Když si někdo vybaví bezzrcadlovky Canon, pravděpodobně bude mít na mysli systém EOS RF. Pokud bude vzpomínat na první systémové bezzrcadlovky, nejspíše se mu vybaví úspěšná řada Alpha od Sony. Přičemž už rok před Sony, tedy v roce 2012, Canon představil první mainstreamový bezzrcadlovkový systém EOS M, který se omezoval na APS-C formát čipu a méně náročné uživatele.
EOS M se dočkal několika málo těl a několika málo objektivů, poslední roky střádal a paradoxně doplatil na velký nástup bezzrcadlovek. Hlavní vadou systému EOS M bylo omezení na APS-C foťáky a objektivy, které potřebovaly menší bajonet. Když Canon přišel se systémem EOS RF, kvůli potřebě bajonetu s větším průměrem a nekompatibilních vzdáleností senzoru foťáku a zadního optického členu objektivu, starší systém upadl do zapomnění. Fyzikálně bylo takřka nemožné, aby byla mezi oběma systémy jakákoli vzájemná kompatibilita mezi foťáky a objektivy.
Nedá se říct, že by EOS M nebyl dobrý nebo úspěšný, našel si mnoho kupců a spokojených uživatelů. Největším problémem bylo, že pro Canon přestal být velmi brzy prioritní a vývoj se přesunul k EOS RF. Bylo tedy zřejmé, že přestanou přibývat těla i objektivy a pro fotografy nebude perspektivní, protože s ním nebudou moct růst. Pro neznalé fotografy mohl být nákup tohoto systému menší pastí, protože často až po koupi zjistí, že nabídka dokoupitelných objektivů je malá a už se nerozšíří.
Přestože se jednalo o velmi solidní a oblíbené foťáky, pročištění nabídce bezzrcadlovek velmi pomůže. Pro fotografy odpadne rozhodnutí, ale hlavně Canon již před časem představil velmi dobrou náhradu v podobě EOS R100, do 15 000 Kč máte bezzrcadlovku i s objektivem. Hlavně se ovšem dostáváte do systému EOS RF, který poskytuje výrazně větší nabídku objektivů a případně i bezzrcadlovek.
Zdroj: Petapixel