Laowa 50mm F2,8 2× Ultra Macro APO – jediný objektiv, který zvládne dvojnásobné makro na micro4/3

28. srpna 2020
TWEET SDÍLET

Čínská společnost Venus Optics, která stojí za značkou Laowa, uvedla vcelku unikátní makroobjektiv. Ohnisko objektivu je 50 mm a světelnost F2,8, tento kousek však zvládne ostřit od 13,5 cm, což v praxi znamená 2× zvětšení, objektiv je osazen bajonetem micro 4/3 a je tak jediným objektivem s tímto bajonetem, který má popsané vlastnosti.

Klepněte pro větší obrázek

Optická konstrukce zahrnuje 14 čoček v 10 skupinách, přičemž jsou použity jak čočky s nízkým rozptylem světla, tak speciální úprava zabraňující vzniku odlesků či závoje. Minimalizovaná by měla být také chromatická vada či barevný posun.

Vzhledem k efektivnímu ohnisku 100 mm je objektiv vhodný také pro portréty. Ačkoli se jedná o manuální sklo, je v objektivu zabudován čip komunikující s fotoaparátem, takže je možné nastavit požadovanou clonu na těle aparátu a následně se informace ukládají i do EXIF dat.

Objektiv je vybaven 7 lamelovou clonou, filtrový závit má průměr 49 mm a hmotnost pak činí 240 gramů při celkové délce 79 mm. Cena objektivu byla stanovena na 12 990 Kč a je možné jej objednávat přímo na webu distributora.

Témata článku: Technika, Objektivy, Laowa

Určitě si přečtěte

Nikon Coolpix P1000 – fotoaparát nebo dalekohled?

Nikon Coolpix P1000 – fotoaparát nebo dalekohled?

Aktuální novinka z dílny Nikonu je nástupcem modelu P900 a pyšní se přímo obřím rozsahem optického zoomu. Že bychom stáli opět na pokraji války, jejímž motem bude kdo z nás má větší objektiv?

36 Petr Březina

6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

Desetitisíce fotek na disku ve stovkách složek, jejichž obsah je takřka nemožné ručně roztřídit – noční můra nejednoho zapáleného (a trochu líného) fotografa. Nejeden správce fotek přitom pomůže tohle peklo vyřešit.

15 časopis Computer

11 fotoaparátů s výměnnou optikou, které se dnes nejvíc vyplatí koupit

11 fotoaparátů s výměnnou optikou, které se dnes nejvíc vyplatí koupit

Doporučíme nejlepší fotoaparáty s vyměnitelným objektivem, které by mohly potěšit nejen zkušenější fotografy, ale i ty začínající.

92 Helena Vyplelová