Levný setový objektiv Canon RF 24-50 mm F4,5-6,3 IS

Levný setový objektiv Canon RF 24-50 mm F4,5-6,3 IS

Spolu s full frame bezzrcadlovkou EOS R8 Canon představil i malý a nepříliš drahý setový objektiv. Jedná se principiálně o univerzální zoom s poměrně malým ohniskovým rozpětím 24 až 50 mm, tudíž zoom je 2×. O univerzálnosti tedy lze pochybovat, nicméně určení objektivu předpokládá, že jej uživatel bude používat klidně jako svůj jediný objektiv.

RF-24-50mm.jpg

Samozřejmě tento setový objektiv jako jediná součást výbavy má své nepopiratelné výhody. Váží jen 210 gramů a s délkou 135 mm z bočního pohledu přesahuje grip foťáku jen páru centimetry. V kombinaci s tělem EOS R8 se jedná o opravdu kompaktní řešení vhodné na cesty. Dá se předpokládat, že optická kvalita objektivu nebude špatná a spolu s tělem mohou být výsledné fotky velmi dobré.

Kromě absence přiblížených záběrů, pokud byste s foťákem používali jen tento objektiv, bude problémem i špatná světelnost. Objektiv v podstatě neumožní jemnější hrátky s hloubkou ostrosti, takže třeba pro portréty nebude optimální. Je zřejmé, že se Canon v tomto případě zaměřil na kompaktní rozměry, jež se přímo vylučují s lepší světelností. Jenže také tímto setovým objektivem vysílá zprávu, že jen s ním může fotograf řádně využít kvalit EOS R8. Přitom některé setové zoomy naopak sází na mnohem univerzálnější ohniskový rozsah jako 24-120 mm a někdy i lepší světelnost, s čímž se dá vyžít jako s jediným sklem.

Canon_rf24-50mm-f45-63-is-stm.jpeg

Tento objektiv, umožňující použít 58mm závitové filtry, nabídne přepínač ostření a stabilizace. Zatím se s ním počítá jako se seťákem k EOS R8, který nemá stabilizovaný snímač. Obchody ještě tento objektiv nenabízí v setu s jinými těly, to se ale dá čekat, protože EOS R8 je považován za vstup do full frame systému podobně jako tento objektiv a protože se objektiv ještě fyzicky nedostal na pulty obchodů.

Dostupnost se očekává v dubnu za cenu necelých 10 000 Kč samostatně, nebo s příplatkem 5 000 Kč k EOS R8. Záleží na cenách dalších setů, ale pokud chcete do světa full frame bezzrcadlovek proniknout co nejlevněji a později dokoupíte lepší objektiv, nejedná se o špatnou volbu. Při samostatné koupi se dá za 12 000 Kč sehnat Canon RF 24-105 mm f/4-7,1 IS STM, tedy objektiv s více než dvojnásobným dosahem a lepší světelností.

Určitě si přečtěte

Články odjinud