Konec prázdnin na DigiAreně - záplavy novinek

Konec prázdnin na DigiAreně - záplavy novinek

Konec prázdnin se pomalu ale nezadržiteně blíží a společně s blížícím se koncem prázdnin se jednotliví výrobci digitálních fotoaparátů opět začali předhánět v počtu uvedených novinek. Většinu z nich, ne-li všechny, jsme vám na našich stránkách představili.

Jak zahýbat objektivem
Chcete-li si zaexperimentovat a vyzkoušet si nejrůznější způsoby, jak pomocí úprav v Photoshopu znevšednit vaše snímky, nahlédněte do článku Jiřího Hájka, ve kterém se dozvíte, kde najít ty správné filtry a jak je aplikovat tak, "aby to k nečemu vypadalo".

Jaký ultrazoom na sportovní fotografii?
V našem diskuzním fóru jsme narazili na další zajímavé téma, o které se s vámi chceme podělit. Tentokráte se diskutuje o tom, jaký fotoaparát či objektiv je nejvhodnější k focení sportovních událostí, jako je třeba hokej.

Desetkrát to nej z Architektury
Opět jsme otevřeli naši fotogalerii. Tentokrát přišla řada na kategorii Architektura a my z ní vybrali deset nejlépe hodnocených snímků. Vítězně z tohoto konkurenčního boje tentokrát vyšel Michal Škrabálek se snímkem Proměny.

Michal Škrabálek - Proměny
Michal Škrabálek - Proměny

Objektiv od Sigmy pro Olympusy
Objektiv Sigma 30mm f/1.4 EX DC, který byl uveden na trh před dvěma lety je nyní k dispozici s bajonetem 4/3 systému Olympusu. Součástí optické soustavy objektivu jsou dvě SLD (Special Low Dispersion) čočky, které by měly zabránit chromatické aberaci.

Analogová perla - Zeiss Ikon SW
Ačkoliv již v našeho serveru je obsaženo slovíčko "digi", považujeme za důležité informovat vás nejenom o novinkách digitálních, ale i analogových. Zkušenosti totiž ukazují, že valná většina vás, fotografů, měla nebo stále ještě má s analogem co do činění.

Nové digitály od Olympusu
Přestože na prestižní veletrh fotografické a prezentační techniky Photokina si ještě měsíc počkáme, řada výrobců již s předstihem informuje o svých podzimních novinkách. Olympus prozatím oficiálně představil 9 amatérských kompaktů a nový 10× ultrazoom.

Duhová architektura na fotografii týdne
Krvavě rudá, pomerančová, zelenkavá, sytá žluť, nebesky modrá, jemně růžová i sytě fialová. Snad jen trávově zelená tu chybí. Na fasádě domu, jehož fragment se ocitl pod hlavičkou Fotky týdne, se dá údajně najít 300 barevných odstínů.

JHR - Duhová architektura
JHR - Duhová architektura

Dvě novinky od Pentaxe - Optio A10 a M10
Záhy po uvedení Optia W20, představil Pentax další dva fotoaparáty. Jsou jimi Optio A20 a Optio M20. Oba dva fotoaparáty jsou nástupci starších modelů A10 a M10, nejpodstatnější změnou je, jak jinak, navýšení rozlišní snímače.

Canon na válečné frontě
Společnost Canon v tomto týdnu odpověděla na výzvu ze strany Nikonu a dalších výrobců fototechniky, kteří v posledních dnech představili množství novinek. Canon se nenechal zahanbit a ve své podzimní kolekci vyložil karty na stůl v podobě osmatřiceti nových výrobků.

Jak na přechod z kompaktu na zrcadlovku
Pokud se stejně jako mnozí další chystáte místo svého kompaktu pořídit zrcadlovku, a pořád se ještě nemůžete rozhodnout, který z dostupných modelů by měl být ten pravý, zkuste nahlédnout do našeho diskuzního fóra, ve kterém se právě toto téma probírá. Najdete zde nejen návrhy a rady jak správně vybrat, ale i první postřehy kolegů-fotografů, kteří již více či méně štastně některý model zakoupili.

Další vlna nových digitálů
V uplynulém týdnu představili nové fotoaparáty Olympus a Canon, další významní výrobci nemohli zůstat pozadu, a tak se objevili nové digitální fotoaparáty Nikon a Fujifilm. Ačkoliv jsme již tento týden informovali o velkém množství nových modelů, nemůžeme vás ochudit o čerstvé novinky.

Zálohování fotografií
Dalším nutným krokem, který je poměrně úzce spjat s nákupem jakéhokoliv digitálního fotoaparátu je nutnost dříve či později začít své nafocené fotografie zálohovat. Proto je tu další vlákno našeho diskuzního fóra.

Jak na velký dynamický rozsah s přechodovými filtry?
Fotografujete-li v exteriéru expozičně náročnější scénu bez použití přechodových filtrů, je jasné, že nezachytíte veškeré detaily ve stínech i ve světlech. Během focení si ale můžete počínat tak, aby ztráta kresby nenapáchala mnoho škody, a usnadnit si i úpravu v počítači.

Určitě si přečtěte

Články odjinud