Konec prázdnin na DigiAreně - záplavy novinek

27. srpna 2006
TWEET SDÍLET
Konec prázdnin na DigiAreně - záplavy novinek
Konec prázdnin se pomalu ale nezadržiteně blíží a společně s blížícím se koncem prázdnin se jednotliví výrobci digitálních fotoaparátů opět začali předhánět v počtu uvedených novinek. Většinu z nich, ne-li všechny, jsme vám na našich stránkách představili.

Jak zahýbat objektivem
Chcete-li si zaexperimentovat a vyzkoušet si nejrůznější způsoby, jak pomocí úprav v Photoshopu znevšednit vaše snímky, nahlédněte do článku Jiřího Hájka, ve kterém se dozvíte, kde najít ty správné filtry a jak je aplikovat tak, "aby to k nečemu vypadalo".

Jaký ultrazoom na sportovní fotografii?
V našem diskuzním fóru jsme narazili na další zajímavé téma, o které se s vámi chceme podělit. Tentokráte se diskutuje o tom, jaký fotoaparát či objektiv je nejvhodnější k focení sportovních událostí, jako je třeba hokej.

Desetkrát to nej z Architektury
Opět jsme otevřeli naši fotogalerii. Tentokrát přišla řada na kategorii Architektura a my z ní vybrali deset nejlépe hodnocených snímků. Vítězně z tohoto konkurenčního boje tentokrát vyšel Michal Škrabálek se snímkem Proměny.

Klepněte pro větší obrázek
Michal Škrabálek - Proměny

Objektiv od Sigmy pro Olympusy
Objektiv Sigma 30mm f/1.4 EX DC, který byl uveden na trh před dvěma lety je nyní k dispozici s bajonetem 4/3 systému Olympusu. Součástí optické soustavy objektivu jsou dvě SLD (Special Low Dispersion) čočky, které by měly zabránit chromatické aberaci.

Analogová perla - Zeiss Ikon SW
Ačkoliv již v našeho serveru je obsaženo slovíčko "digi", považujeme za důležité informovat vás nejenom o novinkách digitálních, ale i analogových. Zkušenosti totiž ukazují, že valná většina vás, fotografů, měla nebo stále ještě má s analogem co do činění.

Nové digitály od Olympusu
Přestože na prestižní veletrh fotografické a prezentační techniky Photokina si ještě měsíc počkáme, řada výrobců již s předstihem informuje o svých podzimních novinkách. Olympus prozatím oficiálně představil 9 amatérských kompaktů a nový 10× ultrazoom.

Duhová architektura na fotografii týdne
Krvavě rudá, pomerančová, zelenkavá, sytá žluť, nebesky modrá, jemně růžová i sytě fialová. Snad jen trávově zelená tu chybí. Na fasádě domu, jehož fragment se ocitl pod hlavičkou Fotky týdne, se dá údajně najít 300 barevných odstínů.

Klepněte pro větší obrázek
JHR - Duhová architektura

Dvě novinky od Pentaxe - Optio A10 a M10
Záhy po uvedení Optia W20, představil Pentax další dva fotoaparáty. Jsou jimi Optio A20 a Optio M20. Oba dva fotoaparáty jsou nástupci starších modelů A10 a M10, nejpodstatnější změnou je, jak jinak, navýšení rozlišní snímače.

Canon na válečné frontě
Společnost Canon v tomto týdnu odpověděla na výzvu ze strany Nikonu a dalších výrobců fototechniky, kteří v posledních dnech představili množství novinek. Canon se nenechal zahanbit a ve své podzimní kolekci vyložil karty na stůl v podobě osmatřiceti nových výrobků.

Jak na přechod z kompaktu na zrcadlovku
Pokud se stejně jako mnozí další chystáte místo svého kompaktu pořídit zrcadlovku, a pořád se ještě nemůžete rozhodnout, který z dostupných modelů by měl být ten pravý, zkuste nahlédnout do našeho diskuzního fóra, ve kterém se právě toto téma probírá. Najdete zde nejen návrhy a rady jak správně vybrat, ale i první postřehy kolegů-fotografů, kteří již více či méně štastně některý model zakoupili.

Další vlna nových digitálů
V uplynulém týdnu představili nové fotoaparáty Olympus a Canon, další významní výrobci nemohli zůstat pozadu, a tak se objevili nové digitální fotoaparáty Nikon a Fujifilm. Ačkoliv jsme již tento týden informovali o velkém množství nových modelů, nemůžeme vás ochudit o čerstvé novinky.

Zálohování fotografií
Dalším nutným krokem, který je poměrně úzce spjat s nákupem jakéhokoliv digitálního fotoaparátu je nutnost dříve či později začít své nafocené fotografie zálohovat. Proto je tu další vlákno našeho diskuzního fóra.

Jak na velký dynamický rozsah s přechodovými filtry?
Fotografujete-li v exteriéru expozičně náročnější scénu bez použití přechodových filtrů, je jasné, že nezachytíte veškeré detaily ve stínech i ve světlech. Během focení si ale můžete počínat tak, aby ztráta kresby nenapáchala mnoho škody, a usnadnit si i úpravu v počítači.

Určitě si přečtěte

Nejlepší plnoformátové fotoaparáty pro aktivní fotografy. Bezzrcadlovky i se zrcadlem

Nejlepší plnoformátové fotoaparáty pro aktivní fotografy. Bezzrcadlovky i se zrcadlem

Doporučíme nejlepší fotoaparáty s plnoformátovým snímačem, které by mohly potěšit nejen zkušenější fotografy, ale i ty začínající.

20 Petr Březina

Petr Březina
Full-frame
Vybrali jsme nejlepší fotomobily. Všechny nejsou drahé, začínají už nad 4 tisíci

Vybrali jsme nejlepší fotomobily. Všechny nejsou drahé, začínají už nad 4 tisíci

Proč s sebou nosit mobil a fotoaparát, když můžete mít vše v jednom, navíc i s velmi slušnou videokamerou. Smartphony válcují nejen levné, ale už i pokročilé kompakty. Po kterých byste měli sáhnout?

10 Petr Březina

Petr Březina
Fotomobily
6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

Desetitisíce fotek na disku ve stovkách složek, jejichž obsah je takřka nemožné ručně roztřídit – noční můra nejednoho zapáleného (a trochu líného) fotografa. Nejeden správce fotek přitom pomůže tohle peklo vyřešit.

15 časopis Computer

časopis Computer
SoftwareFotoškola