Konica Minolta Dimage X60: malý, ale šikovný

17. června 2005
TWEET SDÍLET
Konica Minolta Dimage X60: malý, ale šikovný
Přinášíme vám slibovanou podrobnou recenzi ultrakompaktního stylového modelu Dimage X60 s 5 miliony efektivních megapixelů. Spolu s námi máte možnost se přesvědčit, zda je X60 skutečně důstojným nástupcem modelu X50, a zjistit, co všechno vám tento přístroj může nabídnout.

Tichý společník

Fotoaparát se nesnaží funkcemi nijak imponovat, má za úkol být nenápadným a rychlým společníkem, s nímž vše půjde opravdu snadno. Displej zobrazuje jen to nejnutnější, nemůžete počítat se zobrazením použitého času závěrky či clonového čísla, v úvahu tedy nepřichází ani pokročilejší funkce jako například zobrazení histogramu. Pokud Vám zobrazované ikony příliš nepřináší, můžete pomocí speciálního tlačítka dát přednost zcela čisté obrazovce pro ještě příjemnější kompozici. Správné zaostření bude indikováno i v této situaci, a to zvukovým signálem. Mimochodem příjemnou funkcí v nastavení je možnost odděleně vybrat vypnutí zvuků fotoaparátu, především nepříjemné signalizace samospouště, ale ponechání užitečných signalizací ostření a závěrky.

V módu scénických režimů lze ručně navolit Portrét, Sport, Krajina, Západ slunce, Noční snímek, Super Makro a Text. Zvolit lze i „Auto“ a v tom případě fotoaparát sám nastaví nejvhodnější scénický režim dle podmínek pro nejuspokojivější výsledky. Sám vybírá pouze z prvních 4 jmenovaných, což bohatě stačí, krajinu a portrét indikuje spolehlivě.


Režim Krajina využijete vždy, když budete fotografovat vzdálené cíle
a zároveň budete požadovat co největší hloubku ostrosti
Max. velikost

Menu nabízí navolení univerzální expozice multisegmentové (měření z 256 oblastí) nebo bodové, výhodné při větších světelných kontrastech snímku, například při fotografování objektu proti světlému pozdí, obloze atd. V menu jsme objevili i možnost kompenzace expozice o ±2 EV po 1/3. Dále máte i možnost přiřazení nějaké vaší oblíbené funkce levému a pravému tlačítku křížového voliče. Přiznejme si, že pouze na automatiku kompaktů se nedá vždy spoléhat, fotoaparát není inteligentní robot, který ví co přesně potřebujeme, a proto přiřazení právě zmiňované funkce se jeví příhodné, při fotografování pak můžete šipkami hbitě ovlivňovat alespoň celkovou expozici.

Hodnoty citlivosti snímače řídí při kreativních režimech automatika, v základním módu je umožněno nastavovat hodnotu manuálně výběrem z ISO 50, 100, 200 a 400. Výrobce si je patrně (a naštěstí) vědom vysoké hladiny zašumění obrazu, automatika je tudíž omezena jen na rozsah 50 až 160. Ovlivnit můžete i vyvážení bílé barvy, ve výběru se nachází obvyklá kombinace: denní světlo, zataženo, žárovka a zářivka.

Přibližte se přírodě

O korektní zaostření se stará 5bodový autofokus, při delším stisknutí středového tlačítka křížového voliče zvolíte 1bodové, pokud není automatika zcela spolehlivá a hloubka ostrosti je navíc malá (např. při režimu Makro). Při ostření v šeru fotoaparát potěšil svými vlastnostmi, neměl s ostřením větší potíže. Výjimečnou a čas šetřící vlastností je ostření již od 10 cm při běžném režimu na nejkratší ohnisko, tzn. bez speciálního nastavování Makro režimu někde v nabídce menu. Deseti centimetry však ostřící vzdálenost nekončí. Výběrem režimu Super Makro v kreativních režimech se můžete k objektům přiblížit i na 5 cm, navíc při ohnisku 72 mm (jste tedy navíc přiblíženi objektivem, oproti nejkratšímu ohnisku 37 mm). Těm, kdo mají rádi malé věci, Dimage X60 radost udělá tedy jak sebou samou, tak i svými fotografiemi. Musím ale upozornit, že v praxi se ukázalo, že je velký problém s hloubkou ostrosti. V případě, že budete chtít zachovat čisté fotky při ISO 5O a nebudete používat blesku fotoaparátu (který pro makrofotografie není nejvhodnější), zůstanete na nejmenší možné hodnotě clony, a to F3,9 při ohnisku 72 mm.


Super makro, ukázka malé hloubky ostrosti
Max. velikost

Oblíbené videosekvence získáte ve formátu Motion JPEG. Výhodou je omezení pouze volným místem na paměťovém médiu, rozlišení 320 x 240 obrazových bodů však může být pro někoho nedostačující. Společně s volitelnou snímkovou frekvencí 30 fps ovšem kvalita nikoho neurazí. Video je se zvukem a samozřejmostí je i zoomování při nahrávání. S přístrojem můžete pořídit statické a dokonce i video snímky v barvách či s efektem Black and White nebo působivým zabarvením Sepia.


Fotografie v barvě (efekt Color)
Max. velikost l Max. velikost l Max. velikost

Proč jenom fotit? 

Pořízením snímku nemusí vaše spolupráce s Vaším digitálem zdaleka končit. Díky velkému displeji je předvádění fotek ostatním docela reálné, 4-násobný digitální zoom umožní i pěkné přiblížení detailů. Pro prohlížení ani nemusíte odkrývat objektiv, fotoaparát aktivujete delším stiskem tlačítka přehrávání. Pokud se z režimu prohlížení přepnete do menu, zužitkujete třeba nahrání zvukové poznámky v délce až 15 s. Zábavu si jistě užijete s funkcí „snímek ve snímku“, kdy si vyberete jeden z devíti rámečků, vhodně jej nakomponujete v nafoceném snímku a do něj vyfotíte další snímek. Následným úpravám velikosti obrazu v počítači se tak příjemně můžete vyhnout, a to i třeba tím, že využijete schopnost oříznutí snímku či vytvoření kopie (nejen) pro e-mail, která se vytvoří v rozlišení 640 x 480. Videosekvence můžete editovat tak, že „vystřihnete“ nelíbivé úseky sekvence. Máte i možnost výběru políčka a vytvoření statického snímku.


Snímek ve snímku
Max. velikost

Fotoaparát dnes tedy není, jak vidno, pouze fotoaparátem, ale všestranným přístrojem. Kromě zmiňovaných doplňkových funkcí včetně ozvučených videosekvencí je možno tento přístroj využít jako webovou kameru či diktafon, na který pořídíte až 3 hodiny dlouhou zvukovou nahrávku.

Součástí balení je CD s programem Dimage Master Lite, sympatický prográmek pro prohlížení, organizaci a úpravy fotografií. Zobrazuje EXIF informace, poskytuje možnost úpravy histogramu, saturace, ostrosti, barev a dalšího.

Témata článku: Testy, Sony

Určitě si přečtěte

8 tipů na nejvýhodnější pokročilé kompaktní fotoaparáty. A proč jsou lepší než fotomobily

8 tipů na nejvýhodnější pokročilé kompaktní fotoaparáty. A proč jsou lepší než fotomobily

Malé kompaktní fotoaparáty jsou vhodné i pro pokročilé fotografy. Nabízejí výbornou obrazovou kvalitu a maximální kontrolu nad procesem fotografování. Současně jsou vždy po ruce.

40 Helena Vyplelová

Helena Vyplelová
Technika
Panasonic Lumix S5, kompaktní hybridní fullframe fotoaparát je tu!

Panasonic Lumix S5, kompaktní hybridní fullframe fotoaparát je tu!

11 Helena Vyplelová

Helena Vyplelová
Panasonic
6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

Desetitisíce fotek na disku ve stovkách složek, jejichž obsah je takřka nemožné ručně roztřídit – noční můra nejednoho zapáleného (a trochu líného) fotografa. Nejeden správce fotek přitom pomůže tohle peklo vyřešit.

15 časopis Computer

časopis Computer
SoftwareFotoškola