5
Fotogalerie

Lomography Atoll – širokoúhlý objektiv s ohniskem 17 mm pro plnoformátové snímače

Širokoúhlé objektivy nejsou dnes ničím výjimečným, ovšem kombinace krátkého ohniska a dobré světelnosti je obvykle vyvážena velkými rozměry a hmotností a s nimi spojenou vysokou pořizovací cenou.

S rostoucí plochou snímače pak samozřejmě roste i cena takového objektivu, jelikož je třeba vyplnit dostatečně kvalitním obrazem větší obrazové pole. Novinka z dílny Lomography je proto zajímavou alternativou (alespoň podle technických parametrů) ke dražším jakostním objektivům.

Objektiv Atoll 17 mm F2,8 je určen pro plnoformátové dálkoměry (Leica M) a bezzrcadlovky (Canon RF, Nikon Z, Sony E), kde nabídne úhel záběru 103° a podle výrobce také minimální geometrické zkreslení.

Zajímavá je také nejkratší zaostřitelná vzdálenost, která činí 25 cm u Leica M verze a pouhých 10 cm u ostatních bajonetů. Samotný objektiv je konstruován z 13 čoček, které jsou uspořádány do 10 skupin. Clona je složena z 8 lamel a má pracovní rozsah F2,8–F22. Ostření je dostupné pouze manuální.

Objektiv zatím není k dispozici, jelikož se jeho výrobu snaží Lomography profinancovat skrze kampaň na Kickstarteru, kde jej můžete pořídit už za 400 USD, běžná prodejní cena by měla být 550 dolarů. Pokud se rozhodnete pro jeho pořízení, počítejte s dodávkou nejdříve v srpnu letošního roku.

Určitě si přečtěte

Články odjinud