LEE Filters rozšiřuje nabídku o adaptér pro širokáč Nikon Z 14–24 mm

18. srpna 2021
TWEET SDÍLET
LEE Filters rozšiřuje nabídku o adaptér pro širokáč Nikon Z 14–24 mm

Ultraširokoúhlé objektivy, mezi které patří například nový Nikon Z 14–24 mm F2,8, mají obvykle velkou vstupní čočku, která bývá nezřídka vypouklá, takže není možné používat standardní šroubovací filtry.

Řešením je obvykle využití malých gelových filtrů, které se umisťují do rámečku na straně s bajonetem. Univerzálnější alternativou je využití držáku plochých filtrů, které nabízí například Cokin nebo Lee Filters.

Klepněte pro větší obrázek

Objektiv Nikon Z 14–24 mm F2,8 sice má filtrový závit pro klasické kruhové filtry, ovšem jeho průměr je 105 mm. To je velikost, která s sebou nese nejen omezený výběr filtrů, ale především poměrně vysoké pořizovací náklady /např. základní polarizační filtr od B+W v tomto průměru vás vyjde na necelých 8000 Kč)

I to je jeden z důvodů proč sáhnout po řešení v podobě držáku a plochých filtrů, které jsou v konečném důsledku univerzálnějším řešením i pro ostatní objektivy ve výbavě.

Do držáku Lee100 zvládnete zasunout filtry velikosti 100×100 mm nebo 100×150 mm, které jsou v nabídce jako neutrální šedý, přechodový nebo polarizační. Inovovaný držák je o něco větší než předchůdce, aby nedocházelo k vinětaci, vyroben je z hliníku s antireflexním povrchem a těsněním pro prevenci parazitního světla.

Témata článku: Příslušenství, Technika


Jak na padající Perseidy ve třech krocích

Jak na padající Perseidy ve třech krocích

V relativně pravidelných intervalech se můžeme těšit na zajímavou podívanou v podobě „padajících hvězd“ na noční obloze. Tento přírodní úkaz je zároveň dobrou příležitostí pro vznik netradičních snímků.

Petr Březina
Fotoškola
Vybrali jsme nejlepší fotomobily. Všechny nejsou drahé, začínají už nad 4 tisíci

Vybrali jsme nejlepší fotomobily. Všechny nejsou drahé, začínají už nad 4 tisíci

Proč s sebou nosit mobil a fotoaparát, když můžete mít vše v jednom, navíc i s velmi slušnou videokamerou. Smartphony válcují nejen levné, ale už i pokročilé kompakty. Po kterých byste měli sáhnout?

Petr Březina
Fotomobily