T  |  06. 01. 2022 08:41

tyhle objektivy mě dráždí

Odpovědět  |  Souhlasím  |  Nesouhlasím
08. 01. 2022 09:51

zajímavý fakt je, že v praxi je hloubka ostrosti závislá vysloveně jen na světelnosti a nikoliv třeba na ohnisku. Ohnisko ovlivňuje výsledek jen pokud zachováme vzdálenost zaostření, což však V PRAXI nechceme. Pokud chci vyfotit celou postavu s objektivem třeba 35/1,8 dosáhnu menší HO s objektivem 135/1,8 jen pokud zůstanu na stejném místě, což ale znamená, že už nevyfotím celou postavu, ale v podstatě jen "pasovou" fotku. Pokud odstoupím dál tak, abych měl v záběru zase celou postavu, tedy aby okno v místě zaostření (v míste fotografovaného objektu) bylo stejně velké, kompenzuje mi větší vzdálenost zaostření větší HO způsbenou delším ohniskem a výsledná HO bude úplně stejná a rozostřenost pozadí tedy bude srovnatelná. Samozřejmě za předpokladu, že i pozadí zůstane za foceným objektem stále stejně daleko, což v praxi tak bývá a také ze předpokladu, že srovnávám objektivy na systému se stejně velkým snímačem (aby mě někdo nechytal za slovo). Lze si to ověřit na online kalkulačkách hloubky ostrosti. Jediné co se při změně ohniska změní je perspektiva a od toho se odvíjející efekt komprese prostoru. Přikládám i grafický důkaz. Všechna použitá ohniska dosáhnou v praxi při pořízení stejného snímku stejné hloubky ostrosti.https://i.ibb.co/vD5th48/GRAFICK-VYJ-D-EN-... ... Zajímavostí je, že úhel záběru nejde lineárně s ohniskem a že úplně stejně lze vyjádřit i fyzický průměr čočky při daném ohnisku a světelnosti. Vlastně by se dalo říct, že při pohledu z jednoho bodu roviny zaostření v místě optické osy se musejí čočky při zachování světelnosti na různých ohniscích zvětšovat tak, aby na různých vzdálenostech zaostření kompenzujících různá ohniska zůstaly v dokonalém zákrytu. Pro každé ohnisko tak bude dán úhel, jehož ramena budou tečnou okrajů všech čoček. Tohle matematicky grafické vyjádření vztahů z optiky, co by oboru fyziky mimochodem bortí tvrzení, že při přepočtu ohniska na systémech z různým cropem se světelnost nepřepočítává. Každý kdo má dokončenou základní školu a chápe na co se právě kouká si tam může takové cropové objektivy bez přepočítané světelnosti graficky dosadit a porovnat je. Zjistí, že se to při srovnávání různách cropů bez přepočtu na ekvivalentní světelnost celé zhroutí a přestane to fungovat. Fyzika je neúprosná.Závěr tedy je, že pokud chceme vyfotit objekt tak, aby na výsledném snímku byl komponován stejně, určuje nám ohnisko jen výslednou perspektivu a jediné co nám určuje absolutní HO je světelnost objektivu. F0,95 tedy v hloubce ostrosti (na jednom systému) nenahradíte ničím jiným, než zase F0,95 a to bez ohledu na ohnisko. Takže Go Laowa Go!

Odpovědět  |  Souhlasím  |  Nesouhlasím
boban  |  13. 01. 2022 10:47

No, takže si sa rozhodol boriť Fotičovi bábovičky?

Odpovědět  |  Souhlasím  |  Nesouhlasím
mpolan  |  13. 01. 2022 17:40

Jen taková úvaha..Kdyby se dnes Fotičovi přes noc ztratila jeho veškerá fototechnika a místo ní by tam ležela obálka s nákupní částkou jeho systému, tak..?1) koupí si úplně to stejné
2) už nehodlá investovat do fototechniky
3) pořídí si jiný systém
4) volná odpověď

Odpovědět  |  Souhlasím  |  Nesouhlasím
13. 01. 2022 18:01

s ohledem na jeho fanatismus a nekritické myšlení bych si vsadil na 1), ale umím si představit i 3) s tím, že si i změní nick a jako někdo jiný začne stejně fanaticky propagovat svůj nový systém. Ale má to marné, podle tisku na A3 ho kdykoliv znovu odhalíme.

Odpovědět  |  Souhlasím  |  Nesouhlasím
Zasílat názory