Letní příběh

Dlouhodobé zkušenosti se Sony Cyber-shot DSC-H9. Bonusové fotografie k článku v DIGIfotu 2/2008.
 Klepněte pro větší obrázek
max. velikost
Když jedete k babičce trhat třešně, středobodem všeho jsou jednoduše třešně. A co vyfotíte? Třešně.
Sony DSC-H9, ohnisko 31 mm, F5,6, 1/250 s, ISO 100.
Klepněte pro větší obrázek
max. velikost
Ve strážnickém skanzenu na vás dýchá úžasná atmosféra. Zastavil se tam čas, vzpomínáte na dětství, sedáte před babičky a obdivujete jejich hbité prsty při starobylých řemeslech.
Sony DSC-H9, ohnisko 67 mm, F4,0, 1/200 s, ISO 100.
Klepněte pro větší obrázek
max. velikost
Ve Strážnici nejsou jen muzikanti, tanečníci a zručné babičky, stačí se jen kolem sebe stále pořádně dívat a mít připravené dlouhé ohnisko… a letní pohodou se nechat unést až později.
Sony DSC-H9, ohnisko 393 mm, F5,6, 1/800 s, ISO 100.
Klepněte pro větší obrázek
max. velikost
Při návratu z výletu za kamarády na Vrchovinu jsem si vyžádala zastavení. Dukovanské věže mají totiž tak jednoduchý, a přitom krásný tvar rotačního hyperboloidu. Fotila jsem jejich zaoblené tvary a najednou si všimla křivek dveří našeho auta. Hned jsem viděla pohled skrze dveře na chladicí věže a všechna ta dynamičnost průmyslu nešla vyfotit jinak než s dynamickým nakloněním.
Sony DSC-H9, ohnisko 31 mm, F5,6, 1/160 s, ISO 100.
Klepněte pro větší obrázek
max. velikost
K folkloru patří kroje, dobré vínko či pálenka. Obdivuji krásné výšivky krojů a mám ráda i dobré víno. A proč nemít obojí na jednom snímku, když je k tomu příležitost. Dlouhá stuha vede pohled, a tak nemůže být snímek jinak než na výšku. A výšivka a víno vedou náš pohled blíž a blíž k těmto hlavním prvkům.
Sony DSC-H9, ohnisko 465 mm, F4,5, 1/320 s, ISO 100.
Klepněte pro větší obrázek
max. velikost
Na západ od Kyjova se tradičně nosí nádherné škrobené límce z krajky, které zakrývají část obličeje. O to víc vyniknou oči slečen, které je oblékají. Když jde průvod krojovaných, v jednu chvíli vás napadne využít delší ohnisko a jen čekáte, kdy se nějaká podívá vaším směrem. S novými typy fotoaparátů ani nemusíte předostřit, autofokus to stihne za vás.
Sony DSC-H9, ohnisko 190 mm, F4,5, 1/640 s, ISO 100.
Klepněte pro větší obrázek
max. velikost
Konečně jsem byla v Praze na Petříně. Bylo to ale na poslední chvíli, už se pomalu stmívalo. Šli jsme dolů z vyhlídkové věže, vnější konstrukce zářila nočním osvětlením. A kontrast s neosvětlenou částí schodů se nedal přehlédnout.
Sony DSC-H9, ohnisko 31 mm, F3,2, 1/30 s, ISO 320.
Klepněte pro větší obrázek
max. velikost
Když se vám nevejde chrám do hledáčku, řeknete si, vždyť detail je také pěkný. Navíc ve spojení s detailem drobné dřevěné stavby před chrámem. A můžete je všechny sledovat pohromadě. Štěstí, že máte dlouhé ohnisko!
Sony DSC-H9, ohnisko 31 mm, F2,8, 1/60 s, ISO 200.
 

Témata článku: Časopis DIGIfoto