Lidské osudy poznamenané jaderným odpadem

26. ledna 2006
TWEET SDÍLET

Fotografický dokument o životě v radioaktivním prostředí můžete shlédnout od 19.ledna do 26. února v Ostravě. Tamní galerie Opera, která sídlí v v Divadle Jiřího Myrona, hostuje výstavu předního nizozemského fotografa Roberta Knotha s názvem „Poloviční život".

Černobílé fotografie Roberta Knotha zachycují každodenní život obyvatel Musljumova a okolí, život poznamenaný jaderným odpadem zpracovávaným nedaleko od jejich domovů. Výjevy z ulic a domovů nenápadným způsobem dokumentují lidské osudy.

Jeho portréty formátu 60x60 cm, střídající sociální dokument, připomínají klasický ´sovětský´ styl - čtvercový formát, pohled upřený přímo do kamery. Mohlo by jít o rodinné portréty, snímané kdykoli během minulých 50 let. Na okamžik nám mohou připomenout práce Augusta Sandera z 20.let - jeho portréty německé smetánky. Lidé, které Knoth fotografuje, však nežijí normálním životem. Dívka stojí před školní tabulí se svěšenýma rukama, protože jimi nemůže pohnout. Zemědělec stojící na svém poli sice pyšně vypíná hruď, musí se však opírat o berle, bez nich nedokáže udělat ani krok…

zdroj: www.greenpeace.cz/majak