Lego a Leica v jednom. Zábava nejen pro fotografy

4. září 2021
TWEET SDÍLET

Společnost Lego již nějakou dobu provozuje komunitní web LEGO Ideas, kde může prakticky kdokoli zveřejnit vlastní návrh stavebnice a ucházet se mimo jiné o příležitost, že se jeho návrh dostane do sériové výroby. 

Jedním ze zajímavých návrhů, za nímž stojí uživatel Pandis Pandus, je stavebnice vůbec prvního fotoaparátu Leica Ur z roku 1914, který používal pro záznam políčko filmu velikosti 24×36 mm. Díky tomu mohl být fotoaparát mnohem menší než jeho současníci používající svitkový film.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Za touto konstrukcí stojí Oskar Barnack, který přišel s přelomovou myšlenkou zdvojnásobení plochy filmového políčka oproti stávajícímu videomateriálu 18×24 mm a zároveň otočil převíjení filmu z vertikálního na horizontální.

Specifikem aparátu Leica Ur je poměrně velké množství ovládacích prvků na těle, které však zachovává i navržený Lego model. A to včetně objektivu Mikro-Summar 42 mm F4,5. nebo specifického rámečku pro hledáček.

Fotoaparát samozřejmě není funkční a jedná se pouze o stavebnici, nicméně pro ukrácení volné chvíle bude pro mnoho fotografů ideálním doplňkem.

Témata článku: Kultura, Leica