Které funkce musíte oželet při kombinaci Canon a Sigma?

Které funkce musíte oželet při kombinaci Canon a Sigma?

Výrobci objektivů mívají občas těžkou roli, ačkoliv se jim podaří vyrobit opticky velmi dobrý objektiv, nemají žádnou záruku, že bude bez problémů spolupracovat s tělem největších výrobců. Jejich povinností totiž rozhodně není takto vzájemnou kompatibilitu zajišťovat.

Ostatně mnoho uživatelů se o této skutečnosti přesvědčilo v případě neoriginálního příslušenství v podobě akumulátorů anebo bateriových gripů, které i když byly rozměrově a funkčně stejné, firmware fotoaparátu znemožňoval jejich používání a nutil k nákupu originálního (dražšího) příslušenství.

S mírně odlišným zjištěním, avšak ze stejné oblasti, přišel výrobce objektivů Sigma, a to po uvedení nové zrcadlovky Canon EOS 5D Mark IV. Většina moderních zrcadlovek umožňuje nahrát a používat profily různých objektivů – výsledkem je pak eliminace zkreslení, chromatické vady či difrakce na úrovni obrazového procesoru, takže se těmito úpravami nemusí fotograf zaobírat při postprodukci.

sigma-global-vision-lenses.jpg

Bohužel však tato funkce není dostupná pro jiné objektivy než originální Canon, stejně tak i možnost ručního doostření v režimu automatického ostření (Manual Override) je dostupná pouze pro firemní objektivy.

Společnost Sigma proto vydala upozornění pro majitele jejich objektivů, kteří používají zrcadlovky Canon a doporučuje vypnout následující funkce:

  • Lens correction
  • Peripheral illumination correction
  • Chromatic aberration correction
  • Diffraction correction
  • Distortion correction

V opačném případě Sigma nemůže zaručit adekvátní obrazovou kvalitu nových objektivů. Ačkoliv bylo prohlášení vydáno v souvislosti s nově uvedeným EOSem 5D Mark IV, doporučuje jej Sigma dodržovat i u ostatních zrcadlovek řady EOS, které nabízejí korekci obrazu na základě nasazeného objektivu.

sigma-lens.0814.DSC_1232.jpg

Určitě si přečtěte

Články odjinud