15
Fotogalerie

Laowa 14 mm F4 Zero-D – nová širočina pro zrcadlovky Canon a Nikon

Objektivů, které by byly určeny především pro použití s plnoformátovými zrcadlovkami v poslední době příliš nevidíme, všichni výrobci se primárně soustředí na bajonety bezzrcadlovkové.

Laowa v tomto směru překvapila uvedením nového širokáče, který je osazen bajonetem Canon EF nebo Nikon F, tedy zrcadlovkovými verzemi. Objektiv s ohniskem 14 mm a světelností F4 patří do řady Zero-D, takže by měl mít minimalizované sférické zkreslení, které je u takto širokých ohnisek velmi časté.

14mm-on-cam_0001_1440DSLR_Canon_4.jpg14mm-on-cam_0002_1440DSLR_Canon_3.jpg

 

Optická konstrukce zahrnuje 13 čoček v deseti skupinách, přičemž jsou použity i speciální členy z ED skla a dvě asférické čočky. Poprvé se také u tohoto objektivu objevuje možnost úpravy způsobu ostření, kdy je možné uživatelsky kalibrovat zaostření na nekonečno.

Objektiv je vybaven elektronickým čipem pro komunikaci s fotoaparáty a nastavení clony z těla zrcadlovky. Clona je zde pětilamelová a objektiv zvládne ostři od 14,5 cm a nasadit můžete i filtr průměru 67 mm.

Průměr tubusu je 72,5 mm, délka je rozdílná podle bajonetu, a to 75 mm (Canon EF)  nebo 73 mm (Nikon F). Váha se také liší dle typu a dosahuje 320 g (Canon) respektive 360 g (Nikon). Cena byla stanovena na  500 USD.

Určitě si přečtěte

Články odjinud