7
Fotogalerie

Lens-Protect: Ochrana techniky do nepohody

Nepříznivé zimní počasí mě donutilo přemýšlet nad tím, jak lépe chránit drahou techniku. Pokud vynechám čistě podvodní pouzdra, tak nabídka ve foto-obchodech není příliš pestrá.

Zaujal mě proto český výrobce neoprenových návleků Lens-protect. Název značky může být trochu zavádějící, protože tyto návleky jsou určené kromě objektivů také samostatně na systémové blesky a těla fotoaparátů.

Seznam podporované techniky je myslím dostatečně dlouhý na to, aby potěšil většinu uživatelů možností nakombinovat si přesně, kterou část techniky chtějí chránit. Mezi podporovanými značkami proto nechybí Canon, Nikon, Sony, Pentax, Olympus, Sigma, Tamron a Konica Minolta.

Vybral jsem si díly přesně na míru mé oblíbené sestavě Canon 5D MarkII (s gripem), Canon 70-200mm/2,8 a Canon 17-40mm/4. Tenké neopreny jsou dostupné v několika barvách dle značky přístroje. Řada Canon je červeno-černá. Komu se na objektivu nelíbí červená, může obal otočit naruby.

Malý jak jen to jde

Návleky dorazily jednoduše v obálce s přiloženým letáčkem. Ostatně víc ani není potřeba. Od pohledu vypadají především jako dobrá ochrana před oděrkami. Postupně jsem zjistil, že jsou účinné také proti vodě. První pokus o navlečení se nezdařil – tenký neopren je na hladké technice nepoddajný a střihy jsou již od pohledu velmi „malé“. Dokonce natolik, že jsem měl pocit, že jsem obdržel špatnou velikost. To jsem se však mýlil…

da1900.jpg 
Lens Protect Body Canon 5D MarkII grip + 17-40 F4

Elastické návleky jsou záměrně těsné a proto i velmi přesné, protože po natažení výborně přiléhají k tělu. Další pokusy už byly úspěšnější. Někdo může namítat, že návlek na těle fotoaparátu svým střihem „do půli těla“ nemůže už z principu ochránit celý přístroj.To je částečně pravda, ale připomínám, že se nejedná o podvodní pouzdro a tak ochrana na těch důležitých místech, tedy okolo tlačítek, displejů apod. vypadá velmi slibně.

Výrobce doporučuje dokonce na prvních 12 hodin nechat neopren nasazený na přístroji, aby se vytvaroval (vytáhnul) do patřičného tvaru. Až poté doporučuje stříhat nezbytné otvory na tlačítka a poutka. Zprvu nejlépe malou dírku, která se dá postupně rozšiřovat. Přecijen, chci mou techniku spíše chránit, než obnažovat, takže bych stříhal jen opravdu nejnutnější místa. Dokonce i stříhání otvoru na popruh se dá zabránit zakoupením speciálního popruhu, který se připíná do stativového závitu.

da1912.jpg 
Lens Protect Body Canon 5D MarkII grip (zadní strana)

Zde musím upozornit, že přiložené fotografie neodpovídají zcela 100% finálnímu nasazení. Abych nepoškodil návleky, neprostřihával jsem do neoprenu vůbec žádné otvory.

da1906.jpg 
Lens Protect - přilnuté okraje

Sympatické je, že se neopren na okrajích sám od sebe netrhá. Navíc je tenký materiál tak poddajný, že prakticky není problém nahmatat a stisknout nejpoužívanější tlačítka na přístroji i přes něj. Kromě úchytu popruhu je ještě zapotřebí udělat otvor v zadní průhledné slídě na očnici, protože přes folii se nedá dívat do hledáčku. Tlačítka pod slídou se nevystřihují. Naopak již hotový je šikovný otvor na pravý palec, kterým se dá snadno ovládat zadní kruhový volič i přilehlá tlačítka. Průhlednost fólie se zdá být vyhovující.

Vodu nepropustí

Naproti tomu ochranu objektivů není zapotřebí upravovat dokonce vůbec. Pro každý objektiv se dodává jiný počet dílů v závislosti na jeho konstrukci. Kdo chce vidět na tlačítka, případně stupnici zaostření, může jednoduše odhrnout okraj anebo opět odstřihávat, ale pro focení v automatickém režimu ostření to není třeba a při manuálním otáčení prstenci zoomu nebo ostření se jednoduše otáčí celý neoprenový návlek. U testovaných ultrasonických objektivů to nebyl sebemenší problém. Vše šlo hladce a plynule. Ovládání je pro mne bezproblémové.

da1883.jpg 
Lens Protect Canon EF 70-200mm F2,8

Velmi praktický je přesah neoprenu v oblasti směrem k bajonetu. Tedy tak, že neopren efektivně zakrývá celý spoj fotoaparátu a objektivu. To se hodí především u levnějších objektivů bez gumového těsnění. Tuto překrývající část však tvoří u mého objektivu Canon 70-200mm tak tenký prstenec neoprenu, že snadno upadne ze sundaného objektivu a párkrát jsem jej proto musel sbírat ze země.

da1888.jpg 
Lens Protect Canon EF 70-200mm F2,8

Přestože jsem neměl možnost vyzkoušet tuto ochranu v dešti, provedl jsem alespoň krátkou zkoušku v koupelně. Malou termosku identického průměru jako můj teleobjektiv jsem obalil obyčejným kancelářským papírem a přes ni přetáhnul návlek. Pak jsem neopren osprchoval vodou. Materiál sice rychle nasákl, ale papír zůstal chvíli suchý.

da1896.jpg 
Lens Protect Canon EF 17-40 F4

Po pár minutách také navlhnul, ale nerozmočil se.Návlek totiž jisté množství vody pojme, ale nepropustí dál. Pouze na okrajích byla vlhkost větší, ale to mohlo být způsobeno i samotným sundáváním návleků, při kterém se nejde ubránit lehkému stlačení.

Pro outdoor ideální

Celkově se mi návleky líbí a tak si je pořídím. Manipulace s fotoaparátem je při jejich nasazení sice méně komfortní, především do tlačítek vlevo od displeje jsem se trefoval naslepo, ale dá se na to brzy zvyknout. Použití na objektivech je naprosto komfortní. Subjektivně se mi zdálo, že se objektivy pod tenkým neoprenem tak často nezamlžují při přechodech ze zimy do tepla. Sympatické je také to, že se dají všechny návleky zlehka ručně vyprat. Účinnost proti vodě by se navíc ještě možná dala vylepšit impregnačním nástřikem.

da1913.jpg 
Lens Protect Body Canon 5D MarkII grip + 70-200 F2,8

Myslím, že by tato ochrana neměla chybět žádnému outdoorovému fotoreportérovi, který se díky jejímu kompaktnímu rozměru nemůže vymlouvat ani na nedostatek místa v brašně. Za přijatelnou cenu se dá získat účinná ochrana citlivých míst, především spoje u bajonetu a okolo tlačítek. Tedy tam, kde nejsnáze proniká prach a vlhkost dovnitř techniky. Navíc pocitově mi připadá mé pracovní náčiní pod obalem jako v bavlnce. Počasí už nebude překážkou.

Ochranné návleky můžete zakoupit v ceně od 200 Kč do 1900 Kč v případě objektivů, ochranný obal na zrcadlovku stojí jednotně 1000 Kč. Kompletní přehled dostupných návleků včetně ceny najdete přímo na webu výrobce.

A jak chráníte svou techniku vy? Reagovat můžete v diskuzi pod článkem.

 

Určitě si přečtěte

Články odjinud