Konečně jsme se dočkali – je tu nový EOS 6D II a EOS 200D

Těsně před letními prázdninami přichází Canon s novými modely digitálů. Těšit se můžeme na pokročilou APS-C zrcadlovku Canon EOS 200D a především na netrpělivě očekávaný „základní“ fullframe Canon EOS 6D II.

Canon EOS 6D Mark II – vstup do světa plného formátu

Po dlouhých pěti letech jsme se dočkali nástupce oblíbené levné plnoformátové zrcadlovky Canon EOS 6D. Druhá generace, v podobě modelu Canon EOS 6D II, nabídne nový snímač, procesor, vylepšený autofokus a dotykovou obrazovku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Jádrem snímací soustavy je nový plnoformátový Dual Pixel CMOS senzor s efektivním rozlišením 26,2 Mpx, tedy o 6 Mpx vyšší než u předchozího modelu, a maximální nativní citlivostí ISO 40 000, rozšiřitelnou až na ISO 102 400. O zpracování obrazu se stará, tak jako u všech nových zrcadlovek Canonu, procesor DIGIC 7, umožňující kontinuální snímání rychlostí až 6,5 sn./s (s přeostřováním). Vyrovnávací paměť pojme sérii až 21 fotek ve formátu RAW (14 bitů) a až 150 JPEGů. Akurátní změření expozice obstarává snímač RGB+IR s 7560 body. Závěrka pracuje rychlostí 30–1/4 000 s.

Automatické ostření při focení přes hledáček využívá fázové detekce, přičemž k dispozici je 45 ostřicích bodů křížového typu. V režimu živého náhledu se aktivuje Dual Pixel AF s maximálně 63 body pokrývajícími 80 % plochy záběru. Co však na těle nového Canonu bohužel chybí, je joystick dedikovaný výběru ostřícího bodu, malou náplastí budiž možnost volby oblasti zaostření dotykem na nově dotykovém LCD. Udaná citlivost autofokusu je 18 EV až -3 EV.

 

Stáhněte si kompletní technické parametry Canonu EOS 6D Mark II

 

Co se týká fotografických režimů, k dispozici jsou všechny klasické módy PASM, včetně plně automatických a scénických, a nechybí ani nejrůznější možnosti bracketingu (expoziční, vyvážení bílé aj.), HDR režim či možnost uživatelského nastavení obrazových parametrů. Canon EOS 6D II umí natáčet videosekvence ve Full HD rozlišení při 60 sn./s do formátu MP4. 4K záznam je možný pouze ve formě časosběru při 30 a 25 sn./s – ukládá se do formátu MOV. Specialitou je pak zabudovaná stabilizac obrazu na snímači, kterou využijete pouze při natáčení videa – stabilizace komunikuje s novými stabilizovanými objektivy.

Za výbornou lze označit možnost bezdrátové konektivity – fotoaparát je vybaven WiFi modulem s možností rychlého spárování přiblížením (NFC) a podporována je též technologie Bluetooth pro setrvalé, energetické propojení s chytrým zařízením. Potěší také přítomnost GPS modulu, a tedy možnost přímého zápisu zeměpisných souřadnic do EXIFu snímku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Ke komponování záběru slouží hledáček s cca 98% pokrytím a 0,71× zvětšením. Zadní 3“ otočný LCD s rozlišením 1 040 000 bodů je nově dotykový. Rozložení a funkcionalita externích ovládacích prvků je takřka totožná jako u předchůdce; potěší 28 uživatelsky programovatelných funkcí. Synchronizační čas blesku je 1/180 s. Přítomen je vstup pro externí mikrofon a dálkovou spoušť, zdířka pro HDMI a USB kabel. Některé uživatele ovšem může zklamat absence druhého slotu na paměťové karty (SD/SDHC/SDXC).

Tělo fotoaparátu je vyrobené z hliníkové slitiny a polykarbonátové pryskyřice se skelnými vlákny a na exponovaných místech je utěsněno proti vniknutí prachu a vlhkosti. Rozměry přístroje činí 144 × 110,5 × 74,8 mm a váha odpovídá 765 gramům (vč. karty a baterie). O napájení se stará li-ion akumulátor LP-E6N s výdrží asi 1 200 snímků na jedno nabití; kapacitu lze navýšit použitím kompatibilního bateriového gripu BG-E21 (300 USD). Canon EOS 6D Mark II se začne prodávat v srpnu. Za samotné tělo zaplatíte 55 990 Kč, za kit s objektivem EF 24–105 mm to bude 66 990 Kč.

Canon EOS 200D – malý a lehký model pro začátečníky

Druhou novinkou z dílny Canonu je kompaktní začátečnická zrcadlovka EOS 200D, která navazuje na čtyři roky starý model EOS 100D. Mezi zásadní inovace patří nový čip a dotykový displej, jenž je dle specifikací totožný jako u současně oznámené fullframe DSLR EOS 6D II.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Canon EOS 200D je osazen APS-C CMOS snímačem s efektivním rozlišením 24,2 Mpx – mělo by se jednat o čip, kterým je vybaven též pokročilý model EOS 77D ze začátku tohoto roku – a maximální citlivostí ISO 26 500 (lze rozšířit na ISO 51 200). Zpracování obrazu má na starosti nový procesor DIGIC 7, umožňující kontinuální snímání rychlostí 5 sn./s. Závěrka pracuje v rozsahu rychlostí 30–1/4 000 s. Co do obrazové kvality lze tedy očekávat podobný výkon jako u střední třídy EOSu 77D.

Jelikož se však jedná o levný, začátečnický model, muselo se někde ušetřit. Černého Petra si vybral systém autofokusu, který je hodně okleštěný především při focení přes hledáček – k dispozici je pouze 9 ostřicích bodů, z nichž jeden, středový, je křížového typu. S citlivostí do -0,5 EV nejspíš bude mít ostření problém v horších světelných podmínkách. Reputaci nicméně vylepšuje Dual Pixel AF se 49 body a citlivostí do -2 EV, který se aktivuje při fotografování přes LCD (live view).

 

Stáhněte si kompletní technické parametry Canonu EOS 200D

 

Fotografické režimy zahrnují tradiční nabídku od plné automatiky, programového módu přes prioritní a scénické režimy (včetně HDR) až po plný manuál. K dispozici jsou i různé podoby bracketingu a jako bonus navíc také selfie mód. Úplným začátečníkům je určen fotografický průvodce. Snímky se ukládají do RAWu (14 bit) a/nebo JPEGu. Video dokáže Canon EOS 200D natáčet maximálně ve Full HD rozlišení při snímkové frekvenci 60 fps; videosekvence se ukládají do formátu MP4, časosběrný záznam do formátu MOV. Fotoaparát je vybaven taktéž WiFi modulem s podporou NFC a technologií Bluetooth. Na těle najdeme též vstup pro externí mikrofon, HDMI a USB zdířku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Ke komponování záběru je určen optický hledáček s mírně horšími parametry než u vyspělejších modelů – s 95% pokrytím a 0,87× zvětšením, stále je však hledáček jedním z největších v kategorii levných zrcadlovek. Mnohem lepší specifikace nabídne zadní 3“ LCD displej s rozlišením 1 040 000 bodů, který je nejen otočný, ale též dotykový.

Hlavní devizou, respektive poznávacím znakem této modelové řady je nízká váha – cca 455 g – a kompaktní provedení s rozměry 122,4 × 92,6 × 69,8 mm. Přesto je přístroj, se šasi ze slitiny hliníku a polykarbonátu, utěsněn proti vniknutí prachu a vlhkosti. Soubory se ukládají na paměťové karty typu SD, výdrž akumulátoru LP-E17 je dimenzována na 650 (přes hledáček) či 260 (přes LCD) snímků.

Tělo Canonu EOS 200D se bude prodávat ve třech barevných variantách – černé, stříbrné a bílé – za 15 990 Kč, za kit s objektivem 18–55 mm F4–5,6 IS STM zaplatíte 18 990 Kč.

Témata článku: Technika, Canon, Fotoaparáty, Zrcadlovky, Digitální fotoaparáty na Heureka.cz


Recenze hry GTFO. Napínavá týmová akce v podzemním chaosu

Recenze hry GTFO. Napínavá týmová akce v podzemním chaosu

Když trestanec již nemá co ztratit, třeba vám kývne na nebezpečnou misi ve vesmíru. Po vzoru Vetřelce nabízí GTFO velmi napínavou atmosféru a klíčem k přežití je kooperace.

Vojtěch Matušinský
RecenzeMultiplayer
Jak na plochu Androidu jednoduše přidat zástupce souboru? Pomůže legendární Total Commander

Jak na plochu Androidu jednoduše přidat zástupce souboru? Pomůže legendární Total Commander

** Nechcete ve složkách neustále hledat pár důležitých souborů? ** Vyneste si je přímo na pohotovostní plochu ** Univerzální řešení neexistuje, pomůže vám však Total Commander

Martin Chroust
Jak...Tipy a trikyAndroid
Podvodníci v Call of Duty Warzone mají novou zábavu. Létají v autech

Podvodníci v Call of Duty Warzone mají novou zábavu. Létají v autech

Stejně aktivně, jako Activision vymýšlí obranu proti hackerům vymýšlí i hackeři nové způsoby, jak zatopit normálním hráčům.

Michal Maliarov
Call of Duty: WarzoneBattle Royale
V uchu jehly. Oppo Find X3 Pro fotí unikátní fotky uměleckých děl, které byste jinak zaměnili za smítko prachu

V uchu jehly. Oppo Find X3 Pro fotí unikátní fotky uměleckých děl, které byste jinak zaměnili za smítko prachu

** Oppo Find X3 Pro se může opřít o unikátní mikroskopický objektiv ** Nabízí až 60× hybridní přiblížení těch nejmenších detailů ** Je to jediný telefon, který umí nafotit sochy v uchu jehly...

Martin Chroust
MikroskopMakro objektiv
The Skywalker Saga se připomíná. Do kostičkovaného Star Wars se podíváme v dubnu

The Skywalker Saga se připomíná. Do kostičkovaného Star Wars se podíváme v dubnu

Krom data vydání se objevil také nový gameplay trailer.

Radek Wunderlich
LEGO Star Wars: Skywalker SagaAkční adventura
Samsung The Frame – co umí a jak se ovládá unikátní řada televizorů

Samsung The Frame – co umí a jak se ovládá unikátní řada televizorů

Vyzkoušeli jsme si The Frame (2021), který má stále co nabídnout. Chlubí se sice hlavně režimem uměleckých děl, ale rozhodně je více důvodů, proč jej zvolit místo klasiky.

Tomáš Holčík
SamsungTelevizory