Která města mají nejmodřejší oblohu? Prozradí vám to speciální web

2. června 2021
TWEET SDÍLET

Když fotografujete oblohu, obvykle se jedná o tu noční, plnou hvězd a jiných astronomických úkazů. Za dne pak úplně nechcete mít nebe bez mráčku, protože právě mraky dotvářejí atmosféru snímku. Pokud jste nicméně někdy přemýšleli nad tím, které hlavní město na Zemi má „nejmodřejší“ nebe, můžete to nyní zjistit díky interaktivnímu nástroji S Money.

Jak informují jeho tvůrci: „Každé město má svou vlastní škálu odstínu nebe.“ Tato úroveň „modrosti“ závisí na mnoha faktorech, včetně úhlu slunce, oblačnosti a samozřejmě také znečištění ovzduší. Společnost analyzovala oblohu (téměř) v každém hlavním městě na světě a 25 nejlidnatějších městech USA. Barvy pak řadila podle barevné škály CIELAB a párovala je s jejich hexadecimálním barevným kódem.

Ke zdrojovým datům přistupovali skrze Street View Googlu, kdy procházeli celé město a hledali tu nejmodřejší modrou. Některá města však byla Googlem focena ve velké oblačnosti, proto byla z porovnání vynechána. Dále s pomocí ColorPick Eyedropper identifikovali hexadecimální kód různých odstínů modré. Aby bylo možné zatřídit oblohu podle její modrosti, převedli RGB kódy na CIELAB (barevný prostor, kde je barva definována barevným modelem založeným na třech osách). Průměrné údaje o znečištění a kvalitě ovzduší pak pocházejí z IQair.com.

Klepněte pro větší obrázek
Praha se umístila hluboko v druhé stovce.

Tým S Money připouští, že výsledky nejsou příliš vědecké. Záleží totiž i na čase pořízení snímku nebo roční době, kterou nedokázali ovlivnit. Celé srovnání je tak spíše na „sportovní“ bázi. Na stránkách projektu nicméně mezi sebou můžete porovnat dvě libovolná města v databázi obsažená. Nechybí zde ani Praha, která se umístila až na 151. místě. Toto mizerné umístění však můžeme svalovat na nekvalitní podklady dodané Googlem. Prvních 10 „nejmodřejších“ měst světa najdete v galerii.

Témata článku: Technologie

Určitě si přečtěte

6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

Desetitisíce fotek na disku ve stovkách složek, jejichž obsah je takřka nemožné ručně roztřídit – noční můra nejednoho zapáleného (a trochu líného) fotografa. Nejeden správce fotek přitom pomůže tohle peklo vyřešit.

15 časopis Computer

časopis Computer
Fotografický softwareFotoškola
9 filmů o fotografii, které byste měli vidět

9 filmů o fotografii, které byste měli vidět

Klasické filmy s fotografií v hlavní roli, jako je Zvětšenina nebo Okno do dvora, znají nejspíš všichni. Kamery však natáčí dál a v hlavách filmařů se rodí nové neotřelé příběhy…

4 Petr Březina

Petr Březina
Kultura
Vyčistěte a obarvěte své staré fotky zcela zdarma

Vyčistěte a obarvěte své staré fotky zcela zdarma

15 Adam Kos

Adam Kos
Fotografický software
Vybrali jsme nejlepší fotomobily. Všechny nejsou drahé, začínají už nad 4 tisíci

Vybrali jsme nejlepší fotomobily. Všechny nejsou drahé, začínají už nad 4 tisíci

Proč s sebou nosit mobil a fotoaparát, když můžete mít vše v jednom, navíc i s velmi slušnou videokamerou. Smartphony válcují nejen levné, ale už i pokročilé kompakty. Po kterých byste měli sáhnout?

17 Petr Březina

Petr Březina
Fotomobily
8 tipů na nejvýhodnější pokročilé kompaktní fotoaparáty. A proč jsou lepší než fotomobily

8 tipů na nejvýhodnější pokročilé kompaktní fotoaparáty. A proč jsou lepší než fotomobily

Malé kompaktní fotoaparáty jsou vhodné i pro pokročilé fotografy. Nabízejí výbornou obrazovou kvalitu a maximální kontrolu nad procesem fotografování. Současně jsou vždy po ruce.

43 Helena Vyplelová

Helena Vyplelová
Technika
Ohnisková vzdálenost v 8 otázkách

Ohnisková vzdálenost v 8 otázkách

Různé objektivy nám ukazují svět v různé podobě, některé z něj zachytí větší část, některé zase menší část. Fotografové většinou pracují s konkrétním ohniskem, protože zobrazuje svět trošku jinak.

15 Petr Březina

Petr Březina
Technika