Lucky Straps – nový systém uchycení popruhu s rychlým uvolněním

4. května 2020
TWEET SDÍLET

Ramenní popruh je nedílnou součástí každého většího fotoaparátu s vyměnitelnými objektivy, vedle firemních popruhů, které dodává k fotoaparátu přímo výrobce, však existuje i celá řada alternativních výrobců a produktů.

Vesměs však má většina těchto popruhů shodný systém uchycení k fotoaparátu v podobě pevného pásku z umělé tkaniny, který se provlékne okem na těle aparátu a následně je pásek upevněn do plastové spony na popruhu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Systém je lety ověřený a bezpečný, avšak má jednu zásadní nevýhodu, kterou je zdlouhavé nasazování a zejména sundávání popruhu. Většinou proto fotografové nechávají popruh upevněný, i když jej v dané chvíli nepotřebují nebo jim překáží.

S tímto neduhem se již snažilo vypořádat několik výrobců – nejčastějším řešením je upnutí popruhu do stativového závitu, takže je možné jeden popruh bez problémů používat i pro více fotoaparátů. Nevýhodou je samozřejmě obsazení stativového závitu – u většiny popruhů je pouze jednoduchý šroub, který v sobě nemá další závit pro uchycení stativu nebo jeho destičky.

Inovativní řešení nabídla společnost Peakdesign, která využívá tzv. kotviček, což jsou plastové segmenty se zatavenou nylonovým provázkem – tyto kotvičky jsou permanentně upevněny k fotoaparátu a pouze se zasouvají do připravených ok na popruhu. Řešení je poměrně efektivní zejména v okamžiku, kdy potřebujete popruh odepnout – bohužel ale musíte počítat s tím, že na těle budou malé kotvičky stále upevněné.

Ze zcela novým a sofistikovaným řešením přichází společnost Lucy Straps, která přepracovala klasický ramenní popruh a na jeho koncích jsou všité nikoli pásky, ale smyčky s pevné tkaniny. Samotná manipulace s takovým popruhem je velmi jednoduchá.

Cílem výrobce bylo vyvinout pevný a bezpečný popruh s možností rychlého odpojení od fotoaparátu, aniž by některá jeho část zůstávala k aparátu upevněná, což se zřejmě podařilo na jedničku. 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Lucky strap navíc používá pro tvorbu smyčky na konci popruhu speciální materiál zvaný Dyneema, který by měl odolat přestřihnutí. Nejedná se sice o popruh, který vůbec nepřestřihnete, ovšem ve srovnání s klasickým továrním popruhem je tento mnohem odolnější, i když je celkově z tenčího materiálu.

Vedle standardního ramenního popruhu v koženém provedení je k dispozici také zápěstní poutko se stejným systémem uchycení. Cena popruhu je cca 92 USD, v případě menšího poutka pak 62 USD. V případě zájmu si můžete na popruh nechat vyrazit logo nebo monogram. Popruhy je možné objednávat na webu výrobce.

Témata článku: Technika, Příslušenství