Kvalitní kompakty Panasonic nové řady Lumix S

  „S“ jako Stabilizovaný Super Stylový Lumix

Foťák v mobilu je fajn, ale hezkou, ostrou fotku s ním nepořídíte. Nová řada kompaktů Panasonic nabízí to, co žádný mobil ani jiný fotoaparát v této kategorii nesvede – ostré snímky a HD video díky objektivu s optickým stabilizátorem MEGA OIS. A navíc s vámi bude barevně ladit. U modelů řady Lumix S budete řešit pouze jediné dilema: Mám si koupit červený, růžový, modrý, fialový nebo černý?

 Novou řadu kompaktních fotoaparátů Lumix S uvítají především ti, kdo touží po elegantním cenově dostupném modelu a nehodlají přitom slevit z vysoké kvality fotografií ani z vyspělé funkční výbavy. Modely DMC-S3 a DMC-S1 nabízejí jedinečnou kombinaci stylového designu a vyspělých fotografických vlastností a technologií, s nimiž se zájemci v této cenové kategorii dosud nesetkali. K nejvýznamnějším přednostem obou modelů patří širokoúhlý opticky stabilizovaný objektiv s ohniskem odpovídajícím 28 mm u klasického fotoaparátu. Objektiv je vybaven osvědčeným optickým stabilizátorem MEGA O.I.S., což je v kombinaci s širokoúhlým ohniskem v této cenové kategorii dosud nevídanou novinkou.

Nová řada Lumix S je určena především pro začátečníky a příležitostné uživatele, kteří k fotografování používali zpravidla mobilní telefony. Ti se nyní mohou těšit na neporovnatelně kvalitnější a ostřejší fotografie i mnohem bohatší nabídku funkcí. Samozřejmostí pro nové modely je i natáčení kvalitního videa v HD kvalitě. Snímky i HD videa lze snadno posílat na Facebook či YouTube. Sdílení fotografií či videozáznamů na internetových komunitních serverech výrazně usnadňuje nová funkce LUMIX Image Uploader. Stačí vybrané fotografie či filmy označit a připojit fotoaparát k počítači, k samotnému přenosu pak slouží jednoduchý průvodce.

Režim inteligentní automatiky iA patří k nejoblíbenějším součástem výbavy fotoaparátů značky Panasonic a samozřejmě nechybí ani u nové řady Lumix S. V režimu iA se optický stabilizátor obrazu MEGA O.I.S. aktivuje automaticky. Citlivý mechanismus stabilizátoru během expozice pohybuje optickými členy objektivu a velmi účinně tak zabraňuje rozostření snímků vlivem chvění přístroje. Výsledkem jsou dokonale ostré záběry i za špatných světelných podmínek.

Nedílnou součástí režimu iA je inteligentní výběr motivového programu, který podle aktuálních podmínek automaticky zvolí jeden z přednastavených scénických režimů. Na výběr je makro, portrét, krajina, noční portrét, noční krajina či západ slunce. Inteligentní ovládání citlivosti zase automaticky nastaví potřebnou hodnotu ISO tak, aby nedocházelo k rozostření pohybujících se objektů. O ostré a dobře exponované portréty se stará funkce automatického rozpoznávání tváře, která u modelu DMC-S3 navíc automaticky odstraňuje nepěkný efekt červených očí.

Všechny tyto sofistikované funkce se nastavují zcela automaticky, stačí aktivovat režim inteligentní automatiky iA. Uživatelé se tak mohou těšit na výjimečně kvalitní snímky, aniž by museli jakkoli pronikat do složité fotografické techniky.

Oba nové kompaktní modely jsou vybaveny širokoúhlými objektivy LUMIX DC VARIO s 4x optickým zoomem a ohniskovou vzdáleností odpovídající 28-112 mm u klasického fotoaparátu. Fotoaparáty jsou vybaveny výjimečně kvalitní optikou, která má na svou kategorii špičkové parametry navíc podpořené legendární optickou stabilizací MEGA OIS. U běžných cenově dostupných kompaktů je nejširší ohnisko zpravidla 35 mm. Rozdíl mezi touto standardní hodnotou a ohniskem 28 mm u modelů Lumix DMC-S3 a DMC-S1 je patrný na první pohled a okamžitě se projeví při fotografování krajiny, interiérových záběrů či skupinových portrétů.

Při fotografování v rozlišení 3 megapixely lze využít funkce Extra Optical Zoom, která může prodloužit dosah optického zoomu až na hodnotu 8,4x (S3), resp. 7,8x (S1).

Další výhodou nových modelů DMC-S3 a DMC-S1 je vyspělý a výkonný obrazový procesor Venus Engine VI. Ten se kromě kvalitního zpracování obrazu stará i o bleskurychlé reakce fotoaparátu. Prodleva spouště tak klesá až na hodnoty v řádu tisícin vteřiny, což je u kompaktních modelů skutečně neobvyklé. K celkově rychlým reakcím přístroje přispívá i automatické ostření se systémem Sonic Speed AF. Ocení jej především milovníci momentek a akčních snímků.

Při fotografování ve slabém světle lze nastavit režim vysoké citlivosti, v němž klesne rozlišení, ale hodnota ISO stoupne až na 6400. I bez blesku tak lze fotografovat třeba v potemnělých interiérech.

Oba nové modely DMC-S3 i DMC-S1 umožňují kromě fotografování i natáčení videozáznamů v HD rozlišení 1280 x 720 (720p) frekvencí 30 snímků za sekundu. Kromě toho je k dispozici i standardní rozlišení VGA (640 x 480) ve formátu Motion JPEG. Natočený záznam lze bez jakýchkoli úprav poslat na server YouTube, případně přehrát na širokoúhlé televizi s vysokým rozlišením. Má-li uživatel k dispozici HD televizor Panasonic VIERA, stačí vložit paměťovou kartu SD, SDHC nebo SDXC do příslušného slotu a spustit přehrávání. Stejným způsobem lze pochopitelně promítat i vyfotografované snímky.

Fotoaparáty řady Lumix S jsou vybaveny inteligentními LCD panely s úhlopříčkou 6,9 cm, které automaticky mění jas podle intenzity okolního světla. To zaručuje za všech okolností zřetelné zobrazení na panelu a zároveň to přispívá k úspornějšímu provozu. Model DMC-S3 je vybaven interní pamětí s kapacitou 70 MB.

Oba fotoaparáty jsou k dispozici v celé řadě stylových barevných variant. I přes výbornou vybavenost modelu se jeho cena bude pohybovat v modelech základních, tedy do 3000 Kč.

Určitě si přečtěte

Články odjinud