LEE Filters rozšiřuje nabídku o adaptér pro širokáč Nikon Z 14–24 mm

18. srpna 2021
TWEET SDÍLET

Ultraširokoúhlé objektivy, mezi které patří například nový Nikon Z 14–24 mm F2,8, mají obvykle velkou vstupní čočku, která bývá nezřídka vypouklá, takže není možné používat standardní šroubovací filtry.

Řešením je obvykle využití malých gelových filtrů, které se umisťují do rámečku na straně s bajonetem. Univerzálnější alternativou je využití držáku plochých filtrů, které nabízí například Cokin nebo Lee Filters.

Klepněte pro větší obrázek

Objektiv Nikon Z 14–24 mm F2,8 sice má filtrový závit pro klasické kruhové filtry, ovšem jeho průměr je 105 mm. To je velikost, která s sebou nese nejen omezený výběr filtrů, ale především poměrně vysoké pořizovací náklady /např. základní polarizační filtr od B+W v tomto průměru vás vyjde na necelých 8000 Kč)

I to je jeden z důvodů proč sáhnout po řešení v podobě držáku a plochých filtrů, které jsou v konečném důsledku univerzálnějším řešením i pro ostatní objektivy ve výbavě.

Do držáku Lee100 zvládnete zasunout filtry velikosti 100×100 mm nebo 100×150 mm, které jsou v nabídce jako neutrální šedý, přechodový nebo polarizační. Inovovaný držák je o něco větší než předchůdce, aby nedocházelo k vinětaci, vyroben je z hliníku s antireflexním povrchem a těsněním pro prevenci parazitního světla.

Témata článku: Technika, Příslušenství