14
Fotogalerie

Lowepro Photo Sport Sling – Hoď si mě přes rameno

Fotobatohů, které se nosí přes jedno rameno je na trhu relativně málo. Pokud navíc patříte mezi sportovně založené, je výběr vhodného zavazadla ještě těžší. Řešením může být sportovní „slingbatoh“.

Před pár lety patřily batohy přes jedno rameno k velmi populárním nejen mezi fotografickým příslušenstvím, postupem času se však z trhu vytratily a dnes na ně narazíte výjimečně. Lowepro, které patří mezi jedny z největších výrobců, však tyto modely stále nabízí.

V portfoliu výrobce jsou všechny modely batohů přes jedno rameno označeny jako Sling, další část názvu pak odkazuje ke konkrétní sérii batohů či brašen. My jsme si vybrali model Photo Sport Sling 100 AW, který patří do produktové řady Photo Sport AW – ta je určena aktivně žijícím uživatelům, kteří často vyrážejí na kolo, túry, kolečkové brusle apod.

SportSling100AW_Left_orange.jpgSportSling100AW_Right_orange.jpg

Materiál a konstrukce

Sportovnímu zaměření batohu odpovídá jednak jeho barevnost – k dispozici je v černé anebo svítivé oranžové, takže vás rozhodně nikdo nepřehlédne, a jednak jeho váha, která dosahuje pouhých 800 gramů. Použitý materiál z umělého vlákna je pevný a zdá se být i odolným. Výrobce sice nedeklaruje nepromokavost, nicméně struktura látky napomáhá stékání kapek vody.

Při větším dešti už samozřejmě může dojít k promáčení batohu – pro tyto případy je vybaven pláštěnkou, ukrytou ve spodní kapse. Menším nedostatkem je fakt, že pláštěnka je pevně připevněna k batohu, takže pokud ji chcete nechat uschnout, musíte ji pověsit do prostoru i s batohem...anebo ustřihnout krátký popruh, kterým je přišita ke dnu batohu.

lowepro-photo-sport-sling-100-aw-orane.jpg

Zádová část má poměrně masivní polstrování, takže se rozhodně nemusíte bát zborcení stavby batohu. Polstrování je vcelku tuhé, ale ne tvrdé, na zádech sedí dobře – vzhledem ke konstrukci s jedním ramenním popruhem je ale důležité správné vyvážení obsahu batohu.

Ve spodní pravé části je polovina bederního pásu, na které je našita přezka pro připnutí ramenního popruhu. Skrze druhou část přezky je pak provléknuta nepolstrovaná část popruhu, takže můžete zatáhnutím za jeho konec směrem nahoru zkrátit jeho celkovou délku. Na popruhu nechybí gumové očko pro upevnění volné části popruhu.

DSC00203.jpgLowepro-Back.jpg

Oproti většině jednoramenných batohů najdete u Photo Sport Slingu ještě jeden pojistný popruh, který slouží k fixaci pozice na zádech. Jeho využití je ideální například při běhu nebo jízdě na kole, kdy zabraňuje nechtěnému posunu batohu po zádech. Oceníte ho však i při běžné chůzi.

DSC00206.jpg

Vnitřní uspořádání

Batoh má dvě komory a tři kapsy, z nichž jedna je síťovaná na boční straně. Vše je navíc doplněnou celou řadou malých gumiček se stahováky a dvojicí přezek na spodní straně, s jejichž pomocí můžete upevnit k batohu řadu drobností.

Hlavní komora je přístupná po odklopení horního víka – to je fixováno samostatnou přezkou v přední části batohu a zezadu je v něm našitý zip, který ukrývá malou kapsu ve víku. Po otevření je hlavní komora přístupná až po povolení stahovací tkanice.

0056035363542_2.jpgLowepro-oben.jpg

V horní zádové části je našita malá kapsa s karabinou na klíče, jinak jsou vnitřní stěny komory bez kapes. Samotná komora pak má tvar obráceného L – když se batoh podíváte z čelní strany, tak je komora dostupná přes celou jeho výšku pouze vpravo, vlevo je pak přístupná přibližně do poloviny. Zbytek zabírá polstrovaná fotokomora.

DSC00201.jpgDSC00209.jpg

Ta je přístupná pouze z boční strany, avšak vstup je situován tak, že stačí batoh přetočit na břicho a přímo před vámi se komora otevře a můžete vytáhnout fotoaparát. Ačkoliv by se mohlo podle obrázků zdát, že je kapsa vyjímatelná, není tomu tak – její stěna je pevně přišita ke stěně batohu, uvolnit můžete pouze víko vnitřní fotokomory, přichytit jej suchým zipem a stáhnout tkanicí, aby se technika uvnitř nemohla příliš pohybovat.

DSC00199.jpgDSC00200.jpg

Samotná fotokomora není nijak objemná, nicméně bez problémů pojme zrcadlovku se středně velkým objektivem (typu 18–135 mm) a jeden menší objektiv. Vnitřní prostor je rozdělen stavitelnou přepážkou – její pozice je částečně limitována, jelikož suchý zip není umístěn horizontálně v celé šířce komory ale vertikálně v jejím středu. My testovali s Nikonem P900, který rozhodně nepatří mezi drobné přístroje a místa byl dostatek.

DSC00202.jpg

Na čelní straně batohu najdete velkou kapsu, takřka přes celou jeho výšku, bez problémů pojme formát A4, bohužel je ale poměrně tenká, takže objemnější věci typu svetr do ní nedáte. Kapsa navíc nemá zip, shora je jištěna pouze zapnutím přezky horního víka.

Jak se nosí?

Osobně nejsem nadšenec nošení batohu s jedním popruhem, vždy mi tato konstrukce přišla nepříliš pohodlná. Photo Sport Sling však můj názor mírně upravil (nikoliv změnil). Celková koncepce a konstrukce batohu je velmi dobrá a promyšlená, takže opravdu bez problémů a vcelku rychle přetočíte batoh na břicho a můžete „tasit“ fotoaparát.

DSC00208.jpg

Příjemně mne také překvapilo, jak batoh drží na zádech a nikam neklouže, což připisuju především dodatečnému bedernímu pásu. Bohužel mi ale není příjemné nést váhu celého batohu na jednom rameni, rozložení hmotnosti pro mne není ideální a tudíž při delší trase nepohodlné – což však není dáno konstrukční chybou batohu ale zkrátka tím, že mám raději klasické batohy.

Pro toho, kdo má tento typ batohu v oblibě bude Lowepro Photo Sport Sling ideálním zavazadlem, kterému prakticky nic nechybí a s trochou šikovnosti jej můžete používat i jako běžný batoh. Cena variuje podle prodejce od 1690 Kč do 2490 Kč.

Určitě si přečtěte

Články odjinud