8
Fotogalerie

Konečně dotykový: Panasonic Lumix DMC-FX500

Panasonic vypustil informace o nejnovějším desetimegáči: Lumix DMC-FX500 by měl v řadě FX zaujmout pozici vlajkové lodi.

Panasonic modelem FX500 dává všanc digitál s vlastnostmi, pomocí kterých u svých kompaktů otevírá další pomyslnou bránu možností. I neotřískaný amatérský fotograf si tak s tímto expozičním automatem, vybaveným dvacítkou scénických programů, bude moci smlsnout na technických lahůdkách.

01.jpg 02.jpg
max. velikost | max. velikost
Panasonic FX500 bude k dostání ve stříbrné a černé barvě

Jak je na první pohled zřejmé, nový Lumix designově nevybočuje z dosavadní produktové linie, tedy alespoň při pohledu na přední stěnu. Zadní strana digitálu již přelomové změny přináší. Dalším šperkem (tedy alespoň z hlediska technických parametrů) by měl být použitý ultraširoký objektiv Leica, za povšimnutí jistě budou stát také některé nové funkce, kterými byl fotoaparát obdařen.

Pohlazení po displeji

Předně je „pětistovka“ prvním modelem Panasoniku, jenž nabízí nejen 3" displej (těch má tento výrobce ve svém portfoliu prozatím docela poskrovnu, ale přece jen nějaké: TZ3/TZ5, FX55), ale nově i dotykové rozhraní. Přidává se tak na stranu konkurenčních výrobců, jejichž nabídka tuto „exkluzivitu“ také nepostrádá: hojnější zastoupení modelů s touch-screenem mají například HP, Pentax či Sony. Podle našich dosavadních zkušeností bývají dotykové displeje povětšinou vyzbrojeny špatnými antireflexními vrstvami, nechme se tedy překvapit, jak si s tímto oříškem poradil Panasonic.

03.jpg 04.jpg 04_b.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost
Ovládání Lumixe FX500 bude možné prstem, praktičtější variantou však bude vytvarovaný stylus

V předběžných firmou zveřejněných informacích o FX500 prozatím nezaznívá zmínka o rozlišení displeje. V základní výbavě nenajdete klasický podlouhlý stylus – připomínající pero – na ovládání displeje, ale stylus vytvarovaný. Předpokladem pro nové dotykové ovládání je také přepracované Menu fotoaparátu, které má být velice jednoduché.

05.jpg 06.jpg
max. velikost | max. velikost
Maličký stylus není radno ponechávat jen tak v kapse, lépe (a vždy) k dispozici vám bude na poutku

Přestože někteří výrobci se vzhledem k dotykovému ovládání snaží odstranit co nejvíce tlačítek z těla přístroje, Lumix FX500 si boční panel s ovládacími prvky zachovává. Najdeme na něm nejen přepínač na fotografování/prohlížení či samostatné tlačítko pro režim displeje, ale i klasický čtyřsměrný ovladač – uprostřed kterého ční nově joystick – a také Q. Menu, což značí při vší logice rychlou nabídku z menu.

07.jpg
max. velikost
Vedle 3" dotykového displeje zachoval výrobce paletku ovládacích prvků

Neokoukaný širokáč

Co se týče optických vlastností, nováček s širokým 25mm stabilizovaným Leica objektivem vykazuje poprvé v řadě FX pětinásobný optický zoom, jenž se končí na ohnisku 125 mm, a ryze standardní světelnost F2,8–5,9. Kompaktní fotoaparáty s takto širokým ohniskem jsou stále ojedinělou záležitostí: za připomenutí stojí, že stejně širokým ohniskem, ovšem při čtyřnásobném rozsahu, disponuje již na konci ledna 2008 uvedený Lumix DMC-FX35. Další pomyslnou vlaštovkou v tomto směru je např. Samsung NV24HD (3,6× zoom) nebo Ricoh Caplio GX100 (3× zoom), oba s optikou začínající na 24 mm.

Hudba dodá šmrnc Fotoaparát, vybavený novým obrazovým procesorem Venus Engine IV, je schopen natáčet videosekvence v HD kvalitě, tedy ve vysokém rozlišení 1 280 × 720 pixelů při snímkové frekvenci 30 sn./s (a samozřejmě i nižším 848 × 480 pixelů nebo standardním 640 × 480 pixelů), tisková zpráva však nehovoří o možném stereofonním záznamu zvuku. Při prohlížení záběrů na displeji bude možné spustit hudební doprovod, k dalším zajímavým funkcím v režimu náhledu patří digitální oprava jevu červených očí.

Výrobce v tiskové zprávě hlásá velice rychlý chod fotoaparátu, včetně (na kategorii kompaktů) rychlého sériového snímání 2,5 snímků za vteřinu v plném rozlišení, při záznamu pěti fotografií. Příslibem je také dlouhá životnost Li-Ion akumulátoru, který by měl na jedno nabití vydržet 280 snímků – výkon se samozřejmě sníží úměrně s použitím stabilizace, blesku i prohlížením snímků na displeji.

Lumix FX500 podporuje – jak jsme si u Lumixů již dávno zvykli – širokoúhlý režim 16:9. Je vybaven módem Vysoká citlivost, ve kterém lze nastavit až ISO 6 400 pro snímání ve špatných světelných podmínkách bez použití blesku, tento údaj se však týká pouze třímegapixelového rozlišení (v poměru stran 16:9 je to 2Mpx). K dalším funkcím náleží inteligentní výběr scénického programu či inteligentní kontrola citlivosti ISO, nechybí ani Detekce obličeje.

Oficiální doporučená prodejní cena pro zákazníky v České republice by neměla přesáhnout 12 000 Kč vč. DPH. Uvedení na trh je plánováno v průběhu dubna.

Základní technické parametry:

  • snímací prvek: 10 Mpx
  • optický stabilizátor: ano
  • paměťové médium: SD/SDHC + 50 MB interní paměti
  • objektiv: 25–125 mm, F2,8–5,9
  • LCD displej: dotykový, úhlopříčka 3“, rozlišení N/A
  • možnosti napájení: Li-Ion akumulátor, síťový napáječ
  • záznamový formát: JPEG
  • dostupnost: duben/květen 2008
  • cena: dosud nestanovena

Určitě si přečtěte

Články odjinud