustředí také na jemné detaily. U zrcadlovky se samozřejmě počítá se surovým RAWem – zde je součástí dodávky kvalitní rawový konvertor Silky Developer 2.0.

Nová zrcadlovka od Panasoniku je samozřejmě kompatibilní se všemi objektivy navrženými pro 4/3 standard. Ani tentokrát si ale nemůžete tělo fotoaparátu zakoupit samostatně. Panasonic L10 testujeme se základním stabilizovaným zoomem 14–50 mm o světelnosti F3,8–5,6, který je v ceně sady. Dále máme na testování kvalitní pevné sklo 25 mm s výbornou světelností F1,4 – nedisponuje však funkcí stabilizace obrazu. Nadstandardem v naší redakci je také firemní externí blesk Lumix DMW-FL500.

06.jpg
Optický stabilizátor aktivujete přepínačem na objektivu – pokud je objektiv stabilizovaný
07.jpg
Objektiv s pevnou ohniskovou vzdáleností 25 mm (eq. 50 mm kinofilm) je nadstandardní výbavou

Základní technické parametry:

  • snímací prvek: Live MOS 10 Mpx,
  • max. výst. rozlišení: 3 648 × 2 736 bodů
  • paměťové médium: SD/SDHC/MMC
  • objektivy: 4/3 standard
  • LCD displej: úhlopříčka 64 mm, 207 000 obr. bodů
  • možnosti napájení: Li-Ion akumulátor, síťový adaptér
  • cena: 34 995 Kč vč. DPH (včetně objektivu 14–50 mm F3,8–5,6)

Nyní si prohlédněte několik prvních pořízených demosnímků. V prvních třech dvojicích je vždy snímek vlevo vyfocený ve formátu JPEG, vpravo pak totožný vyvolaný z RAWu. Podrobné výsledky testů zveřejníme na DIGIareně v prosinci.

1.JPG1_RAW.jpg
max. velikost | max. velikost
2.JPG2_RAW.jpg
max. velikost | max. velikost
3.JPG3_RAW.jpg
max. velikost | max. velikost
 

Další demosnímky

D01.jpgD02.jpg
max. velikost | max. velikost
D03.jpgD04.jpg
max. velikost | max. velikost
D05.jpgD06.jpg
max. velikost | max. velikost
D07.jpgD08.jpg
max. velikost | max. velikost
D09.jpgD10.jpg
max. velikost | max. velikost
D12.jpgD13.jpgD14.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost
D15.jpgD16.jpgD17.jpgD18.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost | max. velikost

Určitě si přečtěte

Články odjinud