50
Fotogalerie

Lensbaby – jaká je jeho verze pro mobilní telefony?

Lensbaby LM-10 Sweet Spot Lens je první objektiv navržený speciálně pro fotomobily. Umožňuje s mobilními telefonem vytvořit typický efekt ostrého bodu obklopeného odstupňovanou neostrostí.

Díky úspěchu a oblibě objektivů Lensbaby pro zrcadlovky a bezzrcadlovky se tato společnost pustila i do stále více rozvíjejícího se trhu s mobilním příslušenstvím a nabídla variantu objektivu pro mobily.

Necílí přitom jen na iPhony – konkrétně modely 4s, 5, 5s a 5c, ale stejné příslušenství můžete využít i s telefony se systémem Android běžící na verzi operačního systému Jelly Bean 4.1 – 4.4 a Kit Kat. To z důvodu dostupnosti aplikace, bez které samotné focení tak trochu není ono.

Jedinou podmínkou jsou rovná plochá záda telefonu, respektive alespoň rovná plocha kolem čočky fotoaparátu. Proto nelze příslušenství použít pro iPhony 6, kteří mají čočku vystouplou a Lensbaby by tak na ni nešel uchytit.

Strohé balení, vysoká kvalita

Balení produktu je fádní a rozhodně nic nenapoví o kvalitách příslušenství, které v sobě skrývá. Designéři by se rozhodně měli zamyslet i nad jeho samotnou velikostí, která je naprosto zbytečná. Pokud krabičku otevřete, uvnitř naleznete papírovou výstelku s uchyceným objektivem, dvěma ocelovými kroužky a decentním návodem, jak vše správně sestavit. K očištění telefonu okolo čočky fotoaparátu před nalepením nerezového kroužku je dodáván i ubrousek.

ObraÔĽá├╝zek 1_1.jpg ObraÔĽá├╝zek 1_2.jpg
Balení příliš poutavé není, vzhledem k velikosti samotného příslušenství je navíc zbytečně rozměrné

Zmíněné ocelové kroužky mají z jedné strany samolepící vrstvu 3M, která zaručuje, že vám po nich na zařízení nezůstanou žádné stopy. Kroužek jsem ze svého zařízení několikrát sejmul a skutečně po lepidle nebylo nikde ani stopy – což je rozhodně pozitivní. Co na druhou stranu ale vadí, je ten fakt, že pokud máte na telefonu kroužek nalepen a dáte jej do kapsy, chytá na sebe všemožná smítka. Před každým focením jej tak musíte očistit.

ObraÔĽá├╝zek 2_1.jpg ObraÔĽá├╝zek 2_2.jpg
Z každé strany je na objektivu gumová záslepka, aby se čočka nepoškrábala

Objektiv Lensbaby je dodáván i se záslepkami spojenými gumičkou, mezi kterými je vložen. Můžete jej tak přenášet, aniž byste se báli o poškrábání skel. Obsahuje i poutko, ale upřímně dost pochybuji, že jej někdo bude nosit třeba na klíčích. Oba konce objektivu jsou magnetické. Výhodou tohoto je, že fotograf může v kombinaci s tímto objektivem používat další magnetické objektivy/předsádky a příslušenství (např. širokoúhlý, makro, telefoto, polarizační filtr, atd.). Objektiv stačí přiložit ke kroužku přichyceném na telefonu a ihned se uchytí – samozřejmě ne zcela přesně.

ObraÔĽá├╝zek 3_1.jpg ObraÔĽá├╝zek 3_2.jpg
Abyste mohli mít objektiv neustále po ruce, je na něm i poutko pro uchycení

Zpočátku drží kroužek na telefonu pevně, ale již po třetím nalepení se mi stalo, že když jsem objektiv snímal, kroužek zůstal přichycený k němu a ne, jak by se dalo čekat, na telefonu. Je logické, čím častěji jej odlepíte, tím méně bude držet. Také proto jsou v balení pro jistotu dva kusy. Je zde i vidět, že magnet na objektivu je opravdu silný. Z kroužku vám tak určitě nespadne – to dřív spadne sám kroužek. Je nutné mít tedy plochu telefonu, na kterou kroužek lepíte, řádně očištěnu.

ObraÔĽá├╝zek 4_1.jpg ObraÔĽá├╝zek 4_2.jpg
Na telefon nejdříve nalepíte magnetický kroužek, na který objektiv snadno přichytíte

Kvalita zpracování je na vysoké úrovni. Nikde žádný plast, jen kov. Tubus objektivu LM-10 je vyroben z eloxovaného hliníku. Uvnitř se potom skrývá skupina optiky, která umožňuje vytvářet jedinečný efekt.

Technické specifikace:

 • rozměry: délka 31 mm, průměr 19 mm (v obalu: délka 37 mm, průměr 23 mm)
 • hmotnost: 20 g
 • parametry: 0,5× sweet spot objektiv, který vytváří ostrý bod „sweet spot" obklopený neostrostí
 • cena s DPH od 1 600 Kč

Pokračování 2 / 3

Aplikace Lensbaby a její možné alternativy

Ať je objektiv jaký chce, bez aplikace si jej moc neužijete. Pokud byste fotografovali s jinou fotografickou aplikací, tak díky optické stavbě objektivu LM-10 by byl obraz převrácen vzhůru nohama.

Aplikace Lensbaby Mobile však automaticky otočí obraz do správné pozice a zároveň umožní fotografovi pohybovat ostrým bodem „sweet spot“ kamkoli po obraze tak, aby bylo dosaženo ostrosti, perfektní kompozice a maximálního efektu – v ideálním případě.

ObraÔĽá├╝zek 5_1.jpg ObraÔĽá├╝zek 5_2.jpg
Objektiv zakrývá přisvětlující diodu a je tak zřejmé, že její použití při snímání scény s objektivem Lensbaby pozbývá smyslu

Aplikace Lensbaby Mobile

Aplikace slouží i pro nastavení objektivu, aby nebyl vychýlen ale vycentrován. Návod k tomu, jak má displej se spuštěnou aplikací po vycentrování vypadat, je nakreslen na samotném balení. Rozhraní příliš krásy nepobralo a funkce, které nabízí, nijak světoborné nejsou. Slouží pouze a jen ke snímání scény, žádné dodatečné úpravy ani možnost načtení snímku z galerie obrázků možné nejsou. Nikoho určitě nepřekvapí, že je titul pouze v angličtině.

ObraÔĽá├╝zek 6_1.png ObraÔĽá├╝zek 6_2.png
Ta samá scéna v nativním iOS Fotoaparátu vlevo a v aplikaci Lensbaby Mobile vpravo

Umožňuje bodové měření, zamknutí expozice i vyvážení bílé, samozřejmostí je zobrazení mřížky dělící obraz na třetiny. Aplikace obsahuje i filtry, které se aplikují přímo na scénu, takže výsledek vidíte ještě před samotným vyfocením. Jedná se o filtr oteplující (Warm), monochromatický a sépiový (pouze u iPhone 5, 5c a 5s). Toto vše se odehrává po pravé straně displeje, kde se pomocí ikon zobrazují i symboly AE-L, AF-L atd., abyste byli v obraze a vždy viděli své nastavení.

ObraÔĽá├╝zek 7_1.png ObraÔĽá├╝zek 7_2.png
ObraÔĽá├╝zek 7_3.png ObraÔĽá├╝zek 7_4.png
O tom, jaký filtr momentálně používáte, vás aplikace informuje i textem

Pokud se dvakrát za sebou dotknete scény na displeji, můžete s ostřícím bodem pohybovat. Nemusíte jej tak mít pouze ve středu snímku, ale lze jej posunout klidně do nějakého bodu na zobrazené mřížce. Je ale třeba počítat s mírným ořezem výsledné fotografie, a tak i se zmenšením jejího rozlišení.

ObraÔĽá├╝zek 8_1.png Obra╠üzek 8_2.png
Na levém obrázku je ostřící bod fixní, na tom pravém pohyblivý – při té samé vzdálenosti od snímaného objektu je pěkně vidět použité oříznutí

Scénu zachytíte velikým symbolem fotoaparátu. Protože jde s aplikací za pomocí Lensbaby objektivu natáčet i video, vedle ikony fotoaparátu se nachází slider, který vás do tohoto režimu přepne. Symbol fotoaparátu se pak změní v symbol videokamery. K tomu se také upraví poměr stran z fotografického 4:3 na filmový 16:9.

Obrázek 9_1.png
Rozhraní aplikace při natáčení videozáznamu

Po levé straně jsou ikony nastavení a galerie ještě s jedním posuvníkem mezi nimi. V nastavení nenajdete zhola nic než obecné informace o aplikaci a o usazení objektivu. Najdete zde ale jeden slider, který vám přepne obrazově obrácenou scénu – to pro případ, že byste chtěli aplikací fotografovat bez použití objektivu (což vám nic moc nepřinese).

ObraÔĽá├╝zek 10_1.png ObraÔĽá├╝zek 10_2.png
Vlevo zobrazení scény bez použití doostřujícího posuvníku, vpravo zobrazení scény při maximálním použití doostřujícího posuvníku

Ikona galerie jen skrývá vámi pořízené snímky v aplikaci. Nejzajímavější je zde však doostřující posuvník (pouze u iPhone 5, 5c a 5s). Ten sice přidává výslednému snímku na zrnitosti, ale protože je obecně docela těžké s objektivem správně zaostřit, může vám tento posuvník zachránit výslednou fotografii. Samozřejmě ale všeho moc škodí, a tak je vhodné používat jej s rozvahou.

Plusy:

 • možnost pohybu ostřícího bodu
 • doostřující posuvník

Mínusy:

 • nepříliš vzhledné prostředí
 • nulové nastavení možností aplikace

Základní informace:

 • Název: Lensbaby Mobile
 • Vývojář: Lensbaby, Inc
 • Velikost: iOS 13,7 MB, Android 3,3 MB
 • Vyžaduje: iOS 7 a vyšší, Android 4.1 a vyšší
 • Cena: zdarma
 • Odkaz ke stažení: iOS, Android

Aplikace s možností editace ostrosti

Díky převrácení obrazu, který objektiv způsobuje, jej jen tak s nějakou fotografickou aplikací využít nejde – nohama vzhůru se opravdu těžko určuje kompozice fotografie, i když ta jde pak v mnohých aplikacích jednoduše otočit. Na druhou stranu je alespoň několik titulů, které vám hraní si s ostřením umožní a vzdáleně se tak k efektu, kterému dosáhnete s objektivem Lensbaby, přibližují.

ObraÔĽá├╝zek 11_0.jpg
Zdrojový snímek pořízený nativní aplikací Fotoaparát v iPhonu 5 s iOS 8.1, na kterém byly prováděny úpravy napříč aplikacemi

Snapseed (iOS, Android)

Tato aplikace zvládá téměř veškerou úpravu snímku a editace ostrosti jí rozhodně také není cizí. Tu základní najdete v nabídce Details, kde se skrývají možnosti Sharpening a Structure. To zásadnější se však odehrává v nabídkách Center Focus a Tilt-Shift.

ObraÔĽá├╝zek 11_1.png ObraÔĽá├╝zek 11_2.png
Vlevo nabídka Center Focus, vpravo nabídka Tilt-Shift

V prvním řečeném si zvolíte jeden ze dvou typů středového/ostřícího bodu (Weak, Strong) a gesty určíte velikost kruhu, který zůstane zaostřený. Ostatní rozmažete. Samotnou míru rozmazání si pak určujete sami tažením prstu po displeji vpravo či vlevo. Je zde i šest již předdefinovaných sad, skrývajících se pod ikonou s hvězdou. Nachází se zde třeba Portrait, Vignette či Old Lens.

ObraÔĽá├╝zek 11_3.jpg ObraÔĽá├╝zek 11_4.jpg
Vlevo snímek pořízený objektivem Lensbaby, vpravo výsledek úpravy Center Focus v aplikaci Snapseed

Tilt-Shift dělá prakticky totéž, avšak v rovnoběžkách či elipsách a tolik se nezaměřuje na vinětaci snímku. Vyjma ostrosti či rozmazání snímku můžete v této nabídce editovat i jas, saturaci a kontrast. Ač si ve Snapseedu můžete s ostrostí opravdu vyhrát, efektu Lensbaby však dosáhnete velice těžce.

Camera360 (iOS, Windows Phone)

I tento titul nabízí komplexní úpravu vašemu snímku a i zde najdete základní úpravu ostrosti v nabídce Adjust. Jako poslední z řady možných voleb se ale skrývá ta pod názvem Blur – rozmazání.

ObraÔĽá├╝zek 12_1.png ObraÔĽá├╝zek 12_2.jpg
Nabídka Blur a výsledek editace

Na výběr je buď kruhové, vertikální či horizontální. Ve všech třech nabídkách se vyskytují dva posuvníky. První určuje intenzitu rozmazání a druhý oblast tohoto efektu. Ostrý bod (nebo rovinu) vyberete prstem, gesty sevření pak zvolíte jeho velikost.

Camera+ (iOS)

I Camera+ zvládá pokročilejší úpravu vašeho snímku. Jeho ostrost zde lze řešit dvěma způsoby. První se nachází v nabídce The Lab, kde naleznete klasické doostření (Sharpen), rozostření (Blur) i tzv. Soft Focus, který jemně zahladí ostré hrany. Vše se však aplikuje na váš snímek plošně, vy si určujete pouze intenzitu.

ObraÔĽá├╝zek 13_1.png ObraÔĽá├╝zek 13_2.png
Nabídka editace Soft Focus vlevo a ukázka filtru Depth of Field

Druhá možnost je v nabídce filtrů (Filters). Pod sekcí Special naleznete filtr Miniaturize a Depth of Field. Miniaturizace prakticky pouze supluje efekt Tilt-Shift u Snapseedu, nebo horizontální ostření u Camera360. Druhý jmenovaný je ale ten, který pěkně zvýrazní onu hloubku ostrosti a dokáže se výsledku z objektivu Lensbaby decentně přiblížit. Jasnou nevýhodou titulu ale je, že filtrům můžete určit pouze intenzitu a již ne výchozí bod či výchozí linii jako je tomu u ostatních zmíněných aplikací.

ObraÔĽá├╝zek 13_3.jpg ObraÔĽá├╝zek 13_4.jpg
Výsledek při použití filtru Miniaturize a Depth of Field

Pokračování 3 / 3

Ukázkové fotografie a shrnutí

Ukázkové snímky jsou pořízeny mobilním telefonem iPhone 5 a neprošly žádnou postprodukcí.

ObraÔĽá├╝zek 14_1.jpg ObraÔĽá├╝zek 14_2.jpg

Vlevo snímek pořízený nativní aplikací Fotoaparát, vpravo snímek pořízený s objektivem Lensbaby – je zde pěkně vidět, jak Lensbaby maže vše, co není ve středu snímku (není zde vidět ani vedení, ani budovy v dolní části fotografie).

ObraÔĽá├╝zek 15_1.jpg ObraÔĽá├╝zek 15_2.jpg

Vlevo snímek pořízený nativní aplikací Fotoaparát, vpravo snímek pořízený s objektivem Lensbaby – obě fotografie jsou snímané ze stejné vzdálenosti, aplikace Lensbaby Mobile ale používá zoom, aby se dostala přes tubus objektivu.

ObraÔĽá├╝zek 16_1.jpg ObraÔĽá├╝zek 16_2.jpg
ObraÔĽá├╝zek 16_3.jpg ObraÔĽá├╝zek 16_4.jpg

Vlevo snímek pořízený nativní aplikací Fotoaparát, vpravo snímek pořízený s objektivem Lensbaby – s efektem Lensbaby vyniknou zejména linie, zaniknou ale veškeré detaily.

ObraÔĽá├╝zek 17_1.jpg ObraÔĽá├╝zek 17_2.jpg

Snímek vlevo s nastavenou minimální zrnitostí je jakoby rozmazaným, oproti tomu ten pravý se zrnitostí nejvyšší je pak i ostřejším, při testování objektivu se mi osvědčilo mít zrnitost nastavenou na střední úrovni.

ObraÔĽá├╝zek 17_3.jpg ObraÔĽá├╝zek 17_4.jpg

Na snímku vlevo je bod Sweet Spot polohovaný na střed, na snímku vpravo byl posunut k pravému hornímu okraji – pokud takto učiníte, rozlišení snímku se značně sníží kvůli jeho ořezu, fyzicky je totiž Sweet Spot stále na středu (jedná se tak o pouhý ořez fotografie).

ObraÔĽá├╝zek 17_5.jpg ObraÔĽá├╝zek 17_6.jpg
Snímek vlevo je focený bez filtru, snímek vpravo je pak pořízen s filtrem warm

Další ukázkové snímky snového výsledku objektivu Lensbaby

ObraÔĽá├╝zek 18_1.jpg ObraÔĽá├╝zek 18_2.jpg
ObraÔĽá├╝zek 18_3.jpg ObraÔĽá├╝zek 18_4.jpg

Hodnocení

Vyplatí se tedy Lensbaby LM-10 Sweet Spot Lens koupit? Jste-li fanoušky tohoto efektu přítomného na fotografiích, nemáte nad čím váhat. Pro ty z vás, kteří třeba právě uvažujete nad koupí dospělých objektivů této značky a máte ucházející fotomobil, může být tento produkt vaší vstupní bránou do světa Lensbaby. Vyzkoušíte si na něm, jestli vás vůbec osloví, a to za zlomek ceny.

Vzhledem k prémiovému provedení konstrukce objektivu není jeho cena nikterak vysoká. Podobné finance vás bude stát i populární objektiv Olloclip (záleží na verzi), který však bude zpola plastovým (nabídne však více čoček). Jako jediné omezení při fotografování vidím v nutnosti používání originální Lensbaby aplikace. Ta totiž nemusí sednout zcela každému, její možnosti jsou navíc omezené. Jedno bez druhého však příliš využívat nejde a tak je nutné se s tímto faktem smířit.

Druhým poměrně výrazným nedostatkem je způsob uchycení objektivu k fotoaparátu. U tohoto typu příslušenství je pravděpodobné, že se bude poměrně často sundávat a nasazovat, proto by si uchycení zasloužilo více péče. Samolepící O-kroužek rozhodně není to pravé ořechové a i když dostanete v balení hned dva, předpokládám, že po dvaceti nasazení/sundání už nebudete mít k dispozici žádný.

Určitě si přečtěte

Články odjinud