Nová řada bezzrcadlovek s plnoformátovým snímačem Panasonic Lumix S1 je tu s námi necelý půlrok, nedávno se začaly objevovat spekulace o uvedení dalšího zástupce této řady, který by měl být zaměřen především na filmaře. Uvedení modelu Lumix S1H je plánováno na podzim letošního roku.

Koncem minulého týdne sám výrobce spekulace potvrdil a oznámil vývoj fotoaparátu Lumix S1H, který by měl jako jediný (prozatím) umět záznam v rozlišení 6K při 24 snímcích za sekundu (3:2), případně 5,9 K při 30 sn/s (16:9). Rozšířenější 4K (C4K) pak zvládne při 60 snímcích v 10 bitové kvalitě.
Samozřejmostí u videoaparátu je také vybavení V-Logem/V-Gamutem s dynamickým rozsahem údajně přes 14 EV, který se používá u profesionálních kamer Panasonic Cinema VariCam.

Výrobce pamatuje i na komfort uživatelů, takže lze v každém režimu videozáznam natáčet non-stop v garantované optimální teplotě, bez ohledu na vnější podmínky. Což je velmi důležité, neboť některé oceňované (kvůli záznamu) fotoaparáty, mají problémy s rychlým přehříváním.
Světelná širočina pro malé snímače
Ačkoli se aktuálně Panasonic zaměřuje především na plnoformátové bezzrcadlovky Lumix S1, nezahálí ani v nabídce produktů pro formát micro 4/3, se kterým má dlouhodobé zkušenosti. Tentokrát vyrukovali vývojáři se zoomovým objektivem, který má rozsah 10–25 mm při stálé (!) světelnosti F1,7.


Objektiv LEICA DG VARIO-SUMMILUX 10–25 mm / F1,7 ASPH nabídne efektivní rozsah ohnisek 20–50 mm, což v kombinaci se velmi dobrou světelností znamená solidní základ pro streetfoto, reportáž či architekturu.


Optická stavba objektivu čítá 17 členů ve 12 skupinách, z nichž jsou tři asférické čočky a čtyři čočky z ED skla s nízkým rozptylem. Clona je složena z 9 lamel, takže je zajištěn kruhový tvar osvětlených oblastí mimo hloubku ostrosti. Filtrový závit má průměr 77 mm.
Výrobce v tomto případě využil také jinou konstrukci, než u starších objektivů, která by měla přinést velmi dobrou barycentrickou stabilitu – při zoomování nedochází k posunu obrazu.
Mechanismus ostření pak eliminuje „dýchání“ při ostření, které je způsobeno mírnou změnou ohniska při změně zaostření. To ocení zejména milovníci pohyblivých záběrů, kdy zmíněné efekty mohou působit rušivě.

Samotný objektiv sice není nijak malý, nicméně s přihlédnutím k optickým parametrům je relativně kompaktní. Tělo je navíc utěsněno proti vlhkosti a prachu a bez problémů bude sklo pracovat i při teplotách pod bodem mrazu. Cena ani dostupnost zatím nebyly oznámeny.
Telekonvertory a firmware pro Lumix S1
Společně s objektivem pro micro4/3 oznámil Panasonic také uvedení dvojice telekonvertorů, které jsou však určeny pro plnoformátové bezzrcadlovky Lumix S1. Konkrétně se jedná o telekonvertor 1,4× DMW-STC14 a telekonvertor 2× DMW-STC20.


Oba modely lze použít v kombinaci s objektivem LUMIX S PRO 70-200 mm F4 O.I.S. V případě použití je tedy možné pracovat s ohniskem až 400 mm. Telekonvertory mají odolné provedení proti prachu a vlhkosti a na trhu by se měly objevit v průběhu letních měsíců.


V průběhu července bude uvolněna nová verze firmwaru pro Lumix S1 s označením DMW-SFU2, která bude placená, avšak nabídne změny a funkce určené především filmařům, konkrétně:
- ukládání videozáznamů přes HDMI ve standardu 4:2:2 10-bit 4K MOV 60p/50p
- funkce V-Log a V-Gamut kompatibilní s řadou Cinema VariCam Look
- Interní LUT tabulka umožňující přehrávání V-Log během natáčení nebo po něm
- Funkce WFM (Waveform Monitor) zobrazí úroveň jasů v obraze během natáčení
- Možnost natáčení zvuku ve vysokém rozlišení ve standardu 48-kHz/24-bit nebo 96-kHz/24-bit ve formátu MOV pomocí XLR mikrofonního adaptéru DMW-XLR1