5
Fotogalerie

Kouzla ve Photoshopu: Jak odstranit přepaly ve tváři

Určitě jste se s nimi už někdy setkali. Ať se snažíte sebevíc, přepalům na fotografiích se nevyhnete. V následujícím postupu si ukážeme, jak vyzrát na ty, co nám hyzdí pokožku.

Co to je přepal? Jednoduše řečeno, jde o místo na fotografii, kde už nevidíte v jasech žádnou kresbu, čili o absolutní přeexpozici, kdy jde o čistě bílou barvu, protože na konkrétní místo na snímači fotoaparátu dopadlo příliš mnoho světla.

prepaly-00.jpg 
To není úžeh, jen přepal na čele

Jak se jich zbavit?

Pokud nejste ochotni obětovat část kresby ve stinných ani osvětlených částech fotografie, nejlepší alternativou je samozřejmě, aby přepal vůbec nevznikl. Pokud však nepomůže zkrácení expozičního času, ani přiclonění, doporučuji za podmínky, že to váš fotoaparát podporuje, fotit do formátu RAW. Ten podporuje větší barevnou hloubku než JPEG, což má za následek možnost zachránit i část barevné informace v nejsvětlejších i nejtmavších místech fotografie.

Typicky jde o hodnotu ± 1 EV. Na rozdíl od krajinářské fotografie, kde se přeexpozice vyskytuje hlavně v horní polovině fotografie, při různě rozmístěných přeexponovaných místech na pleťovce vám při focení portrétu neutrální přechodové filtry nepomohou.
Pokud fotografujete do RAWu a při jeho vyvolávání narazíte na problém, že ačkoli běžcem expozice hýbete jakkoliv, přepálená místa jsou nadále přepálená, stále je tu šance na záchranu. Potřebujete k tomu úplné základy Photoshopu a trochu trpělivosti. Jestli nepotřebujete profesionálně vypadající retušovanou fotografii, následující jednoduchý postup vám zaručí poměrně uspokojivé výsledky při vynaložení minimální snahy. Je ale potřeba pamatovat na to, že pokud je dané místo zcela bez kresby, nevyhnete se složitějšímu klonování a překrývání.

1. Vyvolání z RAWu

Pokud fotíte do RAWu a ještě po úpravě expozice ve vašem konvertoru jsou na fotografii stále přeexponované místa, tak fotografii upravte tak, aby vám co nejvíce expozičně vyhovovala a následně ji otevřete v Adobe Photoshopu, kde se pokusíme poškozeným místům dodat zdravý nádech. Pokud jste fotili do JPEGu, krok číslo jedna můžete přeskočit.

prepaly-01.jpg 
Krok 1: Vyvolání z RAWu

2. Označení přeexponované oblasti

Po otevření fotografie ve Photoshopu zvolíte v menu nástroj Laso (L). Prolnutí nastavíte na 50 obrazových bodů a označíte přeexponovanou oblast. To vám vytvoří výběr s měkkým přechodem „do ztracena“. V případě malého nebo složitého výběru prolínání ponechte na nule. Při tom je třeba pamatovat na to, že přechod bude tvrdší a jasně viditelný – budete muset jeho hranice následně mírně rozmazávat.

prepaly-02.jpg 
Krok 2: Označení přeexponované oblasti

3. Vytvoření nové vrstvy z výběru

Za pomoci pravého tlačítka myší do označené oblasti vyvolejte kontextové menu, ve kterém zvolte možnost nové vrstvy. Pojmenujte si ji podle toho, kterou část přepálené pleťovky obsahuje. Budete se tak mezi vrstvami lépe orientovat během následujících úprav. Nakonec potvrďte tlačítkem OK. Ujistěte se, že nově vytvořená vrstva je v seznamu vrstev nad tou základní.

prepaly-03.jpg 
Krok 3: Vytvoření nové vrstvy z výběru

4. Získání zdrojové barvy

Abyste získali barvu, kterou budete přeexponovaný oblast překrývat, zvolte nástroj Kapátko (I) a klikněte co nejblíže k vašemu výběru. Tím dostanete do palety barev zdravou barvu pokožky, která se bude nejvíce podobat barvě pokožky v místech, kde nastala přeexpozice.

prepaly-04.jpg 
Krok 4: Získání zdrojové barvy

5. Vyplnění a překrytí přepalu

Ujistěte se, že jste v nově vytvořené vrstvě a v paletě barev máte tu, kterou jste získali za pomoci kapátka. Zvolte nástroj Plechovka barvy (G) a váš výběr vyplňte. V menu vrstev zvolte možnost Ztmavit nebo Tmavší barva, za pomoci kterých získáte poměrně dobrý výsledek. Podle potřeby pak změňte hodnotu krytí z původních 100 %. V našem případě se hodnota pohybovala kolem úrovně 35 %.

prepaly-05.jpg 
Krok 5: Vyplnění a překrytí přepalu 

Článek vyšel v časopisu DIGIfoto 6/2011.

Určitě si přečtěte

Články odjinud