Asi každému fotografovi se stalo, že si až při prohlížení fotek v počítači všiml nedokonalé kompozice. Mnoho problémů se dá vyřešit ořezem, ale co když naopak část krajiny chybí? Dodnes neexistovalo jiné řešení, než sbalit foťák a jít scénu vyfotit znova. To se však s nástrojem GenExpand AI pro program Luminar Neo mění.
GenExpand AI je nástroj generativní umělé inteligence, který umí rozšířit fotku za hranice původní kompozice. Tedy zjednodušeně si dokáže domyslet, co jak by fotka mohla pokračovat do stran. Vývojář aktuálně radí uživatelům, aby generovali nové snímky, dokud nebudou spokojeni. Jedná se o první vydání nástroje, takže vývojář očekává rychle vylepšování.

Program na úpravu fotek Luminar Neo je možné používat s doživotní licencí, nicméně s příchodem nástrojů na bázi umělé inteligence se mění model předplatného. Od roku 2024 budou funkce spojené s AI dostupné právě jen s předplatným a běžná licence poslouží jen na operace bez AI.
Mnoho otázek se však vybízí s použitím softwaru. Jedna část fotografů jej pravděpodobně bude používat pro nápravu kompozičních chyb. Další část fotografů jej může využít kreativněji, například pokud je scenérie příliš rušivá, může ji oříznout a vygenerovat si lepší. Nebo bude zasazovat reálné situace do neexistujícího prostředí.

Každopádně základní debata se povede o tom, zdali tento software vůbec používat. Dostáváme se totiž za hranici toho, kdy je autorem fotky člověk, nebo umělá inteligence. Fotografické soutěže se sotva vypořádávají s rozpoznáváním živého a umělého autora, další rozostření hranice ještě znepřehlední debatu. Software také může vést k vytváření falešných fotek při zasazování reálných scén do nereálného kontextu. Tohoto nástroje půjde jistě legitimně a kreativně využít, ale také může vyvstat množství nejasností a morálních otázek.
Zdroj: Petapixel, Skylum (obrázky)