Laowa 15 mm F4,5 je nejširokoúhlejší objektiv pro full-frame s možností korekce perspektivy

9. listopadu 2020
TWEET SDÍLET

Společnost Venus Optics představila širokoúhlý manuální objektiv Laowa 15 mm F4,5 Zero-D Shift. Specialitou tohoto „skla“ je možnost jeho posunu do stran za účelem úpravy perspektivy. Dle slov výrobce je tato Laowa nejširokoúhlejší objektiv tohoto typu pro plnoformátové fotoaparáty.

Klepněte pro větší obrázek

Laowa 15 mm F4,5 Zero-D Shift je ideální nástroj například pro fotografování architektury či interiéru ve stísněným podmínkách – jednak díky svému širokému ohnisku, druhak pro možnost posunu (shift) optické osy objektivu do stran a tím vyrovnání linií nebo rozšíření záběru složením několika snímků zaznamenaných s různě posunutou osou. Fotografové také ocení redukované geometrické zkreslení.

Nový objektiv nabízí úhel záběru 110 °, přičemž optickou osu lze vychýlit o ±11 mm. Díky velkému průměru obrazového kruhu objektivu 65 mm si lze funkce posunu užít i u středoformátových přístrojů, nutné je ovšem počítat s omezením rozsahu na ±8 mm. K dispozici je funkce 360° rotace s krokovým chodem.

Klepněte pro větší obrázek

Firma Venus Optics vyvinula též speciální objímku Shift Lens Support, která umožní připevnit přední část tubusu objektivu ke stativu – při shiftování tak nedojde k posunu optické osy, což usnadní například tvorbu panoramatických snímků.

Optická soustava zahrnuje 17 prvků uspořádaných v 11 skupinách. Čočky jsou ošetřeny novou ochrannou vrstvou eliminující chromatickou aberaci a odlesky; dva elementy jsou asférické a tři s nízkým rozptylem světla. S pětilamelovou clonou je možné zaclonit až na F22. Objektiv ostří už od 20 cm, zapovězené tedy není ani širokoúhlé makro.

Klepněte pro větší obrázek

Tubus objektivu měří na délku 103 mm a v průměru 79 mm, hmotnost je 597 g. Laowa 15 mm F4,5 Zero-D Shift bude pro bajonety Canon EF a Nikon F dostupná od konce listopadu, od února příštího roku pak též pro Canon RF, Nikon Z a Sony E. Cena objektivu byla stanovena na 38 990 Kč, objímka bude stát 4 990 Kč.

Témata článku: Technika, Objektivy, Širokoúhlé objektivy, Laowa, Full-frame

Určitě si přečtěte