S aktualizacemi a novinkami nejen aplikací ale i různých pluginů se roztrhl pytel. LumaFusion nově zvládá 10bitové HDR video, Pixelmator Pro 2 dostal nejen nové rozhraní, ale rozumí si i s počítači, které jedou na procesoru Apple M1. Společnost ON1 pak představila pluginy pro rok 2021.
LumaFusion
Jedná se o jednu z nejvýkonnějších aplikací pro úpravy videa pro zařízení s iOS a iPadOS. Nově obdržela aktualizaci 2.4, která ji přidává podporu pro úpravy a export 10bitového HDR videa (HLG, PQ P3 a Rec-709), a to samozřejmě včetně záběrů pořízených novými zařízeními iPhone 12 Pro. Nově si ale rozumí i s úpravou a exportem HDR záběrů pořízených fotoaparáty, jako jsou Canon R5, Panasonic Lumix GH5, Sony a7S III atd.

Sháníte-li profesionální nástroj na editaci videa na mobilních zařízeních, je LumaFusion jasnou volbou.
Aplikace se také naučila exportovat H.265 video s transparentním pozadím a přibyl jí nový Chroma Keyer s automatickou detekcí barev a Luma Keyer určený pro jemné dolaďování barev. Pro stávající uživatele je aktualizace zdarma, ti noví zaplatí 779 Kč. Stahovat můžete skrze App Store.
Pokračování 2 / 4
Pixelmator Pro 2
Vývojáři aplikace přišli s její verzí 2.0, kterou označují jako vůbec největší vydanou aktualizaci. To hlavní, co přináší, je nejen nový design, ale především podpora počítačů Mac využívajících nový čip společnosti Apple M1 spolu s operačním systémem macOS Big Sur. Editační modul aplikace je podpořen technologií Metal, což umožňuje plně využívat architekturu sjednocené paměti čipu Apple M1. Výsledkem tak je mnohem rychlejší a citlivější úprava fotografií.
Úkoly spoléhající na strojové učení, jako je ML Super Resolution atd., jsou na nových počítačích vybavených čipem M1 až 15× rychlejší. Pixelmator Pro 2.0 přitom zůstává univerzální aplikací, což znamená, že běží na zařízeních Apple s procesorem M1 i těmi od Intelu.

Pixelmator sice změnil vzhled, to hlavní je ale podpora vlastních procesorů společnosti Apple.
Pokud jde o zcela nový design, vývojáři se v něm zaměřili na intuitivnější ovládání a rozhraní dali moderní vzhled. Téměř každý nástroj, každá nabídka a každé tlačítko tak byly aktualizovány. Uživatelé si dále mohou více přizpůsobit rozhraní, a to včetně seznamu a panelu nástrojů. K dispozici jsou také čtyři nová přednastavení pracovního prostoru (fotografie, designu, ilustrace a malby).
Přibyl také nový prohlížeč efektů a předvoleb (kterých přibylo více jak 200), které jsou lépe rozděleny do jednotlivých sad. Aktualizace je zdarma a je dostupná od 19. listopadu. Aplikace samotná stojí 1 050 Kč.
Pokračování 3 / 4
ON1
Společnost ON1 oznámila zcela novou řadu profesionálních zásuvných modulů. Sada obsahuje nové verze ON1 HDR, ON1 Effects, ON1 Resize a ON1 Portrait AI. Tyto pluginy fungují s velkou řadou profesionálních editačních aplikací, jako jsou Adobe Lightroom Classic, Adobe Photoshop, Affinity Photo, Corel Paintshop Pro, Apple Photos a brzy přibyde i Capture One. Cílem pluginů je samozřejmě zrychlit práci fotografa při editování snímků.

Pluginy fungují s velkou řadou profesionálních editačních aplikací.
ON1 HDR 2021 slibuje přirozené HDR fotografie, které kombinují detaily ve světlech a stínech z bracketingových expozic. Zahrnuje ovládací prvky pro odstranění duchů při pohybu ve scéně, které mohou způsobit mraky, tekoucí voda atd. Nechybí ani redukce šumu a korekce objektivu. ON1 Effects 2021 obsahuje zejména filtry a různé předvolby (nedestruktivní štětec pro bodové opravy a barevně citlivé přechodové masky).
ON1 Resize 2021 umožňuje jednodušší a rychlejší zvětšování souborů bez ztráty ostrosti a detailů na snímku. ON1 Portrait AI 2021 se pak díky strojovému učení zaměřuje na automatickou retuš tváří. Tento plugin totiž analyzuje celý snímek, lokalizuje na něm tváře a přidá jim „správné množství“ retuše nejen na pokožku, ale i oči a ústa.
Nechybí však ani možnost ruční editace za pomoci štětce, kterým můžete určovat různé tvary. Nové pluginy můžete skrze web ON1.com vyzkoušet na 14 dní zdarma. Každý je pak samostatně k dispozici za 1 708 Kč.
Pokračování 4 / 4
Nik Collection slaví 25 let novými presety
Sada pluginů Nik Collection má dlouhou historii a od vzniku v roce 1995 změnila několikrát majitele. V roce 2012 koupil společnost gigant Google, který nabídl veškeré dostupné pluginy zdarma pod názvem Google Nik Collection. O pět let později však společnost opět změnila majitele a od té doby jsou pluginy zpoplatněné a dostupné pod názvem The Nik Collection by DxO.
Aktuálně je k dispozici balík pluginů pod označením Nik Collection 3 by DxO version 3.3 a u příležitosti 25 let na trhu připravila společnost DxO aktualizaci, která přináší celkem 25 nových presetů pro dvojici nejoblíbenějších pluginů Color Efex Pro a Silver Efex Pro. Uživatelé se mohou těšit na nové presety pro úpravu portrétů, wildlife fotografií, krajinářských fotek a streetfotografií.
Nová verze pluginů je dostupná zdarma pro všechny, kdo si sadu pořídili po 3. červnu letošního roku. Pro uživatele, kteří zakoupili licenci dříve je aktualizace zpoplatněna částkou 79 USD, nová licence vás pak vyjde na 149 dolarů.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Chci Premium a Živě.cz bez reklam
Od 41 Kč měsíčně