Laowa 15 mm F4,5 Zero-D Shift nově pro L-mount a Pentax K

8. května 2021
TWEET SDÍLET

Jeden s nejširších objektivů s možností posunu přední části optické stavby – Laowa 15 mm F4,5 Zero-D Shift byl sice představen již začátkem roku 2020, avšak dostupný byl pouze s bajonety Canon EF, Canon RF, Nikon F, Nikon Z a Sony E.

Klepněte pro větší obrázek

Nyní je nově v nabídce objektiv také s bajonetem Pentax K a L-mount, takže jej mohou používat i majitelé plnoformátových bezzrcadlovek Panasonic. Objektiv je mimo širokého ohniska zajímavý také tím, že mu chybí funkce náklonu a k dispozici je pouze posun – výrobce v tomto směru argumentuje tím, že je sklo určeno zejména pro fotografování architektury, kde se náklon prakticky nepoužívá.

Objektiv samotný obsahuje 17 čoček v 11 skupinách, včetně dvojice asférických členů. Posun je možný v rozsahu +/- 11 mm v případě plnoformátových aparátů, respektive +/- 8 mm pokud je použit se středoformáty (Fuji GFX nebo Hasselblad X1D).

Clona je  zde pětilamelová, objektiv dokáže zaostřit od 20 a otáčení je možné v rozsahu 360° s cvaknutím při posunutí o každých 15°. V nabídce je také speciální držák objektivu pro upevnění na stativ, který zajistí uzamčení předního členu tak, aby optická osa objektivu zůstala beze změny i při posunu objektivu. Cena je shodná, jako u ostatních bajonetů, tedy 38 990 Kč, dostupná by měla být dvojice nových bajonetů v druhé polovině května.

Témata článku: Objektivy, Technika, Laowa, L-mount, Objektivy na Heureka.cz