Tentokrát se v barevném prostoru Lab již podíváme na konkrétní úpravy. Nejprve na možnosti potlačení barevného šumu a následně na mírně netradiční, ale přesto funkční převod do černobílé.
Fotografie se v digitálu ukládají vždy v prostoru RGB, ať už jeho modifikaci sRGB, nebo Adobe RGB. Jestliže chcete při jejich úpravách pracovat v jiném barevném prostoru, než v jakém je uložen obrazový soubor, musíte změnit barevný režim.
Ve Photoshopu se k dalším prostorům dostanete skrz menu Obraz | Režim, v našem případě tedy volíme Barvy Lab. Pro všechny následující úpravy je toto základní krok a už jej nebudeme v textu znovu opakovat, předpokládáme, že již máte do Labu „přepnuto“. Nezapomeňte na to, že po provedení úprav v tomto režimu byste fotografii měli navrátit do původního barevného prostoru, tedy vybrat barvy RGB. Jedině pak můžete zase snímky uložit do formátu JPEG.
Čisto ve fotografiích
Jedna z úprav, která se dá provádět v prostoru Lab, je potlačení barevného šumu. To se provádí pomocí rozostření jednotlivých barevných kanálů. Postupně vyberete kanály a a b a aplikujete na ně rozostření (v našem případě Gaussovské rozostření, menu Filtry | Rozostření | Gaussovské rozostření) s poloměrem podle míry zašumění snímku, většinou v rozsahu dvou až pěti obrazových bodů.

K „odšumení“ stačí rozostřit barevné kanály

Šum v barevném kanále b, před rozostřením (200% náhled) | Šum v barevném kanále b, po rozostření
Rozostření aplikujte na oba barevné kanály

Rozdíl mezi původní (vlevo) a upravenou (vpravo) fotografií, výřezy.
Samozřejmě že při potlačování šumu můžete použít samostatně sofistikovanější program, máte-li jej k dispozici. Tímto postupem se ale zbavíte nejvíce nepříjemného šumu – a sice toho v barevných kanálech.