Lahůdkářství Olympus – když je z čeho vybírat

9. července 2013
TWEET SDÍLET
Systém bezzrcadovek PEN a OM-D od Olympusu zahrnuje velkou škálu produktů. Část z nich, především objektivy, jsme se rozhodli prověřit v praxi.

Dorazil k nám do redakce kufřík Lowepro. Když jsme jej otevřeli, objevil se poklad... ne, ve skutečnosti se uvnitř ukrývala jen spousta fotografické techniky, podstatná část systému OM-D.

Posuďte sami:

 • tělo Olympus OM-D E-M5
 • objektiv M.ZUIKO DIGITAL ED 9-18 mm 1:4.0-5.6
 • objektiv M.ZUIKO DIGITAL ED 60 mm 1:2.8 MACRO
 • objektiv M.ZUIKO DIGITAL ED 14-150 mm 1:4.0-5.6
 • objektiv M.ZUIKO DIGITAL ED 12 mm 1:2.0
 • objektiv M.ZUIKO DIGITAL 45 mm 1:1.8
 • objektiv M.ZUIKO DIGITAL ED 75-300 mm 1:4.8-6.7
 • objektiv M.ZUIKO DIGITAL 17 mm 1:2.8 PANCAKE
 • objektiv M.ZUIKO DIGITAL ED 75 mm 1:1.8
 • blesk FL-600R
 • bateriový grip HLD-6
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Obyčejná fotografická technika, troufám si ale tvrdit, že by ji měla podstatná část čtenářů DIGIareny ráda doma. Systém OM-D láká jak zrcadlovkáře (alespoň jako doplňující přístroj), tak příznivce bezzrcadlovek. A svým vzhledem musí být blízký i konzervativním zastáncům klasických přístrojů na film. Ty všechny ovšem nejspíše odradí cena celého setu – napočítal jsem 154 890 Kč.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Možná se najde několik bohatých labužníků, pro které peníze nehrají zásadní roli. Ostatní ale budou přinejmenším zvažovat, zda nejsou některé kusy z kompletu nadbytečné. Sami jsme v redakci vytipovali stylový retroset těla a čtyř pevných objektivů 12 mm, 17 mm, 45 mm, 75 mm. Ani ten rozhodně není laciný (82 950 Kč), ovšem jeho precizní zpracování s dokonale sladěnými kusy je přinejmenším velmi lákavé. Právě tento set si vám nyní dovolíme představit.

Představení začíná

Samotné tělo Olympus OM-D E-M5 není žádnou novinkou, i zde na DIGIareně už vyšla jeho recenze. Na první pohled zaujme velmi malými rozměry 121 × 90 × 42 mm. Na můj vkus je přístroj možná až moc malý, působí jako zmenšený model opravdové zrcadlovky. Jeho hmotnost činí 373 g. Tělo je vybaveno jen malým gripem, vzhledem k malým rozměrům a hmotnosti jsem ale neměl pocit, že by se drželo špatně – spíše v dnešní době nezvykle. Bateriový grip jsem nenasazoval, připadá mi, že kdo si pořídí takto malý fotoaparát, ten k tomu má důvod a nebude jej chtít zbytečně zvětšovat.

Fotoaparát je vybaven několika konfigurovatelnými tlačítky a zjednodušeným menu, díky nim se docela dobře ovládá, i když ve srovnání s „dospělými“ zrcadlovkami je ovládacích prvků přece jen méně.Výběr zaostřovacího bodu je možný čtyřsměrovým ovladačem nebo pomocí dotykového displeje. Jak je u bezzrcadlovek zvykem, pokrývají zaostřovací body téměř celou plochu záběru. Tělo OM-D E-M5 lze v současné době koupit za cenu kolem 23 000 Kč.

M.ZUIKO DIGITAL ED 12 mm 1:2.0

Nejširší objektiv v námi vybraném setu je asi nejvíce designově podobný starým dobrým manuálním předchůdcům. Je vybaven dokonce i stupnicí clon, která bývala na objektivech pro určení hloubky ostrosti. Zaostřovací kroužek slouží současně jako přepínač mezi automatickým a ručním ostřením – jeho posunutím blíže k tělu vypínáte autofokus.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Ke kovovému objektivu se dá dokoupit kovová sluneční clona, která nemá bajonetové uchycení – pouze se nasadí na přední část objektivu a zajistí maticí. Hmotnost objektivu činí 130 g, cena se pohybuje kolem 20 000 Kč.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

M.ZUIKO DIGITAL ED 17 mm 1:2.8 PANCAKE

Nejlevnější a nejmenší objektiv z námi vybrané sady. Váží pouhých 71 g. Vzhledem ke svým parametrům se výborně hodí na street photo. Cena se v současnosti pohybuje těsně pod 7 000 Kč.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

M.ZUIKO DIGITAL ED 45 mm 1:1.8

Vzhledem k ohnisku ideální portrétní objektiv s dobrou světelností.Na druhou stranu to v průběhu testu byl můj nejméně používaný objektiv, protože 45 mm je hodně na většinu běžných snímků a málo na pořádné přiblížení.

Klepněte pro větší obrázek 

Častěji jsem tedy využil většího brášku 75 mm. Ale to proto, že jsem nemusel přemýšlet o ceně. 45 mm stojí 8 000 Kč, pětasedmdesátku pořídíte za trojnásobek. Hmotnost objektivu je 116 g.

M.ZUIKO DIGITAL ED 75 mm 1:1.8

Nejdražší ze čtyř vybraných objektivů pořídíte za 24 990 Kč. Konstrukce odpovídá ceně – je naprosto precizní, bez zbytečné vůle. Provedení je celokovové, lze dokoupit i kovovou sluneční clonu. Tento objektiv je samozřejmě nejtěžší, a to výrazně – váží 305 gramů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Pokud sečtete hmotnosti všech částí setu, zjistíte, že se tělo i se čtyřmi objektivy pořád vejde do jednoho kilogramu. Nedá se tedy tvrdit, že by se taková fotografická výbava příliš pronesla. Jen ta cena by opravdu mohla být nižší.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Témata článku: Objektivy, Technika, Testy, Olympus, Digitální fotoaparáty Olympus na Heureka.cz