Leica M10 Monochrom: bezzrcadlovka s černobílým 40Mpx snímačem za pouhých 210 000 Kč

​Společnost Leica představila novou plnoformátovou digitální bezzrcadlovku určenou výhradně pro focení černobílých snímků. Jedná se již o třetí model tohoto typu – už první z nich Leica M-Monochrom z roku 2012 vzbudil řadu pochyb.

Zpochybňován byl především samotný koncept monochromatického dálkoměru bez možnosti fotit barevně. A bez negativní odezvy nezůstala ani (u Leiky obvykle) vysoká cena pohybující se kolem 10 000 USD. Fotoaparát si však očividně své publikum našel, neboť v roce 2015 dostal svého následníka – Leiku M-Monochrom (Typ 246).

Klepněte pro větší obrázek

Nyní po pětileté odmlce přichází výrobce s aparátem Leica M10 Monochrom, který má už podle názvu hodně společného, co do vzhledu i funkcí, s linií „M10“, konkrétně s modelem Leica M10-P z roku 2018. Společným prvkem je štíhlejší konstrukce přístroje, rozmístění ovládacích prvků, 3" dotykový displej s rozlišením 1 036 800 bodů, dálkoměrný hledáček s 0,73× zvětšením či zabudovaný WiFi modul. Monochromatickou Leiku však snadno poznáte, neboť veškeré typicky červené značení je neutrálně šedé.

Klepněte pro větší obrázek

To je však jen podružný detail. Hlavní odlišnost se ukrývá v útrobách fotoaparátu – černobílý fullframe snímač CMOS s vysokým rozlišením 40 Mpx. Dle tvrzení výrobce se jedná o zbrusu nový čip vyvíjený od začátku pro fotografování v černobílé škále.

Díky absenci barevných filtrů by měl být zaznamenaný obraz maximálně ostrý a detailní. S rozsahem citlivostí ISO 160 až 100 000 by měl čip podávat perfektní výkon v horších světelných podmínkách a velmi dobře by si měl vést i při záznamu vysoce kontrastních scén.

Fotoaparáty Leica nepatří ty, které by se pyšnily vysokou rychlostí a nejmodernějšími funkcemi. Prioritou je ikonický design a kvalitní fotografie. Tomu odpovídá i výkon přístroje: rychlost sériového snímání je maximálně 4,5 sn./s a nejkratší čas závěrky činí 1/4000 s.

Tělo Leiky M10-Monochrom je sestavené z různých materiálů – hořčíkové slitiny, měděných plátu, syntetické kůže. Robustní konstrukce s rozměry 139 × 38,5 × 80 mm váží 660 gramů. Fotoaparát si lze objednat už nyní – za 210 990 Kč (vč. DPH).

Témata článku: Technika, Leica, Bezzrcadlovky

Určitě si přečtěte