22
Fotogalerie

Lowepro Tahoe BP 150: velký malý fotobatoh do města

Na první pohled vypadá jako drobný batoh pro menší fotoaparáty, při bližším zkoumání však dokáže příjemně překvapit a poradí si i s výbavou zrcadlovkáře.

Lehký, přizpůsobitelný, dostupný, ale přesto Lowepro se vším všudy. Tak by se dal v jedné větě charakterizovat model Tahoe BP 150. Batoh je dle oficiálních specifikací jednokomorový, přesto však dokáže pojmout nemalou výbavu.

Dovnitř pohodlně usadíte APS-C zrcadlovku s nasazeným objektivem, další 3-4 objektivy, blesk, 10” tablet, lahev s pitím, menší stativ, přibližně 5 litrů osobních věcí a spoustu příslušenství v nepřeberném množství kapes a přihrádek.

Jedna komora na vše

Hlavní části jediné komory batohu je prostor pro fototechniku. Organizaci zajišťují běžné, známé polstrované přepážky opatřené suchými zipy, jenž lze libovolně přestavovat. Menší rozměry batoh předurčují spíše pro menší zrcadlovky, jakými jsou například Canon EOS 750D nebo Nikon D5300. Kompaktnost „fotoprostoru“ však přímo vybízí k uložení stále populárnější bezzrcadlovek. V redakčním testu jsem batoh naplnil fotoaparátem Fuji X-T1 s objektivy XF 16-55, F2,8, XF 27, XF 10-24, XF 50-230 a bleskem Nissin i40. Fotočást si s kompletní výbavou poradila na dvojku.

Proč dvojka? Jak je patrné i z některých snímků, boční části batohu jsou minimálně vyztuženy, což způsobuje deformace prostoru pro fototechniku – v případě rozměrnějšího objektivu má pak takový objektiv, v oblasti kde se boky při otevření batohu „prohnou“, snahu vyskočit.

IMG_0164.JPG 
Bočnice batohu mají tendenci se bortit

Vrchní část komory je doplněna uzavíratelnou kapsou pro osobní věci. Její objem je odhadem 5 litrů a je vhodná pro umístění dokladů, drobného příslušenství či menší svačiny. Tato kapsa nedisponuje žádným vnitřním členěním. V případě potřeby lze její dno „odepnout“ a zvětšit tak prostor pro fototechniku nebo osobní věci.

TahoeBP_150_Stuffed1_SQ.jpg TahoeBP_150_Stuffed2_SQ.jpg
Možnosti organizace prostoru pro fototechniku

Organizace příslušenství na výbornou!

Batoh naprosto exceluje v oblasti kapes, kapsiček a úchytů pro příslušenství. Přední část batohu je vybavena dvěma kapsami. První z nich je menší, vhodná pro uložení filtrů, peněženky nebo mobilního telefonu.

IMG_0157.JPG IMG_0167.JPG
IMG_0168.JPG 
Na nedostatek prostorů pro drobné příslušenství si stěžovat nelze

Druhá, jejíž uzávěr je paralelní s hlavní komorou je rozměrnější a hluboká až ke dnu batohu. Obsahuje kapsu určenou pro tablet o rozměru až deset palců, několik úchytů pro psací potřeby (ideální pro umístění LensPen), dvě další kapsy pro příslušenství, poutko na klíče a samostatně alokovaný prostor kapsy, mimo zmíněné organizační prvky. Příjemným doplňkem je malá kapsa na vnitřní straně víka komory, určena pro paměťové karty.

Přístupnější, než byste čekali

Ačkoliv nemám příliš kladný vztah k batohům konstruovaným s nutností odklopení celého víka pro přístup k technice, Tahoe 150 překvapil a po pár dnech používání jsem byl schopen vytáhnout tělo s objektivem a ten vyměnit za jiný, aniž bych batoh položil na zem. Přístup k dvěma předním kapsám je bezproblémový.

IMG_0173.JPG IMG_0175.JPG IMG_0176.JPG IMG_0177.JPG
Přístup k fotokomoře a jednotlivým kapsám bez položení batohu na zem

A co stativ?

Ačkoliv je Tahoe BP 150 menším městským batohem, poradí si v rámci možností i se stativem. Ten je možné umístit do jedné z bočních kapes a zajistit upnutím připravenými popruhy. Druhou boční kapsu lze využít například pro láhev minerálky nebo termosku.

Zmíněné řešení se mi v praxi velmi osvědčilo – vyvážení stativu termoskou eliminuje táhnutí na jednu ze stran. Těžiště je obecným problémem batohů s asymetrickým umístěním pozice pro stativ, u Tahoe 150 je tento problém navíc umocněn jeho nízkou hmotností (800 gramů) a kompaktními rozměry.

IMG_0143.JPG IMG_0149.JPG IMG_0181.JPG
Lowepro Tahoe BP 150 a Joby GorillaPod Focus

Ergonomie pokulhává

Pokud od batohu očekáváte dokonalé polstrování a perfektní odvětrávaní zad, není tento model Lowepro určen pro vás. Polstrování ramenních popruhů je průměrné, hrudní ani bederní pás nejsou přítomny. Záda jsou rovná, rozdělá do sedmi horizontálních sekcí. I přesto se však batoh nosí na krátké vzdálenosti příjemně, nikde netlačí ani netahá.

IMG_0152.JPG IMG_0170.JPG
Polstrování zad a popruhů je průměrné

Tělo batohu i popruhy jsou vyrobeny z kombinace nylonu 210D a polyesteru 600D slibující voděodolnost a odolnost proti běžnému opotřebení. Všechny uzávěry jsou kovové, rovněž opatřeny krytím proti stříkající vodě. Bohužel všechny přezky jsou z plastu – vždy v barvě batohu.

 IMG_0153.JPG IMG_0154.JPGIMG_0150.JPG
Detail plastových přezek a voděodolných uzávěrů

Konkurent?

Od prvního okamžiku kdy jsem vzat Tahoe BP 150 do ruky jsem se nemohl zbavit pocitu, že se jedná o přímého konkurenta pro oblíbený KATA 3in1.

Jelikož jsem testoval batohy obou výrobců, dovolím si menší subjektivní srovnání:

Lowepro Tahoe BP 150 KATA 3v1
+ Tři barevná provedení + Dostupný ve třech velikostech
+ Více prvků pro drobné příslušenství + Rychlejší přístup k tělu s objektivem
+ Kapsa pro tablet/menší notebook + Lepší ergonomie a polstrování
+ Nižší hmotnost + Pevnější, odolnější
+ Levnější + Pláštěnka

Kamarád do města, ale dál ani krok

Malé rozměry, mnoho pozic pro fototechniku i příslušenství, nízká hmotnost, v rámci konstrukce snadný přístup k technice. To vše dohromady předurčuje Lowepro Tahoe BP 150 k pravidelnému nošení po městech nebo kratších „auto výletech“.

Po třech týdnech testování si nemohu pomoci, ale nesouhlasím s klasifikací batohu jako jednokomorového. Kapsa pro osobní věci, kapsa pro velký tablet (nebo malý notebook) a komora pro techniku. Některé batohy konkurence, podobné konstrukce, jsou označeny jako tříkomorové a za sebe bych tak označil i Tahoe 150.

IMG_0140.JPG IMG_0141.JPG IMG_0142.JPG
I přes pouze průměrné polstrování se batoh na kratších výletech nosí příjemně

Na druhou stranu, tříkomorový batoh by mohl nalákat nejednoho turistu a ten by byl zklamán. Absence pokročilejšího zádového systému, chybějící bederní i hrudní popruh nebo absence pláštěnky (nelze ani dokoupit). To jsou fakta, která Tahoe 150 diskvalifikují z disciplíny turistického parťáka.

Lowepro Tahoe 150 lze zakoupit ve třech barvách (černá, modrá, červená) za doporučenou maloobchodní cenu dva tisíce korun.

  • Rozměry vnější (š x h x v, cm): 27,5 x 21,7 x 40
  • Rozměry vnitřní (š x h x v, cm): 25,5 x 12,8 x 36
  • Hmotnost (kg): 0,8
  • Kapacita: DSLR nebo CSC s objektivem, další 3 – 4 objektivy, blesk, tablet (10“), příslušenství, osobní věci, cestovní stativ
  • Cena: 2 000 Kč
TahoeBP_150_Family-2_SQ.jpg 
Lowepro Tahoe BP 150 ve třech dostupných barvách

Určitě si přečtěte

Články odjinud