Lime One – nenápadný pomocník analogových fotografů

13. října 2020
TWEET SDÍLET

Obliba analogové fotografie v posledních letech stoupá a ruku v ruce s ní jde také zvýšená poptávka po externích expozimetrech, které se používají zejména v kombinaci se starými mechanickými fotoaparáty, které nemají vestavěný expozimetr.

Klepněte pro větší obrázek

Novinkou v tomto segmentu je externí expozimetr Lime One, který navrhl německý inženýr Johannes Haberlein a připravil crowdfundingovou kampaň na Kickstarteru. V rámci kampaně poptával Haberlein necelých 30 000 USD pro započetí výroby, aktuálně má přislíbeno od podporovatelů přes 50 000 USD.

Expozimetr má opravdu kompaktní rozměry a je uzpůsoben pro uchycení do bleskových sáněk fotoaparátu. Z pohledu ovládání je expozimetr poměrně jednoduchý – slouží k němu jedno tlačítko a otočný volič. Dokáže však ukládat poslední nastavení a pracuje ve čtyřech režimech – priorita clony, priorita času, manuální režim a možnost korekce expozice (light value). Napájení je zajištěno baterií CR2032, která je běžně dotupným spotřebním zbožím, na rozdíl od mnoha starších baterií, které se pro některé expozimetry používaly.

Expozimetr má hliníkové tělo s plastovými sáňkami, v rámci nabídky připravil Haberlein i redukce pro uchycení expozimetru v nestandardních případech, kdy je třeba mít volnou bleskovou patici – například při použití externího hledáčku apod.

Aktuálně je možné pořídit expozimetr za cenu 129 USD, případně za 149 USD s příslušenstvím v podobě držáků – návod k jejich vytištěné na 3D tiskárně je také dostupný zdarma ke stažení. První kousky by se měly dostat ke svým majitelům v dubnu 2021.

Témata článku: Analogová fotografie, Technologie