Kupujeme digitální fotoaparát: Druhy kompaktů

13. prosince 2009
TWEET SDÍLET
Myslíte si, že kompakty jsou si podobné jako vejce vejci? Omyl. I zde najdeme krasavce i ošklivky, profíky i amatéry.

Ke kompaktům je minimum možností rozšíření. Řešení „all in one“ je jejich velkou předností i nedostatkem. Při výběru kompaktu bychom si měli dát velký pozor na nabízené parametry, protože co si v závěru koupíme, s tím budeme pracovat.

V předchozím dílu jsme si vyjmenovali a rozebrali nejdůležitější funkce kompaktů, nyní se budeme věnovat zjednodušení – rozdělení kompaktů na kategorie. Genezí digitálů vznikly tyto základní skupiny:

 • rodinné kompakty
 • stylové kompakty
 • odolné kompakty
 • pokročilé kompakty a ultrazoomy

Někteří výrobci se tohoto členění drží a tyto kategorie najdete i na jejich webových stránkách, jiní na webu nabídnou „ošatku“ svých produktů doplněnou vyhledáváním podle parametrů.

Projděme si nyní zmiňované kategorie a vyjmenujeme si, co kompakty nabízejí a komu mohou být určeny. Následující text neberte jako všepostihující a závazný, neboť v praxi je situace poněkud složitější – některé digitály by se mohly zařadit i do dvou kategorií, jiné nejdou zařadit vůbec.

Klepněte pro větší obrázek 
Nezaškatulkovatelný 3D kompakt FujiFilm W1

Foťáky do každé rodiny

Jsou to nejlevnější a také nejjednodušší digitály. Objektivy nedosahují excelentních optických kvalit, nicméně pro zaznamenání událostí kolem nás dokážou zachytit dostatečně kvalitní obraz. Optický zoom je troj nebo čtyřnásobný. Některé modely poskytují širokoúhlý záběr (např. ohnisková vzdálenost 25 mm). Rozlišení i v této nejnižší kategorii bývá 10 – 12 Mpx. Vzhledem k nízkým výrobním nákladům jejich tělo bývá plastové a bezhledáčkové, tj. fotografovanou scénu uvidíte pouze na displeji.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Canon A1100 IS | Olympus FE-26 | Sony S950

V našich recenzích tyto fotoaparáty obvykle shledáváme jako uspokojivé, ovšem většinou nalezneme nějaké to Ale… Například pomalejší odezva, aberace a vinětace objektivů.

Protože cílovou skupinou těchto produktů nejsou fotografové v pravém smyslu slova, ale jen zájemci o fotografování, kompakty jsou navrženy tak, aby jejich ovládání bylo pokud možno co nejsnadnější a fotografie bylo možno dělat s minimem znalostí z oblasti fotografie. Na voličích režimů najdete plnou automatiku, scénické režimy a inteligentní režimy, což je, zjednodušeně řečeno, automatická volba režimu scénického.

Jak už jejich název napovídá, jsou tyto kompakty pro všechny členy rodiny. Pro svou nízkou pořizovací cenu mohou být vhodným dárkem pro děti, snadnou obsluhu ocení senioři.

Rodinné kompakty na internetu

 • Canon PowerShot A
 • FujiFilm FinePix A
 • Nikon Coolpix L
 • Panasonic Lumix DMC-FS
 • Olympus FE
 • Samsung PL a ES
 • Sony Cyber-shot DSC-S a V

Stylovky do kapsy i kabelky

Kompaktní fotoaparát, stejně jako mobilní telefon, se stává běžnou součástí našich batohů, tašek, popřípadě kabelek. Nosíme jej nejen na výlety, ale také do společnosti. Výrobci kompaktů nabízejí širokou tvarovou a barevnou škálu pro ty, kteří chtějí fotografovat „něčím hezkým“.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Miláček dam: Sony DSC-T77 a podobný Olympus mju 1040 a Samsung ST1000

U těchto digitálních šperků si připlácíme nejen za pohledný vzhled, malé rozměry a nízkou hmotnost, ale také za kvalitnější (někdy kovové) provedení těla. Co do „hardwarové“ vybavenosti jsou na tom o něco lépe než jejich rodinní kolegové. Nabízení větší rozsah zoomu, optickou stabilizaci obrazu a detekci tváře.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Levná stylovka: Fujifilm J110W | Dotykový Nikon S230

Stylové digitály často překvapí nějakou funkcí navíc nebo „vychtávkou“: například dotykovým ovládáním nebo širokoúhlým displejem. Některé modely nabízejí kromě plnoautomatických režimů také režimy manuální a natáčení videa v rozlišení HD.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Canon Ixus a Panasonic Lumix FX: Přehlídka krásy

Stylový kompakt, jako vánoční dárek, snad žádného nemůže urazit. Nabízí zpravidla více funkcí, než dotyčná osoba využije. Asi jediné riziko spočívá v nedostatečné znalosti vkusu obdarovaného.

Stylové kompakty na internetu

Pohlední tvrďáci

Jde o odolné kompakty a někteří výrobci proklamují, že vydrží víc než jejich majitelé. My ale zůstaňme při zemi – deklarovaná maximální výška pádu bývá do 1,5 m, minimální pracovní teplota až -10 ° C a garantovaná voděodolnost od 3 do 10 m pod hladinou.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Odolná ponorka: Canon D10 | Vodní modrá: Panasonic DMC-FT1 | Olympus mju Tough-6010

Tyto kompakty sice hodně vydrží, ale mezi fotoaparáty nejsou žádní přeborníci. Rozsah zoomu objektivů bývá malý a k dispozici jsou jen automatické režimy. Jejich pořizovací cena odpovídá zhruba ceně dražšího stylového kompaktu. Pro zachování voděodolnosti výrobci doporučují pravidelně měnit gumová těsnění, což jejich nákladnost ještě zvyšuje.

Komu takový kompakt nadělit pod stromeček? Sportovcům – lyžařům, horolezcům, plavcům, potápěčům, ale také notorickým nešikům a lidem, kteří pracují v prašných a mokrých prostředích a potřebují obrazovou dokumentaci. Neodradí-li vás vysoká cena, můžete nerozbitný kompakt pořídit svým dětem – výborně se hodí pro rozbíjení ostatních hraček.

Odolné kompakty na internetu

Kompakty pro pokročilé

V této kategorii najdete to nejlepší, co kompakty nabízejí. Malé rozměry již nejsou prioritou a jejich tvary se vymykají obdélníkovým „krabičkám od mýdla“.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Skorozrcadlovka Canon G11 | Tradice ulrazoomů: Olympus SP-565 UZ

Tyto kompakty jsou vhodným dárkem pro ty, kteří dokáží naplno využít jejich potenciálu – široký rozsah ohniskových vzdáleností, rychlost, manuální ovládání, precizní měření expozice, průhledový nebo elektronický hledáček, možnost našroubování různých filtrů na objektiv nebo formát RAW. Ultrazoomy jsou častý doplňkem pro majitele zrcadlovek, pro jejich malé rozměry a variabilní použití si je oblíbili cestovatelé.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zástupci EVF kompaktů: Fujifilm S2000HD a Nikon P90

Jestliže se nepočítáte mezi znalce přes digitály, u této kategorie bych doporučit porušit pravidlo vánočního překvapení a s obdarovaným si o výběru nového kompaktu pohovořit. Tyhle „nabušené“ kompakty již nejsou jeden jako druhý, jejich nabídka je velmi rozmanitá a to zvyšuje riziko, že se obdarovanému netrefíme do noty. Není nic horšího, než zhrzený fotograf.

Pokročilé kompakty na internetu

 • Canon PowerShot G a SX
 • FujiFilm FinePix S
 • Nikon Coolpix P
 • Panasonic Lumix DMC-LX, GF, G a GH
 • Olympus SP
 • Samsung WB
 • Sony Cyber-shot DSC-H
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Videokompakt: Panasonic DMC-GH1 | Samsung WB5000

Pozor na nevhodné dárky

Při výběru kompaktu, jako dárku pro své blízké, berte jeho cenu až na posledním místě. Cena je často zavádějící a myšlenka, na kolik peněz si obdarovaného hodnotíte, zcestná. Mnohem důležitější je jejich kvalita a vybavenost a pro většinu z nás také značka, vzhled a barva.

Po vánocích se ve fotobazerech objevují inzeráty se značnou „nevhodný dárek“. Inzerují senioři, kteří dostali drahý ale zbytečně složitý fotoaparát, dámy, kterým se jejich protějšky netrefili do vkusu, nebo ti, pro které se kompakt stal až příliš brzo jednoduchým a chtěli by něco kvalitnějšího a pomýšlejí třeba na zrcadlovku.

Témata článku: Fotoškola


Windows 2.0 mají 35. narozeniny. Nainstalovali jsme je. Chybí hlavní panel, ale okna už se překrývají

Windows 2.0 mají 35. narozeniny. Nainstalovali jsme je. Chybí hlavní panel, ale okna už se překrývají

**Windows 2.0 byly představeny 9. prosince 1987. **Oproti předchůdci se okna mohla překrývat a plochu začaly plnit ikony. **Centrálním bodem platformy byl správce souborů, nechyběly některé klasické nástroje jako Malování.

Petr Urban
Operační systémyMicrosoftWindows
One UI si už zobrazíte i na iPhonu. Samsung dává Applistům ochutnat, jak funguje jeho vlastní nadstavba

One UI si už zobrazíte i na iPhonu. Samsung dává Applistům ochutnat, jak funguje jeho vlastní nadstavba

** Samsung si pro uživatele iPhonů připravil samostatné webovky ** Můžete si z nich na plochu uložit miniaplikaci ** Po spuštění vám Samsung ukáže možnosti nadstavby One UI

Martin Chroust
One UIiPhone
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Žalují Apple za to, že je „sledují“ AirTagy bývalých partnerů. Ochranné mechanismy nefungují tak, jak by měly

Žalují Apple za to, že je „sledují“ AirTagy bývalých partnerů. Ochranné mechanismy nefungují tak, jak by měly

** AirTagy jsou dlouhodobě zneužívány k nekalým účelům ** Ani nápravy z února k ničemu nevedly ** Apple v USA žalují dvě ženy kvůli stalkingu AirTagů

Martin Chroust
AirTagŽaloba
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Netušené možnosti úprav prostředí od Samsungu. V Česku je k dispozici aplikace Good Lock

Netušené možnosti úprav prostředí od Samsungu. V Česku je k dispozici aplikace Good Lock

** Uživatelé Samsungů se konečně dočkali ** V Česku je čerstvě dostupná aplikace Good Lock ** Otevírají se tak zcela nové možnosti úpravy vzhledu a funkcí systému

Martin Chroust
Good LockOne UIUživatelské prostředí
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Nvidia jde za hranice možností. Technologické pozadí kouzel skrytých za zkratkou DLSS 3.0

Nvidia jde za hranice možností. Technologické pozadí kouzel skrytých za zkratkou DLSS 3.0

S novou generací GeForce představila Nvidia další evoluci DLSS pro zvyšování výkonu. Umělá inteligence se naučila generovat rovnou celé snímky.

Adam Vágner
Nvidia