LEICA INSTANT M – koncept instantu s vyměnitelnými objektivy

22. října 2018
TWEET SDÍLET
Instantní fotografie je v současné době doménou několika málo fotoaparátů, které se snaží alespoň částečně přiblížit polaroidům z minulého tisíciletí. Co když se ale někdo rozhodně jít na to jinak?

Instantní fotografie v podání Leiky není nic nového, před několika lety totiž představila fotoaparát Leica Sofort, který svým stylem připomíná spíše instantní varianty oblíbených „toy aparátů“, za nimiž stojí Lomography Society.

Jak ukázal čas, tak Leica Sofort se příliš neuchytila, ostatně není ani divu, jelikož se jednalo v praxi o přepracovaný model Fujifilm Instax Mini 90, který používal stejný filmový materiál a nabídnul prakticky stejné funkce, ovšem za dvojnásobnou cenu.

Projekt Leica Instant M je však něco zcela jiného a už na první pohled je jasné, že se nejedná o zařízení pro každého. Tělo je vyvedeno v minimalistickém designu a snaží se zaplnit mezeru na trhu tzv. prémiových instantních fotoaparátů. Nejedná se však o projekt společnosti Leica, ale o osobní projekt designéra Daniela Huanga, který se rozhodl vyzkoušet jinou cestu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Leica Instant M se snaží držet standardů, které tato společnost nastavila již v začátcích své výroby, ačkoli nemají fotoaparáty integrované poslední výstřelky techniky a tisíce funkcí, jedná se o konstrukčně velmi spolehlivá a odolná zařízení, která by měla vydržet věky, což se ostatně u kinofilmových modelů dnes potvrzuje.

Vnitřní uspořádání fotoaparátu vychází z Fujifilmu SQ10, který umožňuje fotografii upravit, ještě před vytištěním, avšak přidává jeden zcela zásadní prvek v podobě bajonetu Leica M a tudíž možnosti měnit objektivy, které již majitelé Leiky mají k dispozici.

Fujifilm Instax SQ10 – instantní fotka, která dává smysl

Fujifilm Instax SQ10 – instantní fotka, která dává smysl

Instantní fotografie zažívá v posledních letech opětovný boom, především mezi mladšími uživateli. Dnes však převzala žezlo společnost Fujifilm se svojí řadou Instax. Poslední model Square SQ10 nově nabízí i možnost uložení digitální podoby snímku.

Při pohledu na zadní stranu fotoaparátu na vás čeká velký čtvercový displej, který zabírá celou plochu. Na horní straně aparátu je pak štěrbina, z níž vyjíždějí exponované snímky, na bocích najdete dvojici otvorů pro uchycení popruhu a jediné ovládací tlačítko je umístěno na přední straně v podobě spouště.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Důvodem pro použití čtvercového displeje je fakt, že Leica Instant M využívá čtvercové instantní filmy, takže se můžete snadněji soustředit na kompozici, displej má navíc stejnou velikost, jako je finální velikost vytištěného snímku.

Prémiové zaměřen aparátu je podtrženo především jeho zpracováním, celé tělo je totiž vyrobeno z jednoho kusu polykarbonátu s vnitřním rámem. Rohy jsou zaoblené a stejně tak i hrany, které přicházejí do styku s prsty.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Otázkou však zůstává, zda se Leica rozhodne koncept Leica Instant M zařadit mezi vyráběné produkty nebo zůstane pouhým přáním v počítači mladého designéra… nechme se překvapit.

Témata článku: Technika, Instantní fotografie, Leica

Určitě si přečtěte

6 nejlepších volně dostupných programů pro úpravu fotografií

6 nejlepších volně dostupných programů pro úpravu fotografií

Na internetu najdeme řadu tzv. free fotoeditačních programů, které se mohou stát alternativou k placeným aplikacím. Řada z nich nabízí opravdu široké možnosti úprav fotografií. Které patří mezi ty nejlepší?

32 Helena Vyplelová

Vybrali jsme 7 nejlepších levných zrcadlovek, které si teď můžete koupit

Vybrali jsme 7 nejlepších levných zrcadlovek, které si teď můžete koupit

Digitální fotoaparát může být zdrojem radosti, štěstí, ale především i „nakopnutím“ ke kreativnímu ztvárnění reality u mnoha začínajících fotografů. Vánoční svátky se blíží a s nimi také ideální období pro výhodné nákupy.

29 Petr Březina

Fotograf požádal teenagery, aby upravili své selfie pro sociální sítě. Výsledek je alarmující!

Fotograf požádal teenagery, aby upravili své selfie pro sociální sítě. Výsledek je alarmující!

Když publikujete selfie snímky na sociální sítě, kolik jim věnujete času na úpravy? A jak moc změníte svou podobu?

Adam Kos

Canon EOS M6 II: Poddajný, nenápadný a výkonný [test]

Canon EOS M6 II: Poddajný, nenápadný a výkonný [test]

Canon EOS M6 II je pokročilá bezzrcadlovka, která by svými parametry mohla vyhovovat jak začátečníkům, tak pokročilým fotografům. Co je na tom pravdy? Čtěte v našem testu.

9 Helena Vyplelová

11 fotoaparátů s výměnnou optikou, které se dnes nejvíc vyplatí koupit

11 fotoaparátů s výměnnou optikou, které se dnes nejvíc vyplatí koupit

Doporučíme nejlepší fotoaparáty s vyměnitelným objektivem, které by mohly potěšit nejen zkušenější fotografy, ale i ty začínající.

91 Helena Vyplelová