Leica má vlastní smartphone, bude konkurencí pro fotomobily?

21. června 2021
TWEET SDÍLET

Ano, společnost Leica vydala svůj vlastní smartphone. Čistě technicky, vydal jej japonský nadnárodní konglomerát SoftBank Group, nese ale právě značku německého výrobce fotografické techniky. Pokud vám pak zní název značky SoftBank povědomě, jedná se o společnost, se kterou Leica v roce 2018 investovala 121 milionů dolarů do další společnosti Light.

Zatímco už Leica propůjčila své jméno mnohým kamerovým modulům v různých zařízeních od společnosti Huawei a dalších, je to vůbec poprvé, kdy bude její název spojován i se zařízením jako celkem. Leica totiž měla touhu vytvořit vlastní smartphone už minimálně od roku 2017, a nyní je tedy nejspíš ta ideální doba na to, jít s kůží na trh.

Smartphone nese označení Leica Leitz Phone 1 a vzhledem k tomu, že je vyráběn se jménem Leica, je zřejmé, že uživatele bude nejvíce zajímat obsažený kamerový systém. Ten má je jediný 20Mpx snímač o velikosti 1", jedná se tedy o zatím vůbec největší snímač používaný ve smartphonu. Nabízí 19mm full-frame ekvivalent s clonou F1,9. Je tady ale jeden problém.

Jedná se totiž o stejnou specifikaci, jaká je použita v modelu Sharp Aquos R6, který byl představen minulý měsíc a na jehož snímači Leica spolupracovala. Jediným rozdílem se tak zatím zdá být to, že telefon společnosti Leica nabídne přepracovaný rámeček kolem modulu fotoaparátu tak, aby nabízel možnost magnetického uchycení krytky objektivu, kdy bude telefon dodáván i s odpovídajícím pouzdrem. Díky této „drobnosti“ bude samozřejmě zcela odlišná i cenovka. Na japonském trhu je totiž nastavena na cca 36 tisíc Kč. Jestli se telefon dostane i do Evropy, není zatím známo.

Leica Leitz Phone 1 je osazen procesorem Snapdragon 888, má 12 GB RAM, 128GB interní úložiště a nabízí slot pro microSD kartu (maximální kapacita je podporována až do 1 TB). Displej je pak technologie IGZO OLED s 6,6" úhlopříčkou s rozlišením 2730 × 1260 pixelů a variabilní obnovovací frekvencí až 240 Hz. Přední fotoaparát je 12,6Mpx a ten hlavní je doplněn ještě ToF senzorem.

Témata článku: Leica, Fotomobily


Windows 365 s počítačem v cloudu stojí až 3800 Kč měsíčně

Windows 365 s počítačem v cloudu stojí až 3800 Kč měsíčně

Lukáš Václavík
Windows 365Operační systémyMicrosoft
Nier Reincarnation: emotivní výprava s minimem hratelnosti | Recenze

Nier Reincarnation: emotivní výprava s minimem hratelnosti | Recenze

PAtříte k milovníkům světa hry Nier? Pokud ano, jistě nezapomínejte na mobilní verzi hry. Je trochu jiná, ale přesto jí nechybí původní DNA.

Ladislav Novák
Mobilní hryAkční adventuraAndroid
Fotografie měsíce: Neuč orla létat

Fotografie měsíce: Neuč orla létat

Společným jmenovatelem fotografií uplynulého měsíce je vzpomínka. Jak upozorňoval Henri Bergson, paměť není sbírkou přesných kopií nějakých událostí či zážitků.

Michal Černý
Kultura
Srovnávací test bezzrcadlovek Panasonic, Canon a Sony. Třikrát do třiceti tisíc

Srovnávací test bezzrcadlovek Panasonic, Canon a Sony. Třikrát do třiceti tisíc

Digitální fotoaparáty již neprocházejí tak překotným vývojem, jako tomu bylo ještě před několika lety. Za příznivou cenu tak můžete mít i velmi výkonný stroj, který zvládne prakticky cokoli. Technické parametry však nejsou všechno.

Petr Březina
FotoaparátTesty