20
Fotogalerie

Kupujeme digitální fotoaparát: Druhy kompaktů

Myslíte si, že kompakty jsou si podobné jako vejce vejci? Omyl. I zde najdeme krasavce i ošklivky, profíky i amatéry.

Ke kompaktům je minimum možností rozšíření. Řešení „all in one“ je jejich velkou předností i nedostatkem. Při výběru kompaktu bychom si měli dát velký pozor na nabízené parametry, protože co si v závěru koupíme, s tím budeme pracovat.

V předchozím dílu jsme si vyjmenovali a rozebrali nejdůležitější funkce kompaktů, nyní se budeme věnovat zjednodušení – rozdělení kompaktů na kategorie. Genezí digitálů vznikly tyto základní skupiny:

 • rodinné kompakty
 • stylové kompakty
 • odolné kompakty
 • pokročilé kompakty a ultrazoomy

Někteří výrobci se tohoto členění drží a tyto kategorie najdete i na jejich webových stránkách, jiní na webu nabídnou „ošatku“ svých produktů doplněnou vyhledáváním podle parametrů.

Projděme si nyní zmiňované kategorie a vyjmenujeme si, co kompakty nabízejí a komu mohou být určeny. Následující text neberte jako všepostihující a závazný, neboť v praxi je situace poněkud složitější – některé digitály by se mohly zařadit i do dvou kategorií, jiné nejdou zařadit vůbec.

spreduotvorene.jpg 
Nezaškatulkovatelný 3D kompakt FujiFilm W1

Foťáky do každé rodiny

Jsou to nejlevnější a také nejjednodušší digitály. Objektivy nedosahují excelentních optických kvalit, nicméně pro zaznamenání událostí kolem nás dokážou zachytit dostatečně kvalitní obraz. Optický zoom je troj nebo čtyřnásobný. Některé modely poskytují širokoúhlý záběr (např. ohnisková vzdálenost 25 mm). Rozlišení i v této nejnižší kategorii bývá 10 – 12 Mpx. Vzhledem k nízkým výrobním nákladům jejich tělo bývá plastové a bezhledáčkové, tj. fotografovanou scénu uvidíte pouze na displeji.

Powershot A1100 IS SILVER FSL.jpgFE-26_Cornflower-Blue__front_XL.jpg S950_Silver_Right.jpg
Canon A1100 IS | Olympus FE-26 | Sony S950

V našich recenzích tyto fotoaparáty obvykle shledáváme jako uspokojivé, ovšem většinou nalezneme nějaké to Ale… Například pomalejší odezva, aberace a vinětace objektivů.

Protože cílovou skupinou těchto produktů nejsou fotografové v pravém smyslu slova, ale jen zájemci o fotografování, kompakty jsou navrženy tak, aby jejich ovládání bylo pokud možno co nejsnadnější a fotografie bylo možno dělat s minimem znalostí z oblasti fotografie. Na voličích režimů najdete plnou automatiku, scénické režimy a inteligentní režimy, což je, zjednodušeně řečeno, automatická volba režimu scénického.

Jak už jejich název napovídá, jsou tyto kompakty pro všechny členy rodiny. Pro svou nízkou pořizovací cenu mohou být vhodným dárkem pro děti, snadnou obsluhu ocení senioři.

Rodinné kompakty na internetu

 • Canon PowerShot A
 • FujiFilm FinePix A
 • Nikon Coolpix L
 • Panasonic Lumix DMC-FS
 • Olympus FE
 • Samsung PL a ES
 • Sony Cyber-shot DSC-S a V

Stylovky do kapsy i kabelky

Kompaktní fotoaparát, stejně jako mobilní telefon, se stává běžnou součástí našich batohů, tašek, popřípadě kabelek. Nosíme jej nejen na výlety, ale také do společnosti. Výrobci kompaktů nabízejí širokou tvarovou a barevnou škálu pro ty, kteří chtějí fotografovat „něčím hezkým“.

Sony_Cyber-shot_DSC-T77_schwarz_001.jpg olympus mju1040_A_bk.jpg ST1000_FT_GB_Global_1024x768.jpg
Miláček dam: Sony DSC-T77 a podobný Olympus mju 1040 a Samsung ST1000

U těchto digitálních šperků si připlácíme nejen za pohledný vzhled, malé rozměry a nízkou hmotnost, ale také za kvalitnější (někdy kovové) provedení těla. Co do „hardwarové“ vybavenosti jsou na tom o něco lépe než jejich rodinní kolegové. Nabízení větší rozsah zoomu, optickou stabilizaci obrazu a detekci tváře.

fuji j150w.jpg S230_PP_backtop_l.jpg
Levná stylovka: Fujifilm J110W | Dotykový Nikon S230

Stylové digitály často překvapí nějakou funkcí navíc nebo „vychtávkou“: například dotykovým ovládáním nebo širokoúhlým displejem. Některé modely nabízejí kromě plnoautomatických režimů také režimy manuální a natáčení videa v rozlišení HD.

DIGITAL IXUS 100 IS_SILVER_FASHION_IMAGE_RGB.jpg FX40.jpg
Canon Ixus a Panasonic Lumix FX: Přehlídka krásy

Stylový kompakt, jako vánoční dárek, snad žádného nemůže urazit. Nabízí zpravidla více funkcí, než dotyčná osoba využije. Asi jediné riziko spočívá v nedostatečné znalosti vkusu obdarovaného.

Stylové kompakty na internetu

Pohlední tvrďáci

Jde o odolné kompakty a někteří výrobci proklamují, že vydrží víc než jejich majitelé. My ale zůstaňme při zemi – deklarovaná maximální výška pádu bývá do 1,5 m, minimální pracovní teplota až -10 ° C a garantovaná voděodolnost od 3 do 10 m pod hladinou.

Powershot D10 BLUE FRT.jpg FT1_TS1a_front.jpg mjuTOUGH6010_1.jpg
Odolná ponorka: Canon D10 | Vodní modrá: Panasonic DMC-FT1 | Olympus mju Tough-6010

Tyto kompakty sice hodně vydrží, ale mezi fotoaparáty nejsou žádní přeborníci. Rozsah zoomu objektivů bývá malý a k dispozici jsou jen automatické režimy. Jejich pořizovací cena odpovídá zhruba ceně dražšího stylového kompaktu. Pro zachování voděodolnosti výrobci doporučují pravidelně měnit gumová těsnění, což jejich nákladnost ještě zvyšuje.

Komu takový kompakt nadělit pod stromeček? Sportovcům – lyžařům, horolezcům, plavcům, potápěčům, ale také notorickým nešikům a lidem, kteří pracují v prašných a mokrých prostředích a potřebují obrazovou dokumentaci. Neodradí-li vás vysoká cena, můžete nerozbitný kompakt pořídit svým dětem – výborně se hodí pro rozbíjení ostatních hraček.

Odolné kompakty na internetu

Kompakty pro pokročilé

V této kategorii najdete to nejlepší, co kompakty nabízejí. Malé rozměry již nejsou prioritou a jejich tvary se vymykají obdélníkovým „krabičkám od mýdla“.

g11 FRONT.jpg olympusSP565UZ_A.jpg 
Skorozrcadlovka Canon G11 | Tradice ulrazoomů: Olympus SP-565 UZ

Tyto kompakty jsou vhodným dárkem pro ty, kteří dokáží naplno využít jejich potenciálu – široký rozsah ohniskových vzdáleností, rychlost, manuální ovládání, precizní měření expozice, průhledový nebo elektronický hledáček, možnost našroubování různých filtrů na objektiv nebo formát RAW. Ultrazoomy jsou častý doplňkem pro majitele zrcadlovek, pro jejich malé rozměry a variabilní použití si je oblíbili cestovatelé.

s2000hd_front_left_1000.jpg P90_front_l.jpg
Zástupci EVF kompaktů: Fujifilm S2000HD a Nikon P90

Jestliže se nepočítáte mezi znalce přes digitály, u této kategorie bych doporučit porušit pravidlo vánočního překvapení a s obdarovaným si o výběru nového kompaktu pohovořit. Tyhle „nabušené“ kompakty již nejsou jeden jako druhý, jejich nabídka je velmi rozmanitá a to zvyšuje riziko, že se obdarovanému netrefíme do noty. Není nic horšího, než zhrzený fotograf.

Pokročilé kompakty na internetu

 • Canon PowerShot G a SX
 • FujiFilm FinePix S
 • Nikon Coolpix P
 • Panasonic Lumix DMC-LX, GF, G a GH
 • Olympus SP
 • Samsung WB
 • Sony Cyber-shot DSC-H
23767.jpg WB5000_2.jpg 
Videokompakt: Panasonic DMC-GH1 | Samsung WB5000

Pozor na nevhodné dárky

Při výběru kompaktu, jako dárku pro své blízké, berte jeho cenu až na posledním místě. Cena je často zavádějící a myšlenka, na kolik peněz si obdarovaného hodnotíte, zcestná. Mnohem důležitější je jejich kvalita a vybavenost a pro většinu z nás také značka, vzhled a barva.

Po vánocích se ve fotobazerech objevují inzeráty se značnou „nevhodný dárek“. Inzerují senioři, kteří dostali drahý ale zbytečně složitý fotoaparát, dámy, kterým se jejich protějšky netrefili do vkusu, nebo ti, pro které se kompakt stal až příliš brzo jednoduchým a chtěli by něco kvalitnějšího a pomýšlejí třeba na zrcadlovku.

Určitě si přečtěte

Články odjinud