Lensbaby Obscura – moderní dírková komora v objektivu

25. června 2021
TWEET SDÍLET

Značku Lensbaby známe zejména díky specifickým objektivům, s nimiž jako první před lety přišla. Levnější varianta tilt/shift objektivu od Lensbaby byla velmi oblíbená zejména při kreativní a abstraktní fotografii.

Poslední novinkou z dílny této společnosti je řada tří objektivů označených Obscura. A jak už název napovídá tak se jedná o moderní pojetí principu camery obscury, tedy dírkové komory. Specifikem tohoto způsobu fotografování je nutnost opravdu dlouhého expozičního času, což s sebou nese i originální vizuální dojem. Postupem času i tento směr získal svoji škatulku ve světě fotografie a obecně je označován jako pinhole photography.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Fotografování dírkovou komorou je nejčastější v kombinaci s kinofilmem, kdy je možné jako dírkovou komoru použít prakticky cokoli. U digitální fotografie se často pro tyto účely využívá krytky bajonetu, v niž je třeba vytvořit otvor přesného průměru – a to je v často v domácích podmínkách problém.

Jelikož je fotografování dírkovou komorou stále populární, připravila společnost Lensbaby objektiv (de facto se nejedná o objektiv), který stačí nasadit na fotoaparát a můžete se směle vrhnout do vod pinhole fotografie.

Lensbaby Obscura je v nabídce ve dvou variantách, které se liší ohniskem. Princip přenosu obrazu je zde stále stejný, co však výrobce vyzdvihuje, to je přesnost při tvorbě otvoru pro průchod světla, který by měl mít i perfektně zakulacené okraje.

Vše je navíc ukryto pod ochranným sklem, takže je možné bez problémů „objektiv“ očistit, jak je to běžné. První varianta nabídne ohnisko 50 mm, druhá pak 16 mm. K dispozici jsou s bajonety Canon RF, Nikon Z, Sony E, Fuji X, micro 4/3 a L-mount. K dispozici je také 50mm varianta pro systém Lensbaby Optic Swap.

Práce s Obscurou je možná ve třech režimech, které se liší světelností – pinhole (F161) / pinhole sieve (F64) a zone plate (F32) – od zvoleného režimu se odvíjí také nejkratší zaostřitelná vzdálenost a samozřejmě i výsledná podoba snímku a množství zachycených detailů.

Témata článku: Technika, Objektivy, Pinhole, Lensbaby, Objektivy na Heureka.cz


František Dostál: Plachý fotografující (rozhovor)

František Dostál: Plachý fotografující (rozhovor)

Není vůbec jednoduché najít hranici mezi jemným obrazovým humorem a přízemním primitivismem.

Petr Vilgus
Kultura
Ohnisková vzdálenost v 8 otázkách

Ohnisková vzdálenost v 8 otázkách

Různé objektivy nám ukazují svět v různé podobě, některé z něj zachytí větší část, některé zase menší část. Fotografové většinou pracují s konkrétním ohniskem, protože zobrazuje svět trošku jinak.

Petr Březina
Technika
10 filmů o fotografii, které byste měli vidět

10 filmů o fotografii, které byste měli vidět

Filmy, ve kterých hraje důležitou roli fotografie či fotograf vznikají už dlouhá desetiletí. Existuje však více filmů, než jen legendární Zvětšenina, kamery natáčí dál a v hlavách filmařů se rodí nové neotřelé příběhy…

Petr Březina
Kultura
7 legendárních filmových kompaktů, které musíte vyzkoušet

7 legendárních filmových kompaktů, které musíte vyzkoušet

Pokukujete po analogovém přístroji, s nímž byste si mohli vyzkoušet fotografování na film? Nebo si chcete vytvořit malou analogovou sbírku? Snadno ovladatelné kinofilmové kompakty vám mohou otevřít cestu do hlubin analogové fotografie.

Helena Vyplelová
Technika
Jak na digitalizaci kinofilmových fotografií

Jak na digitalizaci kinofilmových fotografií

Petr Březina
Analogová fotografieFotoškola
Recenze herního monitoru Viewsonic Elite XG320Q. Nenechte se zmást

Recenze herního monitoru Viewsonic Elite XG320Q. Nenechte se zmást

** Rychlý herní monitor s nízkým motion blur ** Spousta vychytávek a prvký pro hráče ** Monitor postrádá režim s sRGB gamutem

Jan Pánek
Testy