Laowa rozšiřuje supersvětelnou řadu Argus a přidává 10mm objektiv pro micro 4/3

25. ledna 2021
TWEET SDÍLET

Není tomu tak dlouho, co unikly první snímky objektivu Laowa Argus, který je zajímavý zejména svojí světelností F0,95. Jednalo se o objektiv s ohniskem 35 mm, který byl určen pro plnoformátové bezzrcadlovky.

Řada Argus, kterou zmíněný objektiv zastupuje, se nyní rozšířila o další tři skla se shodnou světelností F0,95, avšak bajonetově odlišným určením. Konkrétně je to plnoformátový objektiv 45 mm, dále 33mm objektiv určený pro APS-C snímače a poslední sklo s ohniskem 25 mm je standardu micro 4/3.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Detailní informace o objektivech byly dlouhou dobu pouze neoficiální, jelikož došlo k úniku informací přímo u výrobce, který představil nové produkty na uzavření prezentaci pro vybrané osoby. Postupně však Laowa uvolnila detailní informace bez větší pompy, velkolepé oficiální představení nás tak tentokrát zřejmě nečeká.

Laowa 10 mm f/2 Zero-D MFT

Ještě před uvedením řady Argus, vypustila Laowa do světa dalšího zástupce řady Zero-D objektivů. Konkrétně se jedná o model s ohniskem 10 mm, který je určený pro formát micro 4/3 – efektivní ohnisko tedy bude 20 mm (úhel záběru činí 96° ) a díky použité konstrukci by měl objektiv vykazovat minimální zkreslení.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Poměrně dobrá světelnost z objektivu dělá ideální nástroj pro architekturu, krajinu nebo noční fotografii. Objektiv má elektronicky ovládanou clonu, kterou je možné nastavit z těla fotoaparátu. Díky elektronice je také možné bez problémů využít asistenčních funkcí pro manuální ostření.

Optická konstrukce zahrnuje 11 čoček v sedmi skupinách, kterým sekunduje pětilamelová clona. Manuálně je možné ostřit od 12 cm. Průměr filtrového závitu činí 46 mm a při délce 41 mm má tubus objektivu průměr 53 mm. Hmotnost se zastavila na 125 gramech, cena pak na 12 899 Kč.

Témata článku: Technika, Objektivy, Laowa, Objektivy na Heureka.cz