Kontrasty dělají Zemi krásnou

29. září 2006
TWEET SDÍLET

Až do 31. října si můžete vyjít na vzdělávací výlet do parku Kampa, kde je pod širým nebem na panelech vystaveno 120 velkoformátových fotografií (180 x 120 cm), které pořídil Francouz Yann Arthus Bertrand. Snímky zobrazují pouště i arktické polární krajiny, pusté části země i přelidněné oblasti, pozoruhodné jsou nejen tím, jak vznikly. Záběry autor, specializující se na leteckou fotografii, zachytil z vrtulníku ve výšce 30 až 3000 metrů. Bertrand klade důraz na ekologii, obnovitelnost energetických a zachování přírodních zdrojů. Výstava zdůrazňuje, jak hluboký je význam ochrany životního prostředí a jak nevhodně člověk zasahuje do přírody.

Klepněte pro větší obrázek
Pakrk na Kampě

Výstava začíná hned pod Karlovým mostem a pokračuje u Lenonovy zdi. Prostředí parku u řeky je více než příhodné. Divák sleduje barevné, vizuálně bohaté, často abstraktní obrazce koberečků, chomáčů bavlny či políček. Arktický ledovec pluje mořem a narušuje břehy. Duhově barevná skvrna se stáčí oceánem. Fotografie stojící lehce na hraně kýče nelze vnímat jen jako vizuální zážitek. I když některé snímky jsou doslova pastvou pro oči a jsou viditelně pořízeny pro efekt. Ačkoli záběr na vesnici postiženou zemětřesením není pěkný pohled. Všechny fotografie nejsou samy o sobě negativní, ale komentář pod nimi uvádí varovné signály či alarmující čísla. Žluté tabulky u každé fotografie stručně shrnují neutěšený stav země: „Na světě je více než 50% řek znečištěno. V Evropě je pouhých 5 z 55 největších toků bez znečištění“ nebo „Arktická ledová kra je o 40% slabší, než byla v roce 1940.“

Klepněte pro větší obrázek
Foto z výstavy

Doprovodné texty mají za úkol diváka vzdělat a pokud možno alespoň po dobu návštěvy v něm vyvolat obavy o naši planetu. Cíl se zdá být jasný – prostřednictvím exkluzivních fotografií upozornit na zhoršující se stav země. Je v pořádku, že se z komentářů člověk dozví mnoho o původu fotografií i o přírodních a civilizačních jevech. Agitátorský tón větám, místy vytrženým z kontextu, však sluší málo.

Komentáře v podstatě opakují ne neznámé, stále více propírané informace a fakta. Např. že dvacet procent obyvatel světa nemá přístup k pitné vodě a padesát procent všech obyvatel planety žije ze dvou dolarů na den. Ona připomenutí nelichotivých skutečností a katastrof proběhlých či hrozících znějí často syrově. Ale pokud alespoň sedmina uvízne odcházejícímu v hlavě bude to dobře.

Klepněte pro větší obrázek
Y. A. Bertrand na versnisáži

Humánní poselství výstavy si uvědomují také školy, které tímto způsobem mohou poměrně snadno předat studentům znalosti. U obrazů se střídají zástupy studentů základních a středních škol, jak ustojí postávání před panely desetileté děti je v mnoha případech jasné. Ale i pro pár výjimek to stojí za to. Primární cílovou skupinou se ovšem zdají být hlavně zahraniční turisté, pro které je připraven anglický text na prvním místě. Součástí výstavy je také mapa světa, na níž jsou vyznačená místa, která fotograf zachytil. Je zpestřením nejen pro děti.

Klepněte pro větší obrázek

Výstava proběhla ve více než 100 zemích a všude vzbudila velkou pozornost. Je přístupná 24 hodin denně a je zdarma. Navíc večer jsou snímky nasvícené. Yann Arthus Bertrand (1946) se věnuje reportážní fotografii a od roku 1986 se zaměřuje na letecké snímky. Jeho agentura Altitude je jedinou banku leteckých fotografií svého druhu, která sdružuje fotografy celého světa. Bertrand pracuje výhradně s fotoaparáty Canon.

Klepněte pro větší obrázek
Více informací o výstavě najdete zde.


Jak na fotografování s dlouhým časem v noci a ve dne

Jak na fotografování s dlouhým časem v noci a ve dne

Expoziční čas je jednou ze tří (čas, clona, citlivost) veličin, které jsou pro vznik fotografie nejdůležitější, nemluvě o jejich vzájemné závislosti. Jak správně na dlouhou expozici a k čemu je dobrá?

Petr Březina
Fotoškola
10 filmů o fotografii, které byste měli vidět

10 filmů o fotografii, které byste měli vidět

Filmy, ve kterých hraje důležitou roli fotografie či fotograf vznikají už dlouhá desetiletí. Existuje však více filmů, než jen legendární Zvětšenina, kamery natáčí dál a v hlavách filmařů se rodí nové neotřelé příběhy…

Petr Březina
Kultura
6 nejlepších programů pro úpravu fotografií zdarma

6 nejlepších programů pro úpravu fotografií zdarma

Helena Vyplelová
Fotografický software
6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

Desetitisíce fotek na disku ve stovkách složek, jejichž obsah je takřka nemožné ručně roztřídit – noční můra nejednoho zapáleného (a trochu líného) fotografa. Nejeden správce fotek přitom pomůže tohle peklo vyřešit.

časopis Computer
Fotografický softwareFotoškola
7 legendárních filmových kompaktů, které musíte vyzkoušet

7 legendárních filmových kompaktů, které musíte vyzkoušet

Pokukujete po analogovém přístroji, s nímž byste si mohli vyzkoušet fotografování na film? Nebo si chcete vytvořit malou analogovou sbírku? Snadno ovladatelné kinofilmové kompakty vám mohou otevřít cestu do hlubin analogové fotografie.

Helena Vyplelová
Technika
Nejlepší plnoformátové fotoaparáty pro aktivní fotografy. Bezzrcadlovky i se zrcadlem

Nejlepší plnoformátové fotoaparáty pro aktivní fotografy. Bezzrcadlovky i se zrcadlem

Doporučíme nejlepší fotoaparáty s plnoformátovým snímačem, které by mohly potěšit nejen zkušenější fotografy, ale i ty začínající.

Petr BřezinaJan Pánek
Full-frame