Konec Photokiny je za dveřmi

Konec Photokiny je za dveřmi

Fotografický veletrh Photokina zítra končí, a proto vám přinášíme další část novinek, které byly prezentovány. Jelikož většina výrobců představila své novinky již v průběhu prázdnin, žádné velké překvapení nás nečeká. Hlavním smyslem veletrhu bylo „osahat si“ nové digitály.

informovalipsali

Sigma SD14

Sigma DP1

Překvapením, o kterém téměř nikdo nevěděl byl kompakt Sigma DP1, který je velice zajímavým modelem s ještě zajímavějším vybavením. DP1 je kompakt se stejným snímačem jako má zrcadlovka SD14, osazen je však objektivem s pevným ohniskem 16,6 mm (28 mm ekvivalent kinofilmu) a světelností F4,0. Snímky je možné ukládat ve formátu JPEG i RAW.

Kompakt DP1 je velice zajímavým počinem, který by mohl mít velký potenciál, avšak některé detaily nebyly dotaženy do konce. Velice povedený je jistě design přístroje, aby však mohl fotograf využít potenciál zabudovaného snímače, hodil by se určitě světelnější objektiv, světelnost F4,0 je jednoduše zoufalá. Uvažovat by se dalo i o širším ohnisku, 28 mm je dnes téměř standard, mnohem zajímavější by bylo ohnisko 24 nebo 20 mm. Vpravdě vhodným doplňkem by pak byly sáňky pro externí blesk. Pokud by byl digitál takto vybaven, mohl by být lákadlem nejen pro milovníky krajiny a reportážní fotografie.

 

Superkapacitní CompactFlash karty SanDisk

SanDisk představil na veletrhu novinku v podobě CompactFlas karet s kapacitou 12 a 16 GB. Paměťové karty jsou z profesionální třídy Extreme III, minimální rychlost zápisu a čtení je 20 Mb/s. V současné chvíli se jedná o CF karty s nejvyšší kapacitou na světě, oba dva modely by měly být dostupné koncem roku 2006. předpokládaná cena je u 12GB verze kolem 25 000 Kč, u 16GB verze pak o deset tisíc korun více.

Určitě si přečtěte

Články odjinud