Konica Minolta Dimage X60: malý, ale šikovný

Konica Minolta Dimage X60: malý, ale šikovný

Přinášíme vám slibovanou podrobnou recenzi ultrakompaktního stylového modelu Dimage X60 s 5 miliony efektivních megapixelů. Spolu s námi máte možnost se přesvědčit, zda je X60 skutečně důstojným nástupcem modelu X50, a zjistit, co všechno vám tento přístroj může nabídnout.

Konica Minolta získala ve štíhlosti svých digitálů jasně primát. Jako první již v lednu 2002 přišla na trh s novou technologií lomené optické dráhy, díky které mohla zmenšit rozměry nového 2Mpx fotoaparátu Dimage X, které se zachovají i při používání trojnásobného zoomu. Nyní jsme již o několik kroků dále, řada se rozrostla o několik dalších modelů a parametry se pozměnily. Novinkou tohoto měsíce je pohotový model Dimage X60 disponující 5 miliony efektivních megapixelů a trojnásobným transfokátorem.


Dva základní pohledy na elegantní kompakt

Konstrukce a ovládání

Zabudovaný objektiv je konstruován s rozsahem ohniskových vzdáleností 37–114 mm (v přepočtu na kinofilm). Díky jeho zabudování a absenci vysouvacího mechanismu bylo zároveň umožněno i zkrácení doby náběhu přístroje. Typicky nízká světelnost kompaktů je na nejkratším ohnisku ještě poněkud horší, hodnota začíná až u F3,3. Na nejdelším ohnisku je udávána průměrná světelnost F4,0.

Snažením slečen a dam dnešní doby je být štíhlá a digitální fotoaparáty jdou s dobou také. Řada Dimage, včetně představovaného jedince X60 se může honosit tělem štíhlým 22 mm, dalšími rozměry 84 x 56 mm a hmotností 115 gramů. Díky takové velikosti se nemusíte zatěžovat přemýšlením, zda se vyplatí „tahat s sebou ten foťák“. V kapse se místo pro něj vždy najde. Jelikož jde o fotoaparát, který Vás bude pravděpodobně doprovázet téměř všude, bude Vám záležet na jeho vzhledu, a proto vás jistě potěší možnost výběru ze tří barev opláštění. Nechme se překvapit, zda se barevná škála ještě rozroste podobně jako u předchozího modelu X50…


Základní barevné varianty Dimage X60. Přibudou další?

Celkový design je jednoduchý a čistý. Z jednoduchého profilu vyčnívá pouze naboku očko na řemínek a vepředu nějakých pár milimetrů navíc, které patří posuvnému krytu objektivu. Zajímavější je pouze zadní strana přístroje, jejíž největší plochu zabírá rozměrná LCD obrazovka s úhlopříčkou 6,3 cm. Její rozlišení je vzhledem k rozměrům nízké, a to pouhých 115 tisíc pixelů. I přes velké zrno je však čitelnost obrazu ve všech podmínkách poměrně dobrá, totiž už samotná velikost činí kompozici a prohlížení snímků příjemným.

Přístroj uvedete do chodu horizontálním posunem krytky objektivu a poté si vyberete na horní straně jeden ze tří hlavních módů. Přístroj je plně automatický, v prvním módu je k dispozici klasická automatika, ve druhém můžete volit z několika kreativních programů a nabídka v menu je zároveň poněkud omezena, ve třetím je k dispozici nahrávání videosekvencí. Zadní strana nabízí dobře známý křížový volič. Pomocí horní a dolní šipky můžete pohodlně a rychle ovládat režim blesku, vybrat sériové snímání či samospoušť.

Napájení je vyřešeno speciální dodávanou lithiovou baterií, ke které je dodávána v balení nabíječka. Její nepříliš oslňující kapacita 660mAh vystačí v průměru na získání dostatečného počtu 150 snímků.

Data uložíte na paměťové karty Secure Digital, případně MMC. Nepříliš šikovně přístupný slot pro kartu najdete vedle očka na řemínek. Jako součást balení nenajdete žádnou kartu, k použití je tu však interní paměť s kapacitou 15 MB, která se určitě vyplatí jako záložní médium, i v případě vaší náhodné zapomnětlivosti. Samozřejmostí je ovšem jako vždy dokoupení karty, pro plné využití v tomto případě doporučuji s kapacitou 512 MB. Ta se plně zaplní po vyfotografování 150 snímků v nejvyšším rozlišení. Takové množství fotografií ani na 1 cyklus životnosti baterie nenafotíte, ale předpokládám i využití hlasových či video poznámek, jejichž data zaberou další prostor. Indikace je dvoufázová a za druhou polovinou energie ubývá spíše rychleji.

Pokračování 2 / 4

Funkce a vybavení

Tichý společník

Fotoaparát se nesnaží funkcemi nijak imponovat, má za úkol být nenápadným a rychlým společníkem, s nímž vše půjde opravdu snadno. Displej zobrazuje jen to nejnutnější, nemůžete počítat se zobrazením použitého času závěrky či clonového čísla, v úvahu tedy nepřichází ani pokročilejší funkce jako například zobrazení histogramu. Pokud Vám zobrazované ikony příliš nepřináší, můžete pomocí speciálního tlačítka dát přednost zcela čisté obrazovce pro ještě příjemnější kompozici. Správné zaostření bude indikováno i v této situaci, a to zvukovým signálem. Mimochodem příjemnou funkcí v nastavení je možnost odděleně vybrat vypnutí zvuků fotoaparátu, především nepříjemné signalizace samospouště, ale ponechání užitečných signalizací ostření a závěrky.

V módu scénických režimů lze ručně navolit Portrét, Sport, Krajina, Západ slunce, Noční snímek, Super Makro a Text. Zvolit lze i „Auto“ a v tom případě fotoaparát sám nastaví nejvhodnější scénický režim dle podmínek pro nejuspokojivější výsledky. Sám vybírá pouze z prvních 4 jmenovaných, což bohatě stačí, krajinu a portrét indikuje spolehlivě.


Režim Krajina využijete vždy, když budete fotografovat vzdálené cíle
a zároveň budete požadovat co největší hloubku ostrosti
Max. velikost

Menu nabízí navolení univerzální expozice multisegmentové (měření z 256 oblastí) nebo bodové, výhodné při větších světelných kontrastech snímku, například při fotografování objektu proti světlému pozdí, obloze atd. V menu jsme objevili i možnost kompenzace expozice o ±2 EV po 1/3. Dále máte i možnost přiřazení nějaké vaší oblíbené funkce levému a pravému tlačítku křížového voliče. Přiznejme si, že pouze na automatiku kompaktů se nedá vždy spoléhat, fotoaparát není inteligentní robot, který ví co přesně potřebujeme, a proto přiřazení právě zmiňované funkce se jeví příhodné, při fotografování pak můžete šipkami hbitě ovlivňovat alespoň celkovou expozici.

Hodnoty citlivosti snímače řídí při kreativních režimech automatika, v základním módu je umožněno nastavovat hodnotu manuálně výběrem z ISO 50, 100, 200 a 400. Výrobce si je patrně (a naštěstí) vědom vysoké hladiny zašumění obrazu, automatika je tudíž omezena jen na rozsah 50 až 160. Ovlivnit můžete i vyvážení bílé barvy, ve výběru se nachází obvyklá kombinace: denní světlo, zataženo, žárovka a zářivka.

Přibližte se přírodě

O korektní zaostření se stará 5bodový autofokus, při delším stisknutí středového tlačítka křížového voliče zvolíte 1bodové, pokud není automatika zcela spolehlivá a hloubka ostrosti je navíc malá (např. při režimu Makro). Při ostření v šeru fotoaparát potěšil svými vlastnostmi, neměl s ostřením větší potíže. Výjimečnou a čas šetřící vlastností je ostření již od 10 cm při běžném režimu na nejkratší ohnisko, tzn. bez speciálního nastavování Makro režimu někde v nabídce menu. Deseti centimetry však ostřící vzdálenost nekončí. Výběrem režimu Super Makro v kreativních režimech se můžete k objektům přiblížit i na 5 cm, navíc při ohnisku 72 mm (jste tedy navíc přiblíženi objektivem, oproti nejkratšímu ohnisku 37 mm). Těm, kdo mají rádi malé věci, Dimage X60 radost udělá tedy jak sebou samou, tak i svými fotografiemi. Musím ale upozornit, že v praxi se ukázalo, že je velký problém s hloubkou ostrosti. V případě, že budete chtít zachovat čisté fotky při ISO 5O a nebudete používat blesku fotoaparátu (který pro makrofotografie není nejvhodnější), zůstanete na nejmenší možné hodnotě clony, a to F3,9 při ohnisku 72 mm.


Super makro, ukázka malé hloubky ostrosti
Max. velikost

Oblíbené videosekvence získáte ve formátu Motion JPEG. Výhodou je omezení pouze volným místem na paměťovém médiu, rozlišení 320 x 240 obrazových bodů však může být pro někoho nedostačující. Společně s volitelnou snímkovou frekvencí 30 fps ovšem kvalita nikoho neurazí. Video je se zvukem a samozřejmostí je i zoomování při nahrávání. S přístrojem můžete pořídit statické a dokonce i video snímky v barvách či s efektem Black and White nebo působivým zabarvením Sepia.


Fotografie v barvě (efekt Color)
Max. velikost l Max. velikost l Max. velikost

Proč jenom fotit? 

Pořízením snímku nemusí vaše spolupráce s Vaším digitálem zdaleka končit. Díky velkému displeji je předvádění fotek ostatním docela reálné, 4-násobný digitální zoom umožní i pěkné přiblížení detailů. Pro prohlížení ani nemusíte odkrývat objektiv, fotoaparát aktivujete delším stiskem tlačítka přehrávání. Pokud se z režimu prohlížení přepnete do menu, zužitkujete třeba nahrání zvukové poznámky v délce až 15 s. Zábavu si jistě užijete s funkcí „snímek ve snímku“, kdy si vyberete jeden z devíti rámečků, vhodně jej nakomponujete v nafoceném snímku a do něj vyfotíte další snímek. Následným úpravám velikosti obrazu v počítači se tak příjemně můžete vyhnout, a to i třeba tím, že využijete schopnost oříznutí snímku či vytvoření kopie (nejen) pro e-mail, která se vytvoří v rozlišení 640 x 480. Videosekvence můžete editovat tak, že „vystřihnete“ nelíbivé úseky sekvence. Máte i možnost výběru políčka a vytvoření statického snímku.


Snímek ve snímku
Max. velikost

Fotoaparát dnes tedy není, jak vidno, pouze fotoaparátem, ale všestranným přístrojem. Kromě zmiňovaných doplňkových funkcí včetně ozvučených videosekvencí je možno tento přístroj využít jako webovou kameru či diktafon, na který pořídíte až 3 hodiny dlouhou zvukovou nahrávku.

Součástí balení je CD s programem Dimage Master Lite, sympatický prográmek pro prohlížení, organizaci a úpravy fotografií. Zobrazuje EXIF informace, poskytuje možnost úpravy histogramu, saturace, ostrosti, barev a dalšího.

Pokračování 3 / 4

Obrazová kvalita, testy, demosnímky

Obrazová kvalita, testy, demosnímky

Fotoaparát Konica Minolta Dimage X60 má poměrně měkkou kresbu. Barevné podání není 100% kvalitní, je zde viditelné zkreslení na maximální a minimální ohniskovou vzdálenost. Chromatická aberace je sice znatelná, ale ne přehnaně. Na fotografiích je vidět, jak ubývá ostrost v rozích.

Tabulka a graf šumu

ISO Jasová složka R G B
50 8,84 9,25 8,79 8,4
100 8,76 9,19 8,81 8,48
200 8,98 9,3 9,23 8,99
400 8,84 9,65 9,12 10,37

Šum se zdá už při ISO 100 vyšší jak obtížný. Díky němu zaniká ostrost fotografie.

Šum při ISO 100 / ISO 400


Max. velikost   l Max. velikost

Naměřili jsme:

Výrobce láká velice rychlým uvedením do provozu za cca 0,5 s. Ono je to ale opravdu jen „cca“ a navíc se tato doba vztahuje pouze na dobu mezi zapnutím a zobrazením informací na LCD. Suma sumárum tedy první snímek získáte za 2,5 s, tedy žádných 0,5 s. I tak jde samozřejmě o výbornou hodnotu, díky které šťastně zachytíte mnoho momentek. Odezva závěrky je rychlá, jde téměř o neměřitelnou hodnotu. Všeobecně jde o přístroj s průměrnými reakcemi, které se navíc obecně zpomalují použitím blesku. Sériové snímání lze považovat za doplňkové, u jiných přístrojů naleznete i rychlejší série. Pochválit lze schopnost rychle zaostřit.

 • první snímek: 2,50 s
 • snímek bez namáčknutí: 0,90 s
 • snímek s namáčknutím: 0,08 s
 • ukládání - připravenost k dalšímu snímku: 1,60 s
 • sériové snímání: 1,7 sn./s
 • počet snímků v sérii 4 sn.

Měřeno s paměťovou kartou Kingston SD, 128 MB ve formátu JPEG s nejnižší kompresí

Demosnímky

Testovací obrazec – nejkratší ohnisko


Max. velikost

Testovací obrazec – nejdelší ohnisko


Max. velikost

Makro exaktní


Max. velikost

Super Makro exaktní


Max. velikost

Makro reálné z 10 cm


Max. velikost

Super makro reálné


Max. velikost

Zoom – nejkratší ohnisko


Max. velikost

Zoom – nejdelší ohnisko


Max. velikost

Pleťové odstíny – denní světlo


Max. velikost

Pleťové odstíny – denní světlo + blesk


Max. velikost

Pleťové odstíny s bleskem


Max. velikost

Pokračování 4 / 4

Celkové hodnocení

Celkové hodnocení

Lehká ovladatelnost spolu s možnostmi úprav snímků a videa přímo ve fotoaparátu zaujme jistě každého, kdo se chce především bavit. Pro náročnější zábavu je k fotoaparátu vyráběno i podvodní pouzdro odolávající hloubce 40 m pod hladinou, které však přístroj ochrání nejen pod vodou. Velikostí je Dimage skvěle přenosná, nevysouvající se objektiv má i tu výhodu, že je před poškozením více chráněn. Využít fotoaparát jako diktafon také není k zahození. Velký LCD displej má sice malé rozlišení, ale je to lepší než mít LCD displej třeba poloviční.

Tedy až na obrazovou kvalitu tu máme šikovný stylový ultrakompakt, se kterým si fotografování užijete. Konika Minolta jej sice prodává za poměrně nemalou cenu, ta jde ovšem na vrub především skvělým rozměrům a použité technologii řešení objektivu. Jelikož jde nyní o novinku, očekávala bych v dohledné době cenový pokles.

Plusy:

 • skladnost
 • post úpravy fotografií
 • ovládání
 • velký LCD displej

Minusy:

 • obrazová kvalita
 • šum
 • nelze zobrazit expoziční hodnoty (čas, clona)

Cena:

 • 9 990 Kč vč. DPH

Zdroj: 

Konica Minolta Česká republika
www.konicaminolta.cz

Určitě si přečtěte

Články odjinud