Konečně jsme se dočkali – je tu nový EOS 6D II a EOS 200D

Těsně před letními prázdninami přichází Canon s novými modely digitálů. Těšit se můžeme na pokročilou APS-C zrcadlovku Canon EOS 200D a především na netrpělivě očekávaný „základní“ fullframe Canon EOS 6D II.

Canon EOS 6D Mark II – vstup do světa plného formátu

Po dlouhých pěti letech jsme se dočkali nástupce oblíbené levné plnoformátové zrcadlovky Canon EOS 6D. Druhá generace, v podobě modelu Canon EOS 6D II, nabídne nový snímač, procesor, vylepšený autofokus a dotykovou obrazovku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Jádrem snímací soustavy je nový plnoformátový Dual Pixel CMOS senzor s efektivním rozlišením 26,2 Mpx, tedy o 6 Mpx vyšší než u předchozího modelu, a maximální nativní citlivostí ISO 40 000, rozšiřitelnou až na ISO 102 400. O zpracování obrazu se stará, tak jako u všech nových zrcadlovek Canonu, procesor DIGIC 7, umožňující kontinuální snímání rychlostí až 6,5 sn./s (s přeostřováním). Vyrovnávací paměť pojme sérii až 21 fotek ve formátu RAW (14 bitů) a až 150 JPEGů. Akurátní změření expozice obstarává snímač RGB+IR s 7560 body. Závěrka pracuje rychlostí 30–1/4 000 s.

Automatické ostření při focení přes hledáček využívá fázové detekce, přičemž k dispozici je 45 ostřicích bodů křížového typu. V režimu živého náhledu se aktivuje Dual Pixel AF s maximálně 63 body pokrývajícími 80 % plochy záběru. Co však na těle nového Canonu bohužel chybí, je joystick dedikovaný výběru ostřícího bodu, malou náplastí budiž možnost volby oblasti zaostření dotykem na nově dotykovém LCD. Udaná citlivost autofokusu je 18 EV až -3 EV.

 

Stáhněte si kompletní technické parametry Canonu EOS 6D Mark II

 

Co se týká fotografických režimů, k dispozici jsou všechny klasické módy PASM, včetně plně automatických a scénických, a nechybí ani nejrůznější možnosti bracketingu (expoziční, vyvážení bílé aj.), HDR režim či možnost uživatelského nastavení obrazových parametrů. Canon EOS 6D II umí natáčet videosekvence ve Full HD rozlišení při 60 sn./s do formátu MP4. 4K záznam je možný pouze ve formě časosběru při 30 a 25 sn./s – ukládá se do formátu MOV. Specialitou je pak zabudovaná stabilizac obrazu na snímači, kterou využijete pouze při natáčení videa – stabilizace komunikuje s novými stabilizovanými objektivy.

Za výbornou lze označit možnost bezdrátové konektivity – fotoaparát je vybaven WiFi modulem s možností rychlého spárování přiblížením (NFC) a podporována je též technologie Bluetooth pro setrvalé, energetické propojení s chytrým zařízením. Potěší také přítomnost GPS modulu, a tedy možnost přímého zápisu zeměpisných souřadnic do EXIFu snímku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Ke komponování záběru slouží hledáček s cca 98% pokrytím a 0,71× zvětšením. Zadní 3“ otočný LCD s rozlišením 1 040 000 bodů je nově dotykový. Rozložení a funkcionalita externích ovládacích prvků je takřka totožná jako u předchůdce; potěší 28 uživatelsky programovatelných funkcí. Synchronizační čas blesku je 1/180 s. Přítomen je vstup pro externí mikrofon a dálkovou spoušť, zdířka pro HDMI a USB kabel. Některé uživatele ovšem může zklamat absence druhého slotu na paměťové karty (SD/SDHC/SDXC).

Tělo fotoaparátu je vyrobené z hliníkové slitiny a polykarbonátové pryskyřice se skelnými vlákny a na exponovaných místech je utěsněno proti vniknutí prachu a vlhkosti. Rozměry přístroje činí 144 × 110,5 × 74,8 mm a váha odpovídá 765 gramům (vč. karty a baterie). O napájení se stará li-ion akumulátor LP-E6N s výdrží asi 1 200 snímků na jedno nabití; kapacitu lze navýšit použitím kompatibilního bateriového gripu BG-E21 (300 USD). Canon EOS 6D Mark II se začne prodávat v srpnu. Za samotné tělo zaplatíte 55 990 Kč, za kit s objektivem EF 24–105 mm to bude 66 990 Kč.

Canon EOS 200D – malý a lehký model pro začátečníky

Druhou novinkou z dílny Canonu je kompaktní začátečnická zrcadlovka EOS 200D, která navazuje na čtyři roky starý model EOS 100D. Mezi zásadní inovace patří nový čip a dotykový displej, jenž je dle specifikací totožný jako u současně oznámené fullframe DSLR EOS 6D II.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Canon EOS 200D je osazen APS-C CMOS snímačem s efektivním rozlišením 24,2 Mpx – mělo by se jednat o čip, kterým je vybaven též pokročilý model EOS 77D ze začátku tohoto roku – a maximální citlivostí ISO 26 500 (lze rozšířit na ISO 51 200). Zpracování obrazu má na starosti nový procesor DIGIC 7, umožňující kontinuální snímání rychlostí 5 sn./s. Závěrka pracuje v rozsahu rychlostí 30–1/4 000 s. Co do obrazové kvality lze tedy očekávat podobný výkon jako u střední třídy EOSu 77D.

Jelikož se však jedná o levný, začátečnický model, muselo se někde ušetřit. Černého Petra si vybral systém autofokusu, který je hodně okleštěný především při focení přes hledáček – k dispozici je pouze 9 ostřicích bodů, z nichž jeden, středový, je křížového typu. S citlivostí do -0,5 EV nejspíš bude mít ostření problém v horších světelných podmínkách. Reputaci nicméně vylepšuje Dual Pixel AF se 49 body a citlivostí do -2 EV, který se aktivuje při fotografování přes LCD (live view).

 

Stáhněte si kompletní technické parametry Canonu EOS 200D

 

Fotografické režimy zahrnují tradiční nabídku od plné automatiky, programového módu přes prioritní a scénické režimy (včetně HDR) až po plný manuál. K dispozici jsou i různé podoby bracketingu a jako bonus navíc také selfie mód. Úplným začátečníkům je určen fotografický průvodce. Snímky se ukládají do RAWu (14 bit) a/nebo JPEGu. Video dokáže Canon EOS 200D natáčet maximálně ve Full HD rozlišení při snímkové frekvenci 60 fps; videosekvence se ukládají do formátu MP4, časosběrný záznam do formátu MOV. Fotoaparát je vybaven taktéž WiFi modulem s podporou NFC a technologií Bluetooth. Na těle najdeme též vstup pro externí mikrofon, HDMI a USB zdířku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Ke komponování záběru je určen optický hledáček s mírně horšími parametry než u vyspělejších modelů – s 95% pokrytím a 0,87× zvětšením, stále je však hledáček jedním z největších v kategorii levných zrcadlovek. Mnohem lepší specifikace nabídne zadní 3“ LCD displej s rozlišením 1 040 000 bodů, který je nejen otočný, ale též dotykový.

Hlavní devizou, respektive poznávacím znakem této modelové řady je nízká váha – cca 455 g – a kompaktní provedení s rozměry 122,4 × 92,6 × 69,8 mm. Přesto je přístroj, se šasi ze slitiny hliníku a polykarbonátu, utěsněn proti vniknutí prachu a vlhkosti. Soubory se ukládají na paměťové karty typu SD, výdrž akumulátoru LP-E17 je dimenzována na 650 (přes hledáček) či 260 (přes LCD) snímků.

Tělo Canonu EOS 200D se bude prodávat ve třech barevných variantách – černé, stříbrné a bílé – za 15 990 Kč, za kit s objektivem 18–55 mm F4–5,6 IS STM zaplatíte 18 990 Kč.

Témata článku: Technika, Canon, Fotoaparáty, Zrcadlovky, Digitální fotoaparáty na Heureka.cz


Recenze hry One Piece Odyssey. Trhlí piráti na nepříliš zajímavém dobrodružství

Recenze hry One Piece Odyssey. Trhlí piráti na nepříliš zajímavém dobrodružství

One Piece Odyssey zachycuje věrně obrazový styl a potřeštěnost knižní předlohy, ale jen s obtížemi dokáže zaujmout hráče tímto svérázným pokusem o akční RPG.

Michal Polok
One Piece OdysseyRecenze
Nejlepší aplikace pro tento týden: Relaxační 3D zvuky, levné ubytování a netradiční cvičení

Nejlepší aplikace pro tento týden: Relaxační 3D zvuky, levné ubytování a netradiční cvičení

** V marketech najdete množství titulů, ale jak objevit ty kvalitní? ** Každý týden je vybírá Apple, ale řada z nich má i verzi pro Android. ** Výsledkem jsou kolekce těch nejlepších aplikací svého druhu.

Adam Kos
Mobilní aplikace
Obnovitelné zdroje do 50 kW bez licence i stavebního povolení. Klíčová novela vstoupila v platnost

Obnovitelné zdroje do 50 kW bez licence i stavebního povolení. Klíčová novela vstoupila v platnost

Filip KůželStanislav Janů
LegislativaObnovitelné zdrojeFotovoltaika
Poslední přelomový produkt vizionáře Jobse. iPad změnil mobilní svět, dnes slaví 13 let

Poslední přelomový produkt vizionáře Jobse. iPad změnil mobilní svět, dnes slaví 13 let

** iPad byl poslední velký projekt Stevea Jobse, a měl pravdu... ** ...mezi telefony a notebooky skutečně něco chybělo ** Ze startu se jednalo jen o přerostlý iPhone, jenže iPad žije dodnes

Martin Chroust
LegendyiPad
Jak dobře vybrat fotoaparát. Zvažte, jestli nestačí mobil. Místo rozlišení jděte po velkém snímači

Jak dobře vybrat fotoaparát. Zvažte, jestli nestačí mobil. Místo rozlišení jděte po velkém snímači

Důležité otázky, na které byste si měli odpovědět před výběrem fotoaparátu. Je lepší kompakt, nebo zrcadlovka? Nestačí mobil? Jaký snímač, stabilizaci, hledáček… Co je důležité pro video?

Petr Březina
Průvodce nákupem
Recenze mobilu Google Pixel 7 Pro. Takhle má vypadat výborný fotomobil s Androidem

Recenze mobilu Google Pixel 7 Pro. Takhle má vypadat výborný fotomobil s Androidem

** Google opět ukázal, jak má vypadat správný Android ** Jedná se o vynikající fotomobil ** V Česku se bohužel projeví absence 5G či VoLTE

Jan Pánek
Vlajková loďRecenze
Velká kontrola USB nabíječek. Třetina měla nedostatky, dvě byly staženy z prodeje

Velká kontrola USB nabíječek. Třetina měla nedostatky, dvě byly staženy z prodeje

** USB nabíječky k mobilům patří mezi čím dál častěji kupované zboží ** Skoro třetina přitom nesplňuje všechna zákonná nařízení ** ČOI trh nabíječek pravidelně monitoruje

Jan Láska
Nabíječka k mobiluČOIBezpečnost
Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

** Nelibí se vám, když cizí lidé okukují váš dům? ** Všechny mapové aplikace nabízejí možnost rozmazání snímku ** Máme návod pro Apple Maps, Bing Maps, Mapy Google a Mapy.cz

Karel Kilián
SoukromíNávodyMapy
Bude to o prsa. Facebook a Instagram pořád neví, kdy jsou zobrazené bradavky porno

Bude to o prsa. Facebook a Instagram pořád neví, kdy jsou zobrazené bradavky porno

**Meta má zjednodušit pravidla a být ke všem spravedlivá **Facebook s Instagram věnují samostatný odstavec bradavkám **Pravidla ale neřeší nebinární, transsexuální a intersexuální osoby

Petr Urban
InstagramFacebookSociální sítě
Vodafone ohlásil zdražování. Týká se všech paušálních tarifů, cena naroste o 9 %

Vodafone ohlásil zdražování. Týká se všech paušálních tarifů, cena naroste o 9 %

** Období poklesu cen za mobilní služby končí ** Vodafone oznamuje plošné zdražení paušálů o 9 % ** Od konce února si připlatí noví i stávající zákazníci

Jan Láska
Tarify a mobilní službyNákup a cenyVodafone