S dalšími verzemi to bylo složitější. Čtyřka se vyloženě nepovedla a ani spousta opravných balíčků neměla ten správný efekt. Pětka byla docela slušná, ale spíš opravila chyby čtyřky. Šestka opět nepředstavovala žádný výrazný pokrok, jakoby chtěl výrobce potvrdit teorii sudých verzí. Navíc na Windows XP nepatřila tato verze k nejrychlejším, a to ani s posledním servisním balíčkem.
Hlavní okno programu prošlo kosmetickými změnami, některé prvky se mírně přemístily
Nová verze papírově nepřináší nic zvlášť nového. Nebo, lépe řečeno, podle oficiálních informací výrobce přináší nová verze celý zástup novinek, ale při podrobnějším zkoumání přijdete na to, že jde spíše o drobná vylepšení již existujících funkcí.
Jednoznačně viditelnou změnou je „přeladěné“ uživatelské rozhraní, které je v módní modré barvě. Od posledních verzí je mírně změněné, ale většinou jde o kosmetické úpravy typu „tohle dole se neosvědčilo, tak to dáme nahoru, toto zase doprava“. Musím ale uznat, že téměř všechny úpravy programu prospěly.
Prospěl mu také nový hlavní toolbar, který se nyní chová kontextově, něco jiného zobrazuje u vybraného obrázku, něco jiného u více obrázků a ještě něco jiného u složky. Ne, že by všechny kontextové nabídky byly naprosto logické (například obrázku můžete z toolbaru přiřadit hodnocení, ale více obrázkům ne), ale je to lepší, než předchozí statický panel.
Tři podoby panelu nástrojů (výřez). Shora dolů při označení souboru, více souborů a složky
Uživatelské rozhraní vypadá neprůstřelně, ale evidentně na něm zůstaly určité nedodělky. Například panel vlastností (Properties) má naprosto vizuálně jiné záložky, než zbytek programu, navíc tu není standardní modrá barva, ale barva systému, která může být i růžová. Jsou to pouze drobnosti, ale u finální verze by to být nemuselo.
Panel vlastností poskytuje dobré informace, ale jeho podoba příliš neladí se zbytkem rozhraní
Základem programu je jednoznačně browser, tedy prohlížeč. Jestli je jednoznačně lepší než předchozí verze si bohužel netroufám tvrdit. Moje oblíbené „měření a vážení“ tady naráží na neporovnatelnost. Ve většině případů je prohlížení jednoznačně lepší a rychlejší. Ale občas program zcela nepochopitelně „přemýšlí“ a jakoby na něco čeká. Nestává se to příliš často, proto pak přemýšlíte, jestli to bylo skutečné nebo se vám to pouze zdálo.
Pokračování 2 / 3
Důležité novinky prohlížeče
EXIF? Skoro
Kdo se těšil, že ACDSee konečně vezme „na milost“ existenci EXIF dat z digitálních foťáků, tak se spletl. A vlastně ne úplně. Program stále pro práci s obrázky využívá vlastní databázi, ale nyní do ní můžete data „načerpat“ právě z EXIF. A když už máte databázi vyšperkovanou, máte v ní všechny podstatné informace o obrázcích, můžete ji stejně snadno zkopírovat do EXIF.
Připadá mi to trochu jako škrabání rukou za špatným uchem, ale přece jenom je to jakýsi pokrok. Třeba u příští verze výrobce pochopí, že rychlost počítačů je dočasný problém, ale konzistence dat je mnohem závažnější. Komu se chce udržovat dvě databáze a neustále pamatovat, kam které informace překopírovat?
Selektivní brousení
Jedna z poměrně příjemných novinek spočívá v možnosti selektivně zapínat a vypínat složky nebo obrázky, kterou budou zobrazeny. Můžete tak zobrazit pouze obrázky z určitého měsíce nebo dne, pouze s určitým hodnocením nebo pouze z určité složky.
Panel selektivního prohlížení umí z množství předvybraných fotografií vydělit jenom ty skutečně potřebné a relevantní
Nové formáty
Jedno z mála skutečných lákadel nové verze určitě bude formát JPEG 2000, který umí program nejen zobrazit, ale také do něj umí ukládat. Jeho praktické použití zatím musíme ponechat pokud ne budoucím generacím, tak alespoň blízké budoucnosti, ale konečně to vypadá, že se něco začíná dávat do pohybu.
Export
Novinkou ve výstupu z programu je export do PDF, díky kterému se menu Create (vytvořit) rozrostlo od další položku. V podstatě program vytvoří PDF soubor, ve kterém bude každý obrázek na zvláštní stránce a mezi nimi budou probíhat určité efekty prolínání. Podobně lze z fotografií vytvořit také prezentaci ve formátu exe, scr nebo swf (Macromedia Flash).
Exportní moduly vypadají v zásadě velmi podobně
Exportní funkce trpí ukázkovou nejednotností. V podstatě mají všechny exporty společné volby a možnosti exportu, liší se pouze v maličkostech. Přesto každý má vlastní položku menu, vlastního průvodce a vlastní nastavení. Minimálně formát PDF mohl být jako zvláštní podvolba prezentací.
Vytváření disku
Podle informací výrobce nová funkce, podle nás už tady byly v předchozí verzi. Samozřejmě potěší v každém případě, kdyby ovšem nevyžadovala instalovat Media Support Package. To by ještě nebylo tak hrozné, ale tento balíček nainstalujete pouze z internetu a pouze prostřednictvím samotného programu. Pokud tedy stahujete soubory u kamaráda nebo na jiném místě s rychlejším připojením, tak v případě MSP máte smůlu. Celý skoro třímegový balík musíte stáhnout v místě instalace programu, z webu se mi ho nepodařilo získat.
Zálohujete neradi?
Každý zálohuje nerad. Poučení lidé zálohují často, nepoučení třeba vůbec, ale nikomu to nečiní zvláštní potěšení. Abyste o své obrázky nepřišli, je v ACDSee 7 funkce Sync (synchronizovat), která nejen, že může automaticky na přání zálohovat určitou složku na jiné místo, ale také ji může zálohovat v určitý čas.
Není nic neobvyklého, že si lidé pořizují větší záložní disky, na které si ukládají výsledky své práce. Ale pamatovat si, co se má zrovna zálohovat a co je aktuální, je nad lidské síly. Automatická aktualizace sice není 100%, ale rozhodně do věci vnese alespoň nějaký pořádek.
Zálohování fotografií se dá pohodlně nastavit a vy se můžete soustředit pouze na to podstatné
Pokračování 3 / 3
Doplňkové moduly PowerPacku
Photo Editor 3.1
Ve verzi PowerPack je již tradičně obsažený fotoeditor, který se nyní přejmenoval z FotoCanvas na Photo Editor. Změna číslování o jednu desetinku od poslední verze dává tušit, že nepůjde o žádná zásadní vylepšení. Největší změny opět spočívají v uživatelském rozhraní, kde proběhlo oblíbené stěhování „co bylo dole bud po straně“.
Z podstatných věcí přibyl náhled „přepalů“ fotografií u většiny funkcí. Můžete tak snadno používat funkci kontrast a velmi dobře tušíte, co vám program se snímkem provede (víte tak, jestli určitá změna kontrastu půjde vykompenzovat jasem nebo už ne).
Ukázka úpravy obrázku pomocí křivek včetně tlačítka náhledu přepalů (Exposure Warning)
Do úprav expozici přibyla úprava pomocí křivek, a to včetně náhledového histogramu. Díky volby aplikovat (Apply), známé už z předchozích verzí, můžete provádět ladění obrázku v krocích – mírná úprava křivek, doladění úrovní a pak ještě jednou křivky, aniž byste opustili „dialog“ úpravy expozice.
Bohužel v testované verzi jsou špatně nastavené výchozí hodnoty úpravy histogramu (gama 10), což by mohlo začátečníka zmást. První opravný balíček by to měl odstranit.
V nové verzi přibyly také některé efekty, mezi kterými se najde i pár zajímavých. Co je pozitivní, že většina efektů má nyní náhled na reálném obrázku a ne jenom na malém náhledu.
FotoSlate 3.1
Přestože desetinka v názvu napovídá nějakým změnám, já je nejsem schopen ani při nejlepší vůli zaregistrovat. Napomáhá tomu i nápověda, která obšírně popisuje změny mezi verzí 2.0 a 3.0, ale o novinkách verze 3.1 ani slovo. Můžeme se tak spokojit s tím, že program pracuje s novější verzí ACDSee, zvládá všechny nové souborové formáty a má kompatibilnější uživatelské rozhraní.
Novinek by se jistě našlo ještě víc, ale to ani není cílem. Co je podstatné. Nová verze je, jak je v současné době poměrně obvyklé, spíše verzí 6.1 nebo 6.5. Na první pohled vypadá i funguje lépe než starší 6.0. Nové funkce opravdu pomáhají, program se „nekouše“ na Windows XP, navíc přidal několik zajímavých funkcí.
Z verze 6.0 se vyplatí upgradovat kvůli lepší stabilitě, z nižších verzí pak kvůli vylepšeným funkcím. Pokud vám nevadí, že program není a zřejmě ani nebude v češtině, potom není nad čím váhat.