Lumix GX80 v akci s dalekohledem a širočinou

6. září 2016
TWEET SDÍLET
Lumix GX80 v akci s dalekohledem a širočinou
Panasonic Lumix GX80 je novinkou letošního roku a patří mezi velmi zajímavé alternativy ke klasickým digitálním zrcadlovkám. V rámci standardu micro 4/3 pak má také co nabídnout.

Fotoaparát Panasonic Lumix GX80 je univerzální bezzrcadlovkou pro široké použití, jeho největším konkurentem je model Olympus OM-D E-M10 Mark II, který je možné pořídit za velmi podobnou cenu. Každý z nich však má svá výrazná pozitiva i negativa.

Zcela neoddiskutovatelnou výhodou Lumixu je přizpůsobení menu dotykovému ovládání a velká možnost uživatelských nastavení, včetně čtveřice tlačítek přímého přístupu a pěti dalších funkčních tlačítek v softwarové podobě. 

Naopak nedostatek vidím v relativně malém hledáčku, respektive krátké vzdálenosti k bodu oka, což bude problém u obrýlených fotografů. Vadou na kráse je také nepříliš vhodně umístěné očko pro upevnění ramenního popruhu na pravé straně – jeho pozice zhoršuje držení a zejména uživatelé s menšíma rukama.

Obrazová kvalita je velmi dobrá a i přes použití menšího snímače se šum drží zpátky, není tak problém používat citlivosti do ISO 3200, výsledné množství šumu  je na srovnatelné úrovni, jako u základních APS-C zrcadlovek v podobné cenové kategorii – ty však nenabídnou takové možnosti přizpůsobení a už vůbec ne ovládání. Zkoušené objektivy patří k tomu nejlepšímu ve své kategorii a potvrzuje to také jejich cena, obrazová kvalita je špičková.

Plusy

  • Množství uživatelských tlačítek
  • Povedené dotykové ovládání
  • Velmi jemný displej a 4K video

Mínusy

  • Množství funkcí může být matoucí
  • Slot pro kartu sdružený s bateriovým prostorem
  • Uživatelé s brýlemi neuvidí celou plochu hledáčku

Témata článku: Technika, Testy, Objektivy, Bezzrcadlovky, Panasonic

Určitě si přečtěte

Nikon Coolpix P1000 – fotoaparát nebo dalekohled?

Nikon Coolpix P1000 – fotoaparát nebo dalekohled?

Aktuální novinka z dílny Nikonu je nástupcem modelu P900 a pyšní se přímo obřím rozsahem optického zoomu. Že bychom stáli opět na pokraji války, jejímž motem bude kdo z nás má větší objektiv?

36 Petr Březina

Petr Březina
Technika
Instagramisté, přestaňte se fotit v našem toxickém odpadu!

Instagramisté, přestaňte se fotit v našem toxickém odpadu!

Uživatelé Instagramu udělají pro lajky cokoli, nehledě na to, jak je to nebezpečné nebo hloupé.

Petr Březina

Petr Březina
Instagram
Fotografie týdne: když je všechno vzhůru nohama

Fotografie týdne: když je všechno vzhůru nohama

3 Michal Černý

Michal Černý
Fotografie týdne