Leica oznámila 35mm kameru za 20 tisíc dolarů. Je na film

21. července 2022
TWEET SDÍLET

Leica oznámila novou limitovanou edici svého fotoaparátu M-A „Titan“, která je vlastně stávajícím modelem převlečeným do nového kabátu a stejně jako ostatní limitované edice společnosti je i tento model pěkně drahý. Vyjde vás totiž na závratných téměř 20 tisíc dolarů. Je ale pravda, že oproti novějším modelům z limitovaných edic je na něm přece jen něco jiného – je to fotoaparát na film.

Ano, Leica v roce 2022 znovu uvedla na trh filmový fotoaparát, přičemž jeho cenu stanovila tak, jak uznala za vhodné. Že je to částka vysoká, je tak nějak samozřejmostí, ale že bude až tak závratná, je skutečně „překvapení“. Leica M-A již existuje v černé a stříbrné barevné variantě, nová titanová edice však přichází se změněným materiálem základních komponent objektivu a těla, které byly vyrobeny, jak jinak, z titanu. Nejenže vypadá trochu jinak, je ale také mnohem lehčí než mosaz a také samozřejmě odolnější. Přesto kromě toho nedošlo z hlediska specifikací k žádným změnám.

Model M-A „Titan“ se dodává v kombinaci s klasickým objektivem APO-Summicron-M 50 F2 ASPH. Objektiv je vytvořen po vzoru prvního 50mm objektivu Summicron-M, který byl uveden na trh v roce 1956. Fotoaparát jinak pracuje se širokou škálou objektivů s bajonetem M s ohniskovou vzdáleností od 16 mm do 135 mm. Tato limitovaná edice pak na celém světě čítá jen 250 kusů. I z tohoto důvodu vás bude stát 19 995 dolarů přesně (cca 475 tisíc Kč). V případě koupě produktů značky prostě platíte za kvalitu, za jméno a v tomto případě i za omezený počet kusů. Pokud se vám zdá utratit skoro půl milionu korun za filmový fotoaparát jako hodně přestřelené, pořád můžete sáhnout po základní verzi v ceně 5 595 dolarů (cca 133 tisíc Kč).

A proč Leica sáhla po klasickém filmu? Doslova uvádí, že „tento model je připraven obstát ve zkoušce časem. Vzhledem k tomu, že je mechanický, bez elektrických součástí nebo datových připojení, je návratem k fotografii v její nejčistší podobě.“ I proto je na horní straně nápis „Ernst Leitz Wetzlar Germany“.

Via diyphotography.net

Témata článku: Leica, Film