LEICA INSTANT M – koncept instantu s vyměnitelnými objektivy

22. října 2018
TWEET SDÍLET
Instantní fotografie je v současné době doménou několika málo fotoaparátů, které se snaží alespoň částečně přiblížit polaroidům z minulého tisíciletí. Co když se ale někdo rozhodně jít na to jinak?

Instantní fotografie v podání Leiky není nic nového, před několika lety totiž představila fotoaparát Leica Sofort, který svým stylem připomíná spíše instantní varianty oblíbených „toy aparátů“, za nimiž stojí Lomography Society.

Jak ukázal čas, tak Leica Sofort se příliš neuchytila, ostatně není ani divu, jelikož se jednalo v praxi o přepracovaný model Fujifilm Instax Mini 90, který používal stejný filmový materiál a nabídnul prakticky stejné funkce, ovšem za dvojnásobnou cenu.

Projekt Leica Instant M je však něco zcela jiného a už na první pohled je jasné, že se nejedná o zařízení pro každého. Tělo je vyvedeno v minimalistickém designu a snaží se zaplnit mezeru na trhu tzv. prémiových instantních fotoaparátů. Nejedná se však o projekt společnosti Leica, ale o osobní projekt designéra Daniela Huanga, který se rozhodl vyzkoušet jinou cestu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Leica Instant M se snaží držet standardů, které tato společnost nastavila již v začátcích své výroby, ačkoli nemají fotoaparáty integrované poslední výstřelky techniky a tisíce funkcí, jedná se o konstrukčně velmi spolehlivá a odolná zařízení, která by měla vydržet věky, což se ostatně u kinofilmových modelů dnes potvrzuje.

Vnitřní uspořádání fotoaparátu vychází z Fujifilmu SQ10, který umožňuje fotografii upravit, ještě před vytištěním, avšak přidává jeden zcela zásadní prvek v podobě bajonetu Leica M a tudíž možnosti měnit objektivy, které již majitelé Leiky mají k dispozici.

Při pohledu na zadní stranu fotoaparátu na vás čeká velký čtvercový displej, který zabírá celou plochu. Na horní straně aparátu je pak štěrbina, z níž vyjíždějí exponované snímky, na bocích najdete dvojici otvorů pro uchycení popruhu a jediné ovládací tlačítko je umístěno na přední straně v podobě spouště.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Důvodem pro použití čtvercového displeje je fakt, že Leica Instant M využívá čtvercové instantní filmy, takže se můžete snadněji soustředit na kompozici, displej má navíc stejnou velikost, jako je finální velikost vytištěného snímku.

Prémiové zaměřen aparátu je podtrženo především jeho zpracováním, celé tělo je totiž vyrobeno z jednoho kusu polykarbonátu s vnitřním rámem. Rohy jsou zaoblené a stejně tak i hrany, které přicházejí do styku s prsty.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Otázkou však zůstává, zda se Leica rozhodne koncept Leica Instant M zařadit mezi vyráběné produkty nebo zůstane pouhým přáním v počítači mladého designéra… nechme se překvapit.

Témata článku: Příslušenství, Technika, Leica, Instantní fotografie


Fotografie měsíce: Pod mostem

Fotografie měsíce: Pod mostem

Hledat společný průsečík šestnácti vybraných fotografií je tentokráte poměrně snadné. Stojíme před otázkou ontologickou, v čem spočívá základní charakteristika našeho bytí?

Michal Černý
Fotografie týdne
Nikon oznámil spolupráci se značkami Nissin a Profoto

Nikon oznámil spolupráci se značkami Nissin a Profoto

Petr Březina
Blesky a světlaTechnika
Nejlepší plnoformátové fotoaparáty pro aktivní fotografy. Bezzrcadlovky i se zrcadlem

Nejlepší plnoformátové fotoaparáty pro aktivní fotografy. Bezzrcadlovky i se zrcadlem

Doporučíme nejlepší fotoaparáty s plnoformátovým snímačem, které by mohly potěšit nejen zkušenější fotografy, ale i ty začínající.

Petr Březina
Full-frame
Jak na digitalizaci kinofilmových fotografií

Jak na digitalizaci kinofilmových fotografií

Petr Březina
Analogová fotografieFotoškola
Nejlepší fotomobily pod stromeček. Vybírat můžete podle ceny nebo počtu objektivů

Nejlepší fotomobily pod stromeček. Vybírat můžete podle ceny nebo počtu objektivů

Proč s sebou nosit mobil a fotoaparát, když můžete mít vše v jednom, navíc i s velmi slušnou videokamerou. Smartphony válcují nejen levné, ale už i pokročilé kompakty. Po kterých byste měli sáhnout?

Petr Březina
Fotomobily