Lime One – nenápadný pomocník analogových fotografů

13. října 2020
TWEET SDÍLET

Obliba analogové fotografie v posledních letech stoupá a ruku v ruce s ní jde také zvýšená poptávka po externích expozimetrech, které se používají zejména v kombinaci se starými mechanickými fotoaparáty, které nemají vestavěný expozimetr.

Klepněte pro větší obrázek

Novinkou v tomto segmentu je externí expozimetr Lime One, který navrhl německý inženýr Johannes Haberlein a připravil crowdfundingovou kampaň na Kickstarteru. V rámci kampaně poptával Haberlein necelých 30 000 USD pro započetí výroby, aktuálně má přislíbeno od podporovatelů přes 50 000 USD.

Expozimetr má opravdu kompaktní rozměry a je uzpůsoben pro uchycení do bleskových sáněk fotoaparátu. Z pohledu ovládání je expozimetr poměrně jednoduchý – slouží k němu jedno tlačítko a otočný volič. Dokáže však ukládat poslední nastavení a pracuje ve čtyřech režimech – priorita clony, priorita času, manuální režim a možnost korekce expozice (light value). Napájení je zajištěno baterií CR2032, která je běžně dotupným spotřebním zbožím, na rozdíl od mnoha starších baterií, které se pro některé expozimetry používaly.

Expozimetr má hliníkové tělo s plastovými sáňkami, v rámci nabídky připravil Haberlein i redukce pro uchycení expozimetru v nestandardních případech, kdy je třeba mít volnou bleskovou patici – například při použití externího hledáčku apod.

Aktuálně je možné pořídit expozimetr za cenu 129 USD, případně za 149 USD s příslušenstvím v podobě držáků – návod k jejich vytištěné na 3D tiskárně je také dostupný zdarma ke stažení. První kousky by se měly dostat ke svým majitelům v dubnu 2021.

Témata článku: Analog, Technologie

Určitě si přečtěte

Nikon Coolpix P1000 – fotoaparát nebo dalekohled?

Nikon Coolpix P1000 – fotoaparát nebo dalekohled?

Aktuální novinka z dílny Nikonu je nástupcem modelu P900 a pyšní se přímo obřím rozsahem optického zoomu. Že bychom stáli opět na pokraji války, jejímž motem bude kdo z nás má větší objektiv?

36 Petr Březina

Petr Březina
Technika
Zeiss ZX1 má svoji cenu a objevila se možnost předobjednávek

Zeiss ZX1 má svoji cenu a objevila se možnost předobjednávek

4 Petr Březina

Petr Březina
ZeissKompaktní fotoaparáty
Fotograf požádal teenagery, aby upravili své selfie pro sociální sítě. Výsledek je alarmující!

Fotograf požádal teenagery, aby upravili své selfie pro sociální sítě. Výsledek je alarmující!

Když publikujete selfie snímky na sociální sítě, kolik jim věnujete času na úpravy? A jak moc změníte svou podobu?

5 Adam Kos

Adam Kos
Selfie