Leica SL2 má nový firmware a umí 187Mpx snímky

28. června 2020
TWEET SDÍLET

Plnoformátová bezzrcadlovka s typickým červeným logem byla představena na sklonku roku 2019 a už tehdy společnost informovala o možnosti multishot fotografie, která bude mít rozlišení 187 Mpx a bude dostupná v průběhu roku 2020 prostřednictvím aktualizace firmwaru.

Klepněte pro větší obrázek

Tento okamžik nastal a nový firmware s označením 2.0 je pro fotoaparát SL2 dostupný ke stažení. technika multishotu je zde shodná, jako u konkurence, tedy pořízení několika dílčích snímků s posunutým stabilizovaným snímačem a jejich následné složení dohromady.

V případě modelu SL2 je pořízeno osm snímků, z nichž fotoaparát vytvoří jeden DNG soubor s rozlišením 187 Mpx. Mezi jednotlivými zdrojovými snímky se snímač posouvá o polovinu velikost pixelu.

Vzhledem k výše popsanému je možné v tomto režimu fotit pouze s elektronickou závěrkou a není k dispozici stabilizace obrazu. Režim také není možné používat zároveň s bleskem, vedle snímku s vysokým rozlišením se ukládá také jeden se standardním (47 Mpx) rozlišením.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Součástí nového firmwaru je také upravené rozhraní pro záznam videa, možnost změnit velikost ostřicího rámečku dlouhým dotykem na displeji a také úprava nastavení formátování SD karty v podobě jejího pojmenování „Leica SL2“.

Vedle nových funkcí přináší firmware 2.0 také několik oprav – lepší detekci objektivů s bajonetem M při použití adaptéru, oprava chyb v DNG souborech při vysokorychlostním snímání a lepší konektivitu a stabilitu vestavěného bezdrátového rozhraní. Firmware ve verzi 2.0 je dostupný na webu výrobce, a to společně s návodem k jeho instalaci.

Témata článku: Technika, Leica, Bezzrcadlovky, Firmware

Určitě si přečtěte

6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

Desetitisíce fotek na disku ve stovkách složek, jejichž obsah je takřka nemožné ručně roztřídit – noční můra nejednoho zapáleného (a trochu líného) fotografa. Nejeden správce fotek přitom pomůže tohle peklo vyřešit.

15 časopis Computer

časopis Computer
SoftwareFotoškola
Nejlepší plnoformátové fotoaparáty pro aktivní fotografy. Bezzrcadlovky i se zrcadlem

Nejlepší plnoformátové fotoaparáty pro aktivní fotografy. Bezzrcadlovky i se zrcadlem

Doporučíme nejlepší fotoaparáty s plnoformátovým snímačem, které by mohly potěšit nejen zkušenější fotografy, ale i ty začínající.

20 Petr Březina

Petr Březina
Full-frame
8 tipů na nejvýhodnější pokročilé kompaktní fotoaparáty. A proč jsou lepší než fotomobily

8 tipů na nejvýhodnější pokročilé kompaktní fotoaparáty. A proč jsou lepší než fotomobily

Malé kompaktní fotoaparáty jsou vhodné i pro pokročilé fotografy. Nabízejí výbornou obrazovou kvalitu a maximální kontrolu nad procesem fotografování. Současně jsou vždy po ruce.

40 Helena Vyplelová

Helena Vyplelová
Technika
Vybrali jsme nejlepší fotomobily. Všechny nejsou drahé, začínají už nad 4 tisíci

Vybrali jsme nejlepší fotomobily. Všechny nejsou drahé, začínají už nad 4 tisíci

Proč s sebou nosit mobil a fotoaparát, když můžete mít vše v jednom, navíc i s velmi slušnou videokamerou. Smartphony válcují nejen levné, ale už i pokročilé kompakty. Po kterých byste měli sáhnout?

10 Petr Březina

Petr Březina
Fotomobily