Konec Photokiny je za dveřmi

30. září 2006
TWEET SDÍLET
Konec Photokiny je za dveřmi
Fotografický veletrh Photokina zítra končí, a proto vám přinášíme další část novinek, které byly prezentovány. Jelikož většina výrobců představila své novinky již v průběhu prázdnin, žádné velké překvapení nás nečeká. Hlavním smyslem veletrhu bylo „osahat si“ nové digitály.

Začátkem týdne jsme informovali o novinkách představených na Photokině v německém Kolíně. Dnes se podíváme na to, co dalšího se na pultech vystavovatelů objevilo. Pravdou je, že „zásadních“ novinek nebylo mnoho. Sigma představila dva nové digitály – zrcadlovku SD14, o které jsme již psali a kompakt s označením DP1, pojďme se tedy na oba fotoaparáty podívat podrobněji.

Sigma SD14

Digitální zrcadlovka SD14 je v pořadí třetí zrcadlovkou značky Sigma, jak jsme předpokládali již při prvních informacích o této zrcadlovce, je osazena snímačem Foveon. Snímače Foveon jsou poněkud odlišné konstrukce než CCD. Jejich specifikem jsou tři vrstvy světlocitlivých buněk, každá vrstva je citlivá k jiné vlnové délce a tudíž i barvě, obsažené v paprsku světla. Celkové barevné podání by tedy mělo být lepší než je tomu u druhých dvou typů snímačů. Foveon zaznamenává „plnohodnotnou“ barevnou informaci po celé ploše snímače, CCD má polovinu buněk citlivou k zelené barvě, čtvrtinu k modré a čtvrtinu k červené.

Klepněte pro větší obrázek

Rozlišení snímače je 4,6 Mpx, počet světlocitlivých buněk je však 14,1 miliónů, rozuměj 3 × 4,6 Mpx. Velikost je 20,7 × 13,8 mm. Velikost snímků je odstupňována ve čtyřech krocích: 4 608 × 3 072 (Super High – interpolovaně), 2 640 × 1 760 (High), 1 776 × 1 184 (Medium) a 1 296 × 864 (Low). Snímky je možné ukládat ve formátu JPEG nebo RAW (12bitový). Před samotným snímačem je umístěn ochranný protiprachový filtr, který se však „netřese“ jako u ostatních letošních novinek. Snímač je o něco menší než APS-C, proto je jiný i crop faktor pro přepočet ohniskové vzdálenosti – u SD14 je to 1,7×. Bajonet pro objektivy je firemní SA Sigma, což zajišťuje velmi širokou nabídku skel.

Klepněte pro větší obrázek

Systém ostření pracuje s pěti ostřícími body, jeho pracovní rozsah ostření je 0 až 18 EV. K dispozici je tradiční trojlístek ostřících módů – single, continuos a manual. Měření expozice je možné volit mezi bodovým, středově vyváženým a osmisegmentovým matricovým měřením. Citlivost snímací soustavy je volitelná v rozsahu ISO 100 až 800, respektive 1 600 v rozšířeném režimu. Expoziční režimy jsou standardně čtyři, program, priorita času, priorita clony a manuální nastavení expozice.

Klepněte pro větší obrázek

Hledáček fotoaparátu je klasický pentagonální hranol s 98% pokrytím snímané scény a zvětšením 0,9×. Dioptrická korekce je u tohoto modelu samozřejmá. LCD displej má úhlopříčku 2,5“ a vpravdě mizerné rozlišení 150 000 pixelů. Snímky se ukládají na paměťovou kartu CF, napájení zajišťuje Li-Ion akumulátor nebo síťový adaptér. Rozměry a hmotnost přístroje naznačují, že se nejedná o žádného střízlíka s velikostí 144 × 107 × 81 mm a hmotností 700 gramů je téměř dvakrát těžší než miniaturní Olympus E-400.

Kompenzace expozice je k dispozici v rozmezí +/- 3 EV s krokem po 1/3 EV, podobně je na tom autobracketing. Rychlost závěrky se pohybuje v rozmezí 30 – 1/4 000 sekundy, synchronizační čas blesku je 1/180 s. Vestavěný výklopný blesk má směrné číslo 11. Rychlost sériového snímání je 3 sn./s s maximem 7 snímků při nejvyšším rozlišení. Závěrka by měla vydržet minimálně 100 000 cyklů.

Klepněte pro větší obrázek

Podle technických parametrů a funkčního vybavení vypadá Sigma SD14 spíše jako amatérská zrcadlovka než jako model vyšší třídy s cenou přibližně 60 000 Kč. Uvidíme, za kolik se bude fotoaparát skutečně prodávat a především jaká bude obrazová kvalita jeho výstupů. Prozatím není známo nic bližšího, na kolínském veletrhu byl k dispozici pouze předprodukční vzorek.

Sigma DP1

Překvapením, o kterém téměř nikdo nevěděl byl kompakt Sigma DP1, který je velice zajímavým modelem s ještě zajímavějším vybavením. DP1 je kompakt se stejným snímačem jako má zrcadlovka SD14, osazen je však objektivem s pevným ohniskem 16,6 mm (28 mm ekvivalent kinofilmu) a světelností F4,0. Snímky je možné ukládat ve formátu JPEG i RAW.

Klepněte pro větší obrázek

Zadní strana je osazena displejem o velikosti 2,5“ se zatím neznámým rozlišením. Expoziční režimy jsou čtyři program, priorita clony a času, manuální nastavení. Kompakt má zabudovaný i výklopný blesk. Podrobnější informace zveřejněny nebyly, podle velikosti fotoaparátu však odhadujme na použití SD karet a Li-Ion akumulátoru pro přísun energie.

Klepněte pro větší obrázek

Kompakt DP1 je velice zajímavým počinem, který by mohl mít velký potenciál, avšak některé detaily nebyly dotaženy do konce. Velice povedený je jistě design přístroje, aby však mohl fotograf využít potenciál zabudovaného snímače, hodil by se určitě světelnější objektiv, světelnost F4,0 je jednoduše zoufalá. Uvažovat by se dalo i o širším ohnisku, 28 mm je dnes téměř standard, mnohem zajímavější by bylo ohnisko 24 nebo 20 mm. Vpravdě vhodným doplňkem by pak byly sáňky pro externí blesk. Pokud by byl digitál takto vybaven, mohl by být lákadlem nejen pro milovníky krajiny a reportážní fotografie.

 

Superkapacitní CompactFlash karty SanDisk

SanDisk představil na veletrhu novinku v podobě CompactFlas karet s kapacitou 12 a 16 GB. Paměťové karty jsou z profesionální třídy Extreme III, minimální rychlost zápisu a čtení je 20 Mb/s. V současné chvíli se jedná o CF karty s nejvyšší kapacitou na světě, oba dva modely by měly být dostupné koncem roku 2006. předpokládaná cena je u 12GB verze kolem 25 000 Kč, u 16GB verze pak o deset tisíc korun více.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Témata článku: Technika, První pohled


Recenze herních sluchátek Steelseries Arctis Prime. Zaostřeno na zvuk

Recenze herních sluchátek Steelseries Arctis Prime. Zaostřeno na zvuk

Pokračujeme v testování nejnovější Prime řady výrobce Steelseries. Po myši jsou na řadě sluchátka.

Michal Maliarov
SteelseriesSluchátkaRecenze
Vy a počítač: Od kdy byste svým dětem povolili sociální sítě?

Vy a počítač: Od kdy byste svým dětem povolili sociální sítě?

redakce
Vy a počítačSociální sítěAnkety
Jak sdílet svou geografickou polohu v reálném čase. Aplikace, platformy, výhody, nevýhody

Jak sdílet svou geografickou polohu v reálném čase. Aplikace, platformy, výhody, nevýhody

Pokud potřebujete s někým sdílet informaci o tom, kde se aktuálně nalézáte, pak můžete využít řadu různých řešení. Některá načrtneme v tomto článku.

Karel KiliánJakub Michlovský
Mobilní aplikace
Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Chcete jednoduše ukázat známým fotky z dovolené a displej vašeho telefonu vám přijde malý? Promítněte si jej na obrazovku počítače, bez nutnosti kopírování nebo připojení přes kabel.

Jan Spěšný
SmartphoneWindows 10Android