Laowa 14 mm F4 Zero-D – nová širočina pro zrcadlovky Canon a Nikon

27. července 2021
TWEET SDÍLET

Objektivů, které by byly určeny především pro použití s plnoformátovými zrcadlovkami v poslední době příliš nevidíme, všichni výrobci se primárně soustředí na bajonety bezzrcadlovkové.

Laowa v tomto směru překvapila uvedením nového širokáče, který je osazen bajonetem Canon EF nebo Nikon F, tedy zrcadlovkovými verzemi. Objektiv s ohniskem 14 mm a světelností F4 patří do řady Zero-D, takže by měl mít minimalizované sférické zkreslení, které je u takto širokých ohnisek velmi časté.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

 

Optická konstrukce zahrnuje 13 čoček v deseti skupinách, přičemž jsou použity i speciální členy z ED skla a dvě asférické čočky. Poprvé se také u tohoto objektivu objevuje možnost úpravy způsobu ostření, kdy je možné uživatelsky kalibrovat zaostření na nekonečno.

Objektiv je vybaven elektronickým čipem pro komunikaci s fotoaparáty a nastavení clony z těla zrcadlovky. Clona je zde pětilamelová a objektiv zvládne ostři od 14,5 cm a nasadit můžete i filtr průměru 67 mm.

Průměr tubusu je 72,5 mm, délka je rozdílná podle bajonetu, a to 75 mm (Canon EF)  nebo 73 mm (Nikon F). Váha se také liší dle typu a dosahuje 320 g (Canon) respektive 360 g (Nikon). Cena byla stanovena na  500 USD.

Témata článku: Fotoaparáty, Technika, Objektivy, Canon, Nikon, Zrcadlovky, Laowa


Vyšlo podzimní ZPS X 2021: Až 6× rychlejší a s podporou nového formátu AVIF

Vyšlo podzimní ZPS X 2021: Až 6× rychlejší a s podporou nového formátu AVIF

Jakub Čížek
Zoner Photo StudioFotografický software
Jak na padající Perseidy ve třech krocích

Jak na padající Perseidy ve třech krocích

V relativně pravidelných intervalech se můžeme těšit na zajímavou podívanou v podobě „padajících hvězd“ na noční obloze. Tento přírodní úkaz je zároveň dobrou příležitostí pro vznik netradičních snímků.

Petr Březina
Fotoškola
Fujifilm X-T30: Výkon ve stylovém kompaktním těle [test]

Fujifilm X-T30: Výkon ve stylovém kompaktním těle [test]

V dnešním testu se zaměříme na třetí generaci pokročilých APS-C bezzrcadlovek Fujifilmu. Model X-T30 sdílí podstatné vlastnosti s vlajkovou lodí systému Fujifilmem X-T3. Co vše fotoaparát zvládne a k čemu se hodí?

Helena Vyplelová
Testy
Fotografie měsíce: Sušáky

Fotografie měsíce: Sušáky

Společným jmenovatelem většiny vybraných snímků je netradiční pohled na fotografii. Autoři a autorky ukazují, že dokumentaristika nemusí být jedinou rovinou fotografování.

Michal Černý
Fotografie týdne
5 vývojových cest digitální fotografie, které skončily ve slepé uličce

5 vývojových cest digitální fotografie, které skončily ve slepé uličce

Prakticky v každém odvětví lidské činnosti se objeví nápady a vynálezy, které zazáří a poté pomalu a bez většího zájmu veřejnosti utichnou. Nejinak tomu je i v oboru digitální fotografie.

Petr BřezinaJakub Michlovský
Technika