Kouzla ve Photoshopu: Rámeček fotky jako z Polaroidu

8. září 2011
TWEET SDÍLET
Lidi z nějakých pohnutek stále přitahuje ošoupanost a nedokonalost starých časů. To je i jeden z důvodů, proč můžeme digitální fotky degradovat do podoby snímků z Polaroidu.

„Polaroidového“ efektu lze v současnosti dosáhnout mnoha způsoby. Tím nejjistějším je samozřejmě použití originálního fotoaparátu, který obraz exponuje na instantní film. Je to jistě krásný koníček, ale přiznejme si – většina těch, kdo dnes fotí, by se s něčím takovým rozhodně obtěžovat nechtěla. Mnohem snazší je například nainstalovat patřičnou (a bezplatnou) aplikaci na chytrý mobilní telefon a fotky jako z Polaroidu okamžitě cvakat bez rizika i bez námahy.

Druhou cestou, jak podobu digitálních fotografií přiblížit kouzlu Polaroidu s jeho nezaměnitelným neproporcionálním rámečkem, je jejich dodatečná úprava v počítačovém softwaru.

K základní práci vám poslouží jakákoliv aplikace, včetně těch jednoduchých a zdarma dostupných, která umí u fotografie změnit tzv. plátnovou velikost (zvládne to i banální IrfanView). Zde si budeme postup ilustrovat v Adobe Photoshopu, který je v řadách našich čtenářů zdaleka nejoblíbenějším nástrojem. Zvídavý čtenář, který používá program jiné značky, si jistě z logiky popsaného procesu najde cesty k patřičným nástrojům v jeho vlastní výbavě – posloupnost bude velmi podobná té zde uvedené.

1. Změřte a upravte proporce originálního obrazu

Polaroidových filmů je co do velikosti několik typů. O spoustě z nich lze říci, že plocha samotné fotografie po odečtení rámečku, je zhruba čtvercová. Aby byl výpočet v tomto ilustračním případě co nejjednodušší, změnili jsme velikost zdrojové fotografie na rozměr 900 × 900 obrazových bodů. Za chvíli uvidíte proč.

Klepněte pro větší obrázek 
Autorem použité fotografie je George Vladimirovich

2. Vytvořte bílý rámeček

Poměr stran běžné polaroidové fotografie je 4:5 (šířka:výška). V tomto článku striktně nedodržíme rozměry žádného konkrétního typu instantního filmu, nicméně proporcionálně náš obraz polaroidový snímek připomene. Z fotografie, kterou měl autor článku při jeho psaní k dispozici, bylo možné okamžitě odvodit a pro snazší zapamatování zaokrouhlit orámování následovně: šířka levé, pravé a horní strany činí zhruba 5 % šířky fotografie, spodní strana potom asi 20 % výšky fotografie.

Jak na to ve Photoshopu:

Otevřete vaši fotografii s čtvercovým poměrem stran o velikosti 900 × 900 pixelů.

Klepněte pro větší obrázek 
Změna velikosti zdrojového obrazu

Jelikož je zdrojový obraz po otevření uzamčen jako vrstva Pozadí, poklepejte na ni dvojklikem v nástrojové paletě Vrstvy; otevře se dialog Nová vrstva, v němž pouze vyplňte název vrstvy (například „Obraz“) a pak potvrďte klepnutím na OK nebo stištěním klávesy Enter. Vrstva s obrazem se odemkne a lze s ní pracovat.

Klepněte pro větší obrázek
Odemčení a přejmenování vrstvy Pozadí

Vytvořte novou vrstvu (například stiskem kláves Shift + Ctrl + N), pojmenujte ji třeba „Rámeček“ vyplňte ji bílou barvou (například tak, že stisknete klávesy Shift + F5, otevře se dialogové okno Výplň, v něm z rolovacího menu Obsah > Použít vyberete volbu Bílá a potvrdíte tlačítkem OK).

V nástrojové paletě Vrstvy přesuňte myší novou vrstvu „Rámeček“ pod vrstvu s fotografií, kterou jsme nazvali „Obraz“.

Klepněte pro větší obrázek 
Uspořádání vrstev

Nyní určíme patřičné proporce rámečku. V paletě Vrstvy se ujistěte, že máte aktivovánu vrstvu „Rámeček“. Poté zkontrolujte, že máte v paletě Barvy jako barvu pozadí nastavenu bílou (pokud ne, nastavte ji).

Přejděte do horní nabídky Obraz > Velikost plátna. Zde v roletovém menu změňte použité jednotky na obr. body. Ukotvení ponechte tak jak je (na střed) a nastavte plátnovou velikost na 1000 obrazových bodů (šířku i výšku; platí za předpokladu, že tak jako my pracujete se zdrojovým obrazem o velikosti 900 × 900 obrazových bodů). Potvrďte tlačítkem OK.

Klepněte pro větší obrázek
Nastavení obrazových bodů jako jednotek v dialogu Velikost plátna
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nastavení nové velikosti plátna a jeho výsledek 

Váš obrázek má nyní novou velikost 1000 × 1000 obrazových bodů a je ohraničen bílým rámečkem o stejné tloušťce po všech stranách. Vraťte se opět do nabídky Obraz > Velikost plátna, znovu změňte jednotky na obr. body., ale tentokrát přepněte Ukotvení na horní středovou pozici (viz ilustrační obrázek) a poté do pole výška zadejte 1200 obrazových bodů. Potvrďte tlačítkem OK.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Rozšíření plátnové velikosti při spodní straně rámečku 

3. Přidání textury

Vaše dílo je v podstatě hotovo, obrázek získal slibovaný rámeček o proporcích připomínajících polaroidový snímek. Můžete být spokojeni, ale něco tomu možná ještě chybí – například textura, kterou má skutečný papír takovýchto rámečků. Zkušenější uživatel by si ji sice mohl vytvořit vlastnoručně přímo ve Photoshopu, my vám ale ušetříme práci a dovolíme vám stáhnout takovou texturu z našeho webu.

Chcete-li s ní svůj obrázek ozvláštnit, postupujte následovně:

  • Otevřete v grafickém editoru soubor Textura.jpg (stáhněte si zde přiložený obrázek)
  • Klávesami Ctrl + A jej celý označte a s pomocí Ctrl + C zkopírujte do schránky.
  • Přejděte k vašemu „polaroidovému“ snímku s hotovým rámečkem a stiskem Ctrl + V vložte texturu.
  • Pokud její rozměry neodpovídají velikosti vašeho obrazu, upravte je (například stisknutím Ctrl + T a provedením příslušné transformace).
  • Přesuňte vrstvu s texturou mezi vrstvu „Obraz“ a „Rámeček“ a v panelu Vrstvy u ní nastavte režim překrytí Násobit.
Klepněte pro větší obrázek 
Pořadí vrstev v hotovém obrazu

Poslední krok nemusíte nutně dělat, nicméně hodí se, pokud se rozhodnete svoji fotku vybavit také popiskem v rozšířené části rámečku – pokud text zapíšete pod vrstvu „Textura“ s nastaveným násobením, bude výsledek vypadat více realisticky.

Klepněte pro větší obrázek 
Celkem dvě minuty práce a je jako z Polaroidu!

Pozn. red.: Článek se zabývá pouze tvorbou rámečku. Pro úplnost se však hodí dodat, že pro finalizaci polaroidového efektu by bylo u většiny fotografií vhodné upravit jejich barevnost, případně provést další korekce směrem k realistickému dojmu.

Zájemce o zpracování tohoto typu snímků na pokročilejší úrovni si dovoluji upozornit na velmi propracovanou „akci“ Polaroid Generator, která všechnu práci odvede za vás a potom umožní do detailu doupravit dílčí detaily obrazu. Na to, jak pracovat s tímto doplňkem pro Photoshop, se můžeme podívat podrobněji někdy příště.

Témata článku: Fotografický software, Fotoškola, Adobe Photoshop


Vyšlo podzimní ZPS X 2021: Až 6× rychlejší a s podporou nového formátu AVIF

Vyšlo podzimní ZPS X 2021: Až 6× rychlejší a s podporou nového formátu AVIF

Jakub Čížek
Zoner Photo StudioFotografický software
Nikon Z 14–30 mm F4 S – předražený seťák? (test objektivu)

Nikon Z 14–30 mm F4 S – předražený seťák? (test objektivu)

Kompaktní širokoúhlý objektiv Nikon má trochu problémy s identitou – je seťákem nebo nástrojem pro profesionály? Nebo je určený pro dovolenkáře?

Jan Pánek
Širokoúhlé objektivyNikon
Fotografie měsíce: Pod mostem

Fotografie měsíce: Pod mostem

Hledat společný průsečík šestnácti vybraných fotografií je tentokráte poměrně snadné. Stojíme před otázkou ontologickou, v čem spočívá základní charakteristika našeho bytí?

Michal Černý
Fotografie týdne