Krajina jako z jiného světa vyhrála cenu 2022 Epson International Pano Award

21. listopadu 2022
TWEET SDÍLET

Soutěž Epson International Pano Awards vyhlásila vítěze pro rok 2022. Tím celkovým se stal Jinyi He z Číny se třemi svými snímky v kategorii Open awards. Jeho snímek „Žíla“ je jasným celkovým vítězem, i jeho dvě další fotografie jsou ale velice působivé.

Soutěž Epson International Pano Awards představuje práce panoramatických fotografů z celého světa a je největší soutěží zaměřující se právě výhradně na panoramatické focení. Letos bylo do soutěže přihlášeno 4 129 snímků od 1 197 profesionálních i amatérských fotografů z 98 zemí. Vítěz, Jinyi He, uvedl, že byl ziskem první ceny za rok 2022 hluboce poctěn.

 „Je pro mě velmi zvláštní získat uznání za díla pořízená v mém rodném městě Sin-ťiangu v Číně, kde jsem prožil celé dětství,“ uvedl. Jinyi jako krajinářský fotograf s nadšením zkoumá majestátní čínské krajiny, které jsou západním fotografům jen zřídka známé. „Věnuji se zachycování jejich vzácné, ale skryté krásy. Věřím, že nejsilnější fotografie vycházejí ze srdce, a ne z mozku,“ dodal fotograf. K vítězné fotografii pak říká:

„Loni jsem cestoval do Sin-ťiangu a tuto fotografii jsem pořídil ve Velkém kaňonu Dušanzi, který je geologickým zázrakem. Desítky milionů let zde rozrývala voda tajícího sněhu ledovec Ťan-šan. Ještě vlivem pohybu zemské kůry a působením větru i deště pak vznikla tato Žíla, která je spojena ze 40 jednotlivých fotografií. Ty jsem pořídil pomocí dronu v úhlu 90 stupňů ve 40 vhodných bodech kaňonu, tedy pěti řad a osmi sloupců.“ Další dvě jeho fotografie se jmenují Purpurový svět a Duhový kaňon. I tyto snímky pořídil v Číně. 

Letošním celkovým vítězem amatérské soutěže se stal Florian Kriechbaumer ze Spojených arabských emirátů e snímkem In Formation. Cenu Epson Digital Art Prize získal Juan Lopez Ruiz ze Španělska za snímek Poison River. Cenu kurátora pak Judith Kuhn z Německa za dílo Bernese Oberland. Všechny fotografie si můžete prohlédnout na stránkách soutěže.

Zdroj: diyphotography.net